Friday, November 11, 2022

দেশত কেতিয়া আহিছিল দহ হাজাৰৰ নোট? একে ক্ৰমিক নম্বৰৰ দুটা নোট থাকিব পাৰেনে? জানক সকলো - 10000 Currency in India


বৰ্তমান দেশৰ মুদ্ৰাক লৈ বিতৰ্ক চলি আছে। দেশৰ মুদ্ৰা সম্পৰ্কে আলোচনাৰ বিষয় হৈয়েই আছে। দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ওচৰত দাবী জনাইছে যে দেশৰ অৰ্থনীতিৰ উন্নতিৰ বাবে সকলো মুদ্ৰা নোটত গণেশ-লক্ষ্মীৰ ছবি ছপা কৰিব লাগে। তেতিয়া কি আছিল, অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ এই দাবীৰ পিছত দাবীয়েও নোটত বাবাছাহেব আম্বেদকাৰ আৰু শিৱাজীৰ ছবি ছপা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। আপোনালোকে সকলোৱে জানে যে ভাৰত চৰকাৰে জাৰি কৰা নোটখনত জাতিৰ পিতা মহাত্মা গান্ধীৰ ছবি আৰু সিটো পাৰে ঐতিহাসিক স্মৃতিসৌধ ছপা কৰা হৈছে, আনহাতে নতুন ২০০০ টকীয়া নোটত মংগলিয়ানৰ ছবি ছপা কৰা হৈছে . আজি ভাৰতীয় মুদ্ৰাৰ লগত জড়িত কিছুমান অতি আমোদজনক কথা জনাওক। এই সম্পূর্ণ খবর পঢ়ক...


যেতিয়া আৰ বি আইয়ে ১০ হাজাৰৰ নোট ছপা কৰিছিল

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে এতিয়ালৈকে সৰ্বোচ্চ মূল্যৰ ১০ হাজাৰ টকাৰ নোট ছপা কৰিছিল। এই নোটখন ১৯৩৮ চনত ছপা হৈছিল যদিও এই নোটখন ১৯৪৬ চনৰ জানুৱাৰী মাহতহে বিমুদ্ৰাকৰণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত ১৯৫৪ চনত ১০ হাজাৰৰ নোট পুনৰ প্ৰৱৰ্তন কৰা হয় যদিও তেতিয়াও ১৯৭৮ চনত পুনৰ বিমুদ্ৰাকৰণ কৰা হয়।

বেংকনোটৰ পেনেলত কিমান ভাষা আছে

টোকাটোত বহুতো ভিন্ন ভাষা লিখা দেখিছে নিশ্চয়। বেংকনোটৰ ভাষা পেনেলত কিমান ভাষা দেখা যায় জানেনে? বেংকনোটৰ ভাষা পেনেলত মুঠ ১৫টা ভাষা দেখা যায়। ইয়াৰ বাহিৰেও নোটৰ মাজত হিন্দী আৰু নোটৰ পিছফালে ইংৰাজী লিখা আছে। ইয়াৰ দাম নোটত ১৫ টা ভাৰতীয় ভাষাত লিখা আছে।

একে ক্ৰমিক নম্বৰৰ ২ টা টোকা থাকিব পাৰেনে

আপোনালোকক কওঁ যে একে ক্ৰমিক নম্বৰৰ দুখন বা তাতকৈ অধিক নোট থকাটো সম্ভৱ। কিন্তু এই একেধৰণৰ নোটবোৰত হয় বেলেগ বেলেগ ইনছেট আখৰ থাকিব, নহয় ছপাৰ বছৰ বেলেগ হ’ব, নহয় আৰ বি আইৰ বিভিন্ন গৱৰ্ণৰৰ স্বাক্ষৰ থাকিব। ইনছেট চিঠিখন বেংকনোটৰ নম্বৰ পেনেলত ছপা হ’লহেঁতেন, তাৰ কাষত নোটখনৰ ছিৰিয়েল নম্বৰটো লিখা হ’লহেঁতেন। মন কৰিবলগীয়া যে ইনছেট লেটাৰ অবিহনেও টোকা বনাব পাৰি।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate