Thursday, September 22, 2022

এই ৫ টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰে উঁই পোক নিৰ্মূল কৰিব পাৰিব, বহুমূলীয়া আচবাবৰ অপচয় নহ'ব - Home Remedies to get rid of Termites

ঘৰৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা থকাৰ পাছতো নিগনি, মাখি, টিকটিকি, তেঁতেলী আদি পোক-পৰুৱাৰ ফুল ফুলি উঠিছে, যিয়ে ঘৰৰ সামগ্ৰীৰ ক্ষতি কৰাৰ লগতে খাদ্য-পানীয়কো দূষিত কৰে। আপুনি তেওঁলোকক মানুহৰ সৰু শত্ৰু বুলিও ক’ব পাৰে, যিয়ে শক্তিশালী নহ’লেও সহজেই মানুহক পৰাস্ত কৰে।


তেনে এটা লুকাই থকা শত্ৰু হ’ল উঁই পোক, যিয়ে ঘৰৰ ভিতৰত কাঠেৰে নিৰ্মিত খিৰিকী, দুৱাৰ আৰু আচবাববোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে ফুটা কৰি পেলায় আৰু মানুহে লক্ষ্যও নকৰে। এনে অৱস্থাত যদি আপুনিও ঘৰৰ আচবাবত উঁই পোকৰ সমস্যাই আমনি কৰে, তেন্তে আমি দিয়া ঘৰুৱা উপায়বোৰ চেষ্টা কৰাত একেবাৰে পলম নকৰিব।

উঁই পোক কি ?


উঁই পোকক ইংৰাজীত টেৰমাইট বুলি জনা যায়, যাৰ আকাৰ এক ইঞ্চিৰ সমান। কিন্তু উঁই পোকৰ শাৰীৰিক আকাৰৰ তুলনাত বহুগুণে বিপদজনক নাক থাকে, যিয়ে কাঠৰে নিৰ্মিত এটা সম্পূৰ্ণ দুৰ্গ স্তূপ কৰি ৰাখিব পাৰে।

আচলতে উঁই পোকে নিজৰ খাদ্য হিচাপে কাঠ খায়, গতিকে ই যিটো আচবাবত ই সংলগ্ন হৈ থাকে, সেই আচবাবটোক সমগ্ৰ উঁই পোকৰ কলনীটোৱে আক্ৰমণ কৰে। বিশেষকৈ বাৰিষা কালত টেৰমাইটৰ সংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়, যিবোৰে নিজৰ সমগ্ৰ কলনীৰ সৈতে মিলি ডাঙৰ আৰু ডাঠ কাঠৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণৰূপে ফুটা কৰি পেলায়।

উঁই পোক সদায় কাঠৰ ভিতৰত থাকে, গতিকে ইয়াক দেখাটো অতি কঠিন, গতিকে উঁই পোক নিৰ্মূল কৰিবলৈ বজাৰত বিভিন্ন ঔষধ আৰু ৰাসায়নিক দ্ৰব্য উপলব্ধ। এই ৰাসায়নিক দ্ৰব্যবোৰ কাঠৰ বস্তুত স্প্ৰে কৰিলে উঁই পোকবোৰ মৃত্যুমুখত পৰে, কিন্তু ইয়াৰ বাবে ঘৰত এটা প্ৰবল আৰু বিপজ্জনক নাকৰ দুৰ্গন্ধ বিয়পি পৰে।

সেই গোন্ধটো উশাহ লোৱাত অতি কঠিন হ’ব, আনহাতে ই শিশুসকলৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰতো বেয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। সেইবাবেই আজি আমি আপোনালোকক ঘৰৰ পৰাই উঁই পোকৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ কিছুমান সহজ ঘৰুৱা উপায় ক’ম, যিবোৰে চেষ্টা কৰিলে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ কোনো ক্ষতি নকৰে।
নিম তেল


নিমত বহু ধৰণৰ ঔষধি গুণ পোৱা যায়, যিবোৰ উঁই পোকৰ বাবে মাৰাত্মক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। উঁই পোক আক্ৰান্ত আচবাব বা কাঠত যদি আপুনি নিম তেল ছটিয়াই দিয়ে তেন্তে ইয়াৰ প্ৰবল গোন্ধটোৱে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে উঁই পোকবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে মাৰি পেলাব।

আচলতে নিম তেলে পোক-পৰুৱা, মহ, উঁই পোক আৰু বেডবাগৰ শৰীৰত বিষৰ দৰে কাম কৰে, গতিকে ঘৰৰ পৰা উঁই পোক খেদিবলৈ হ’লে ১ সপ্তাহলৈকে অবিৰতভাৱে আক্ৰান্ত ঠাইত নিম তেল ছটিয়াই দিব লাগে। নিম তেলৰ গোন্ধ পোৱাৰ পিছত উঁই পোক পলাই যায়, আনহাতে সেই তেল থকা কাঠ সেৱন কৰিলে তৎক্ষণাত মৃত্যু হয়।
নিমখৰ ব্যৱহাৰ

যদি আপোনাৰ খিৰিকী, দুৱাৰ বা আচবাবত উঁই পোকৰ আক্ৰমণ থাকে, তেন্তে নিমখ ব্যৱহাৰ কৰিলে ইহঁতৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ এক অতি সহজ উপায়। উঁই পোক থকা ঠাইত নিমখ ছটিয়াই দিব লাগিব, যিয়ে উঁই পোকটো অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে মাৰি পেলাব।


আচলতে আয়’ডিনৰ লগতে নিমখত ভাল পৰিমাণৰ ছডিয়াম আৰু পটাছিয়াম পোৱা যায়, যিয়ে উঁই পোক খেদি পঠোৱাত সহায়ক ভূমিকা পালন কৰে। এনে অৱস্থাত যেতিয়া উঁই পোক নিমখৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে তেতিয়া ইয়াৰ শৰীৰত এক প্ৰবল জ্বলন অনুভূতি অনুভৱ হয় আৰু ই কম সময়ৰ ভিতৰতে মৃত্যুমুখত পৰে।
তিতা কেৰেলাৰ ৰস ছটিয়াই দিব


তিতা খোৱাটো মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী, কিন্তু এই শাক-পাচলিয়ে উঁই পোকৰ মৃত্যুৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। আচলতে তিতা কলুৰ তিতা গোন্ধে তৎক্ষণাত উঁই পোক খেদি পঠিয়াই দিয়ে, গতিকে ইয়াৰ ৰস বনাই টেৰমাইট নিৰ্মূল কৰিব পৰা যায়।

ইয়াৰ বাবে মিশ্ৰণটোত তিতা গুড়ি পিহি প্ৰস্তুত কৰা পেষ্টৰ পৰা ৰসখিনি ফিল্টাৰ কৰি পৃথক কৰিব লাগে, তাৰ পিছত সেই ৰস উঁই পোক আক্ৰান্ত অংশত ছটিয়াই দিব লাগে। এনে কৰিলে তিতা কলুৰ তিতা গোন্ধটো সমগ্ৰ পৰিৱেশত বিয়পি পৰিব আৰু ইয়াৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ লগে লগে উঁই পোকবোৰ ক্ৰমান্বয়ে মৰি যাব, যদিও ফলপ্ৰসূ ফলাফলৰ বাবে আপুনি কমেও ৫ দিনলৈকে তিতা কলুৰ ৰস অবিৰতভাৱে স্প্ৰে কৰিব লাগিব।
বৰিক এচিডৰ ব্যৱহাৰ

ব’ৰিক এচিড পোক-পৰুৱাক মাৰিবলৈ বা বিকৃত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ইয়াৰ উপৰিও এই এচিড উঁই পোকক কাঠৰ পৰা পৃথক কৰাত সহায়ক হয়। বজাৰত ব’ৰিক এচিড সহজে পোৱা যায়, যিটো আক্ৰান্ত অংশত ছটিয়াই দিব লাগে।


এটা উঁই পোক ব’ৰিক এচিডৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ লগে লগে ইয়াৰ স্নায়ুতন্ত্ৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে অৱস্থাত কিছুদিন কষ্ট ভোগ কৰি উঁই পোকৰ মৃত্যু হয় যদিও ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে সকলো উঁই পোক ব’ৰিক এচিডৰ সৈতে একেলগে মৰি যায়।

গতিকে ইয়াৰ ফলপ্ৰসূ ফলাফলৰ বাবে আপুনি কমেও এসপ্তাহৰ বাবে উঁই পোক আক্ৰান্ত অংশত ব’ৰিক এচিড প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব, যাতে কাঠৰ ভিতৰত উপস্থিত উঁই পোক সম্পূৰ্ণৰূপে মৃত্যুমুখত পৰে আৰু ইহঁতে পুনৰ প্ৰজনন কৰাৰ সুযোগ নাপায়।
ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰি উঁই পোকৰ পৰা মুক্তি পাব


উঁই পোকৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ খাব পৰা ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যিটো অতি সহজ আৰু প্ৰাকৃতিক ঔষধ। ইয়াৰ বাবে আপুনি পানীত অলপ ভিনেগাৰ মিহলাই তাৰ পিছত সেই দ্ৰৱণটো উঁই পোকৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত কাঠ বা আচবাবৰ ওপৰত ছটিয়াই দিব লাগিব।

একেৰাহে ২ দিন ভিনেগাৰৰ পানী স্প্ৰে কৰিলে কাঠৰ ওপৰত থকা উঁই পোকটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে মৃত্যুমুখত পৰিব, আনহাতে ইয়াৰ বৃদ্ধি পোৱা জনসংখ্যাও বন্ধ হ’ব। কিন্তু ঘৰত উঁই পোক পুনৰ আক্ৰমণ নকৰাৰ বাবে আপুনি নিয়মীয়াকৈ ভিনেগাৰৰ পানী ছটিয়াই থাকিব লাগিব।

আপুনি এই ঘৰুৱা ঔষধবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি চালে উঁই পোকৰ আক্ৰমণৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে, যিবোৰ কম খৰচী হোৱাৰ লগতে ফলপ্ৰসূও। কিন্তু এই সকলোবোৰ ঘৰুৱা উপায় ২ৰ পৰা ৩ মাহৰ ব্যৱধানত পুনৰাবৃত্তি কৰিব লাগিব, যাতে উঁই পোকবোৰে পুনৰ প্ৰজনন কৰাৰ সুযোগ নাপায়।


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate