Thursday, September 22, 2022

মা দুৰ্গাৰ নটা ৰূপৰ প্ৰিয় এই ৯টা ৰং, সকলোৰে গুৰুত্ব কি জানি লওক - Navratri Colours 2022


এইবাৰ ২০২২ চনৰ ২৬ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে শাৰদীয় নৱৰাত্ৰী। নৱৰাত্ৰিৰ পবিত্ৰ উৎসৱত মা দুৰ্গাৰ নটা ৰূপক পূজা কৰা হয়। নৱৰাত্ৰীৰ প্ৰথম দিনা কলশ স্থাপন কৰি ঘৰৰ মন্দিৰত মাতৃক স্থাপন কৰা হয়। এই ন দিনৰ বাবে ভক্তসকলৰ ঘৰত মাতৃ দেৱী বাস কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই সময়ছোৱাত মানুহে নৱৰাত্ৰী ৰোজা পালন কৰি দেৱীৰ নটা ৰূপক পূজা কৰে। নৱৰাত্ৰীত ভক্তসকলে মাতৃৰ নটা ৰূপক শোভা পায়। মাতৃক সন্তুষ্ট কৰাৰ উদ্দেশ্যে তেওঁলোকে নিজেই দেৱীসকলৰ প্ৰিয় নটা ৰংও পিন্ধে। নৱৰাত্ৰিৰ নৱদুৰ্গা পূজাত ৯টা ভিন্ন ৰঙৰ বিশেষ তাৎপৰ্য্য আছে। এনে অৱস্থাত নৱৰাত্ৰিৰ ন দেৱীৰ প্ৰিয় ৯ টা ৰং কি আৰু নৱৰাত্ৰিৰ ন ৰঙৰ তাৎপৰ্য্য কি জানি লওক।


শৈলপুত্ৰী


প্ৰথম নৱৰাত্ৰী, মাতৃ শৈলপুত্ৰীৰ প্ৰিয় ৰং

প্ৰতিপদ তিথিৰ পৰা আৰম্ভ হয় নৱৰাত্ৰী। নৱৰাত্ৰিৰ প্ৰথম দিনা শৈলপুত্ৰী দেৱীক পূজা কৰা হয়। যদিও মা দুৰ্গাই ৰঙা ৰং ভাল পায়, কিন্তু শৈলপুত্ৰী দেৱীৰ পূজাত বগা ৰং অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। মাতৃ শৈলপুত্ৰীয়ে বগা ৰং ভাল পায়। বগা শাৰী পিন্ধিও দেখা যায় তাইৰ ৰূপ। বগা ৰং শান্তি আৰু বিশুদ্ধতাৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। অৰ্থাৎ নৱৰাত্ৰিৰ প্ৰথম দিনাৰ পৰা নিৰ্মল আৰু শান্ত মনেৰে মাতৃৰ পূজা আৰম্ভ কৰা হয়।


ব্ৰহ্মচাৰিণী


দ্বিতীয় নৱৰাত্ৰী, মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিনীৰ প্ৰিয় ৰং

নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিনীক পূজা কৰা হয়। মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিনীৰ পূজাত ৰঙা ৰং ব্যৱহাৰ কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। ৰঙা ৰঙে শক্তি, প্ৰেম আৰু সাহসৰ প্ৰতীক। আজিৰ দিনটোত মাতৃক ৰঙা চুনৰি আগবঢ়াব পাৰি।

মা চন্দ্ৰঘন্তা

তৃতীয় নৱৰাত্ৰী, মাতৃ চন্দ্ৰঘন্তাৰ প্ৰিয় ৰং

শাৰদীয় নৱৰাত্ৰিৰ তৃতীয় দিনা চন্দ্ৰঘন্টা দেৱীক পূজা কৰা হয়। মাতৃ চন্দ্ৰঘন্তৰ পূজাৰ সময়ত কমলা ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধিব লাগে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। কমলা ৰঙৰ ৰঙে ধনাত্মক শক্তিৰ যোগাযোগ কৰে।

মা কুশমাণ্ডা

চতুৰ্থী নৱৰাত্ৰী, মাতৃ কুশমাণ্ডৰ প্ৰিয় ৰং

নৱৰাত্ৰিৰ চতুৰ্থ দিনা কুশ্মাণ্ড স্বৰূপ দেৱীক পূজা কৰা হয়। এইবাৰ বৃহস্পতিবাৰ চতুৰ্থ নৱৰাত্ৰী। এনে অৱস্থাত কুশ্মাণ্ডা মাতৃৰ পূজাত হালধীয়া ৰঙৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। হালধীয়া ৰং উৎসাহৰ প্ৰতীক। নৱৰাত্ৰিৰ চতুৰ্থ দিনা হালধীয়া ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধিব লাগে।

মাতৃ স্কন্দমাতা

মাতৃ স্কন্দমাতাৰ প্ৰিয় ৰং পঞ্চমী নৱৰাত্ৰী

৩০ ছেপ্টেম্বৰ ২০২২ শুকুৰবাৰে শাৰদীয় নৱৰাত্ৰীৰ পঞ্চম দিন। আজিৰ দিনটোতে দেৱী স্কন্দমাতাৰ পূজা কৰা হ’ব। মাতৃ স্কন্দমাতাৰ পূজাত সেউজীয়া ৰং ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। সেউজীয়া শক্তি আৰু নৱীকৰণৰ প্ৰতীক।

মা কাত্যায়নী

মাতা কাত্যায়নীৰ প্ৰিয় ৰং ষষ্ঠী নৱৰাত্ৰী

শাৰদীয় নৱৰাত্ৰিৰ ষষ্ঠ দিনা মাতা কাত্যায়নীক পূজা কৰা হয়। এইবাৰ শনিবাৰ ষষ্ঠ নৱৰাত্ৰী। এনে অৱস্থাত মাতা কাত্যায়নীৰ পূজাত ধূসৰ বা ধূসৰ ৰং ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ধূসৰ ৰংক দুষ্টতা নাশ কৰাৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

মা কালৰাত্ৰীৰ

মাতা কালৰাত্ৰীৰ প্ৰিয় ৰং সপ্তমী নৱৰাত্ৰী

নৱৰাত্ৰিৰ সপ্তম দিনটো মাতা কালৰাত্ৰীৰ নামত উচৰ্গা কৰা হৈছে। আজিৰ দিনটোত নীলা ৰঙৰ ব্যৱহাৰ শুভ বুলি বিবেচিত হয়। নীলা ৰঙে নিৰ্ভীকতাৰ প্ৰতীক। মা কালৰাত্ৰী পূজা কৰাৰ সময়ত নীলা ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধিব পাৰি।

মহাগৌৰী

মাতা মহাগৌৰীৰ প্ৰিয় ৰং অষ্টমী নৱৰাত্ৰী

নৱৰাত্ৰিৰ অষ্টমী তাৰিখে মা মহাগৌৰীক পূজা কৰা হয়। এইবাৰ ৩ অক্টোবৰ ২০২২ তাৰিখে সোমবাৰে পৰি আছে অষ্টমীৰ তাৰিখ। মহাগৌৰীৰ বেঙুনীয়া ৰং প্ৰিয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। আজিৰ দিনটোতে কন্যা পূজাও কৰা হয়। এনে অৱস্থাত অষ্টমীৰ দিনা বেঙুনীয়া ৰঙৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

নৱদুৰ্গা - সিদ্ধিদাত্ৰী

নৱৰাত্ৰীৰ নৱমী তাৰিখ, মাতা সিদ্ধিদাত্ৰীৰ প্ৰিয় ৰং

২০২২ চনৰ ৪ অক্টোবৰত শাৰদীয় নৱৰাত্ৰীৰ অন্ত পৰিব। নৱৰাত্ৰীৰ শেষ দিন অৰ্থাৎ নৱমী তিথিত মা সিদ্ধিদাত্ৰীক পূজা কৰা হয়। মা সিদ্ধিদাত্ৰী জ্ঞানৰ দেৱী। নৱমীত গোলাপী ৰং ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব। গোলাপী ৰং নাৰীত্বৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate