Tuesday, November 22, 2022

এই ৫টা নিয়মে এইবাৰ ফিফা বিশ্বকাপক অধিক আকৰ্ষণীয় কৰি তুলিব - FIFA World Cup 2022


আৰম্ভ হৈছে ফিফা বিশ্বকাপ। বিশ্বৰ শ্ৰেষ্ঠ ৩২ টা ফুটবল দলে খেলপথাৰত ইজনে সিজনৰ লগত এই খিতাপ দখল কৰিবলৈ প্ৰতিযোগিতাত অৱতীৰ্ণ হোৱা দেখা যাব। আপোনাৰ প্ৰিয় দলটোক উৎসাহিত কৰাৰ লগতে আপোনাৰ প্ৰিয় ফুটবল খেলুৱৈক চোৱাৰ এক সুন্দৰ সুযোগ।

ইয়াৰ উপৰিও ফিফাই এই বিশ্বকাপক ৰসাল কৰি তুলিবলৈ কিছু নতুন নিয়মো বনাইছে। এই বিশ্বকাপক আৰু অধিক টেঙা কৰি তুলিবলৈ গৈ আছে।
১/ এখন মেচত ৫ জন বিকল্প (5 Substitute)

ফিফা বিশ্বকাপৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দলসমূহে এখন খেলত ৫টা বিকল্প ল’ব পাৰিব। কিন্তু সেইবোৰ পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত সময়তহে ল’ব লাগিব। ইয়াৰ পূৰ্বে এখন মেচত মাত্ৰ ৩টা বিকল্প খেলুৱৈহে ল’ব পৰা গৈছিল। ইয়াৰ দ্বাৰা দলৰ খেলুৱৈসকলক সতেজ কৰি ৰখাত সহায়ক হ’ব আৰু দলৰ প্ৰশিক্ষকে প্ৰয়োজন অনুসৰি পৰিৱৰ্তন কৰাত সহায় লাভ কৰিব। পেনাল্টি শ্বুটআউটৰ পূৰ্বে মেনেজাৰেও গ’লৰক্ষক সলনি কৰিব পাৰে।

২/ অৰ্ধ-স্বয়ংক্ৰিয় অফছাইড নিয়ম (Semi-Automated Offside Rule)

এইটোৱেই প্ৰথম বিশ্বকাপ য’ত ছেমি অটোমেটেড অফছাইড টেকন’লজি ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। এই নিয়ম অনুসৰি খেলুৱৈৰ মূৰ, শৰীৰ বা ভৰিৰ যিকোনো অংশ বিপক্ষৰ অৰ্ধেকত থাকিলে অফছাইড বুলি গণ্য কৰা হয়। বা তেওঁৰ মূৰ, শৰীৰ বা ভৰিৰ যিকোনো অংশ বিপক্ষতকৈ গ’ল লাইনৰ ওচৰত থাকে। এইবাৰ প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত সিদ্ধান্ত ল’বলৈ ২০ ছেকেণ্ড সময় লাগিব। এই প্ৰযুক্তিটো গ’ল লাইন প্ৰযুক্তিৰ সৈতে মিল আছে আৰু ইয়াক ভিএআৰৰ উন্নীত সংস্কৰণ বুলি কোৱা হয়।

৩/ মহিলা ৰেফাৰী (Female Referee)

এই পুৰুষৰ বিশ্বকাপত মহিলা ৰেফাৰীকো খেলপথাৰত দেখা পোৱা যাব। আগতে মহিলা ফুটবল খেলত পুৰুষ ৰেফাৰী দেখা পোৱা গৈছিল যদিও পুৰুষৰ খেলত মহিলা ৰেফাৰী অতি কম। এইবাৰৰ বিশ্বকাপৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে ৩৬ গৰাকী ৰেফাৰী। বহু মহিলা ৰেফাৰীকে ধৰি।

৪/ ২৬ জনীয়া স্কোয়াড (26-Man Squads)

কাটাৰত অনুষ্ঠিত হৈ থকা এই বিশ্বকাপৰ এইটোৱেই আটাইতকৈ ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন। এতিয়া প্ৰতিটো দলত ২৬ জন সদস্য থাকিব। এই সংখ্যা ক্ৰমাগতভাৱে বৃদ্ধি পাইছে। আগতে ১৮ বছৰ আছিল, তাৰ পিছত ২৩ বছৰ হৈছিল আৰু এতিয়া ২৬ বছৰ হৈছে। অৰ্থাৎ ১১ জন খেলুৱৈৰ বাহিৰে প্ৰতিখন দেশতে ১৫ জন ফুটবল খেলুৱৈৰ বিকল্প থাকিব। মেচৰ সময়ত যিকোনো অভাৱ দেখি সেই অনুসৰি সেইবোৰ আঁতৰাই পেলাব পাৰি।

৫/ পেনাল্টিৰ সময়ত গ’লৰক্ষকসকলে লাইনত ভৰি থকাটো প্ৰয়োজন (Goalkeepers Need To Have A Foot On The Line During Penalties)

এইবাৰ পেনাল্টি কিকৰ সময়ত গ’লৰক্ষকে নিজৰ সৰু ভৰিখন লাইনত ৰাখিব লাগিব। এই নিয়ম ইতিমধ্যে বহু ফুটবল লীগত আছে। এইবাৰ ফিফাইও ইয়াক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে। এই নিয়ম অনুসৰি পেনাল্টি কিকৰ আগত গ’লৰক্ষকে অন্ততঃ এটা ভৰি লাইনত ৰখাটো প্ৰয়োজনীয় হ’ব।

ফুটবলৰ মান বৃদ্ধিৰ লক্ষ্যৰে ফিফাই এই সকলোবোৰ নিয়ম অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে।


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate