Saturday, November 19, 2022

নাৰ্কো টেষ্ট কি আৰু ভাৰতত কাৰ ওপৰত নাৰ্কো টেষ্ট কৰা হৈছে জানি লওক - What is Narco Test in Assamese


কোনো ব্যক্তিয়ে অপৰাধ সংঘটিত কৰাৰ পিছত নিজেই আৰক্ষীৰ আগত নিজৰ অপৰাধ স্বীকাৰ কৰাটো খুব কমেইহে দেখা যায়। বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে অপৰাধীয়ে নিজৰ অপৰাধ লুকুৱাবলৈ যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা কৰে। সেয়েহে আৰক্ষীয়ে অপৰাধমূলক তদন্তৰ বহু পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰে, য’ত বহু আধুনিক পদ্ধতি যেনে পলিগ্ৰাফ, ব্ৰেইন মেপিং টেষ্ট আৰু নাৰ্কো-এনালাইছিছ আদি পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰে। এইবোৰ অ-আক্ৰমণাত্মক পদ্ধতি, য’ত অপৰাধীক শাৰীৰিক আঘাত দিয়া নহয়।

এই বিশেষ লেখাটোত আমি আপোনালোকক Narco Analysis বা Narco Test ৰ বিষয়ে ক’ম, ই কি আৰু ইয়াক প্ৰথমে কাৰ ওপৰত কৰা হৈছিল। ইয়াৰ বাহিৰেও আমি ভাৰতত নাৰ্কো টেষ্টৰ সহায় লোৱাৰ সময়ত ঘটা এনে কিছুমান মালামৰ বিষয়েও ক’ম।

নাৰ্কো টেষ্ট কি?

‘নাৰ্কো’ গ্ৰীক শব্দ যাৰ অৰ্থ এনাস্থেচিয়া। একে সময়তে নাৰ্কো এনালাইছিছ হৈছে গুৰুতৰ অপৰাধমূলক গোচৰত ব্যক্তিৰ পৰা সত্য উলিয়াবলৈ এক অনাক্ৰমণীয় মনোচিকিৎসা কৌশল (Psychotherapeutic Technique), য’ত মনোৰোগ সৃষ্টিকাৰী ড্ৰাগছ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

নাৰ্কো টেষ্টক ট্ৰুথ ছিৰাম বুলিও কোৱা হয় আৰু এই চাইকোট্ৰপিক ঔষধত এজন এনাস্থেটিষ্টৰ দ্বাৰা ব্যক্তিজনৰ শিৰাত বেজী দিয়া হয়। এই পৰীক্ষাত ব্যক্তিজনক অৰ্ধচেতন অৱস্থালৈ অনা হয় আৰু তাৰ পিছত তদন্তৰ প্ৰক্ৰিয়াটো আগুৱাই নিয়া হয়।

এনে অৱস্থাত এজন ব্যক্তিৰ মিছা কথা কোৱাটো কঠিন আৰু সম্ভৱ যে তেওঁ সোধা প্ৰশ্নৰ শুদ্ধ উত্তৰ দিব পাৰে। একে সময়তে ভুল ড’জৰ ক্ষেত্ৰত এজন ব্যক্তি ক’মাত পৰিব পাৰে বা আনকি মৃত্যুও হ’ব পাৰে। গতিকে ঔষধৰ পৰিমাণ ব্যক্তিজনৰ শাৰীৰিক অৱস্থা, বয়স আৰু লিংগৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে।

ব্যক্তিগত সন্মতিৰ প্ৰয়োজন

এই পৰীক্ষা আৰক্ষীয়ে ব্যৱহাৰ কৰে যেতিয়া অপৰাধমূলক গোচৰৰ সৈতে জড়িত প্ৰমাণ স্পষ্টভাৱে বিচাৰি নাপায়। একে সময়তে এই কামটো কৰিবলৈ আৰক্ষীয়ে আদালতৰ অনুমতি ল’ব লাগিব।

একে সময়তে আৰু এটা কথা জনা উচিত যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰায় দিছিল যে কোনো ব্যক্তিৰ সন্মতি অবিহনে নাৰ্কো বিশ্লেষণ, মগজুৰ মেপিং আৰু পলিগ্ৰাফ পৰীক্ষা কৰিব নোৱাৰিব।

প্ৰথম নাৰ্কো টেষ্ট কেতিয়া কৰা হৈছিল

প্ৰথম নাৰ্কো টেষ্ট কেতিয়া আৰু ক’ত কৰা হৈছিল সেয়া জানিবলৈ আগ্ৰহী হ’ব পাৰে। তথ্য অনুসৰি নাৰ্কো শব্দটো হৰ্চলি নামৰ এজন বিজ্ঞানীয়ে উদ্ভাৱন কৰিছিল। একে সময়তে ১৯২২ চনত ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে আমেৰিকাত অপৰাধমূলক তদন্তৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।


আমেৰিকাৰ টেক্সাছৰ ৰবাৰ্ট হাউছ নামৰ এজন প্ৰসূতি বিশেষজ্ঞই দুজন কয়দীৰ ওপৰত মনোসক্ৰিয় ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

ভাৰতত কিমানবাৰ narco test কৰা হৈছিল

আহক, এতিয়া আমি আপোনালোকক খোজৰ পিছত খোজ ক’ম ভাৰতত কেতিয়া আৰু কাৰ ওপৰত নাৰ্কো টেষ্ট কৰা হৈছিল। আমি তলত জনপ্ৰিয় অপৰাধমূলক গোচৰৰ কিছুমানহে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছো।

১) গোধৰা কাণ্ড


ইণ্ডিয়া টুডেৰ তথ্য অনুসৰি ভাৰতত সৰ্বাধিক সংখ্যক নাৰ্কো টেষ্ট গোধৰা কাণ্ড (২০০২)ত কৰা হৈছিল।

২) আব্দুল কৰিম তেলগী 


২০০৩ চনৰ ভুৱা ষ্টাম্প পেপাৰ কেলেংকাৰী গোচৰত ধৰা পৰা অভিযুক্ত আব্দুল কৰিম তেলগীৰ ওপৰতো নাৰ্কো টেষ্ট কৰা হৈছিল। আব্দুল কৰিম তেলগীয়ে আগতে ভুৱা ষ্টাম্প পেপাৰ বনাই টকা উপাৰ্জন কৰিছিল।

৩/ নিথাৰি কাণ্ড


২০০৭ চনৰ নিথাৰি কাণ্ডৰ তদন্ততো নাৰ্কো টেষ্টৰ সহায় লোৱা হৈছিল। নয়দাৰ নিথাৰি গাঁৱত শিশুৰ ধাৰাবাহিক হত্যাকাণ্ডৰ লগত জড়িত দুজন অভিযুক্ত (মনিন্দৰ সিং পান্ধেৰ আৰু তেওঁৰ চাকৰ সুৰেন্দ্ৰ কোলি)ৰ ওপৰত নাৰ্কো-এনালাইছিছ টেষ্ট কৰা হয়।

৪/ ২৬/১১ মুম্বাই আক্ৰমণ

ভাৰতত নাৰ্কো টেষ্ট সম্পৰ্কীয় অপৰাধমূলক গোচৰঃ ২০০৮ চনৰ ২৬/১১ তাৰিখে মুম্বাইত সংঘটিত সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ পিছত ধৰা পৰা মূল অভিযুক্ত আজমল কাছাবৰ ওপৰতো নাৰ্কো পৰীক্ষা কৰা হৈছিল।

৫/আৰুষী-হেমৰাজ হত্যাৰ ৰহস্য

২০০৮ চনৰ আৰুষী-হেমৰাজ হত্যাকাণ্ডৰ ৰহস্য সমাধানৰ বাবেও নাৰ্কো টেষ্টৰ সহায় লোৱা হৈছিল। এই পৰীক্ষাটো আৰুশীৰ পিতৃ-মাতৃ নুপুৰ আৰু ৰাজেশ তালৱাৰৰ ওপৰত কৰা হৈছিল। ইয়াৰ উপৰিও ৰাজেশ তালৱাৰৰ সহায়ক কৃষ্ণৰ ওপৰতো নাৰ্কো টেষ্ট কৰা হৈছিল।

৬/ আণ্ডাৰৱৰ্ল্ড ডন আবু চেলেম

আণ্ডাৰৱৰ্ল্ড ডন আবু চেলেমক ২০০৫ চনত পৰ্তুগালৰ পৰা ভাৰতলৈ অনা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁৰ ওপৰত বহুতো পৰীক্ষা কৰা হৈছিল য’ত পলিগ্ৰাফ, ব্ৰেইন মেপিং আৰু নাৰ্কো টেষ্ট আদি আছিল।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate