Tuesday, September 20, 2022

১ অক্টোবৰৰ পৰা অ’টিপিৰ পিছতো এটিএম আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডত পেমেণ্ট কৰা নহ’ব, এতিয়া আপুনি এটা ইউনিক টোকেন ল’ব লাগিব - Credit and Debit card new Guidelines


যদি আপুনিও ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা ভাল খবৰ আহিছে। অনলাইন, পইণ্ট অৱ চেল আৰু ইন-এপ লেনদেনৰ সকলো তথ্য একত্ৰিত কৰি এক অনন্য টোকেন জাৰি কৰাৰ সিদ্ধান্ত আৰ বি আইয়ে লৈছে। ইয়াৰ আগতেও এই অনন্য টোকেনটোৰ বিষয়ে বহুবাৰ আলোচনা হৈছে, ইয়াক ৩০ জুনত প্ৰকাশ কৰিবলগীয়া আছিল। এতিয়া আপোনাৰ কাৰ্ডখন টোকেনাইজ কৰা হ’ব, এতিয়া ইয়াৰ তাৰিখ সলনি কৰিছে RBI য়ে।

১ অক্টোবৰৰ পৰা নিষিদ্ধ কৰা হ’ব জালিয়াতি

১ অক্টোবৰত ইয়াক মুকলি কৰা হ’ব। অনুগ্ৰহ কৰি জনাব যে এই টোকেন RBI য়ে প্ৰদান কৰিব। ইয়াত আপোনাৰ পেমেণ্টৰ সৈতে জড়িত সকলো বিকল্প দিয়া হ’ব। প্ৰকৃত কাৰ্ডৰ বিৱৰণ এটা অনন্য ক’ডৰ জৰিয়তে সলনি কৰিব লাগিব। আপোনালোকক কওঁ যে দীৰ্ঘদিন ধৰি প্ৰৱঞ্চনাৰ ঘটনাবোৰ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছিল, যাৰ বাবেই এই সিদ্ধান্ত RBI য়ে লৈছিল। প্ৰৱঞ্চনাৰ বাবে মানুহে কষ্টৰে উপাৰ্জন কৰা ধন কেইমিনিটমানৰ ভিতৰতে আন এজনৰ ওচৰলৈ যায়।
ডেবিট-ক্ৰেডিট কাৰ্ডধাৰীৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ খবৰ

আৰ বি আইৰ এই পদক্ষেপৰ ফলত ডেবিট কাৰ্ড আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰা গ্ৰাহকে পূৰ্বতকৈ অধিক সুৰক্ষিত অনুভৱ কৰিব। লেনদেনৰ সময়ত আপোনাৰ ক্ৰেডিট আৰু ডেবিট কাৰ্ডৰ প্ৰকৃত সবিশেষ ব্যৱসায়ীজনৰ ওচৰলৈ নাযাব, কিন্তু এটা নম্বৰ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব, যাৰ ফলত প্ৰৱঞ্চনা কৰাটো অতি কঠিন হৈ পৰিব। আৰ বি আইয়ে এটা টুইট কৰিছিল, য’ত কোৱা হৈছিল যে এজন সাধাৰণ নাগৰিকে কেনেকৈ নিজৰ কাৰ্ডখনক এক অনন্য টোকেনলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰে।
এইদৰে কাৰ্ডখনক এটা অনন্য টোকেনলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা

  1.     প্ৰথমতে আপুনি ক্ৰয় কৰিবলৈ আৰু পেমেণ্ট বা লেনদেন আৰম্ভ কৰিবলৈ বাণিজ্যিক ব্যৱসায়ীৰ যিকোনো এটা ৱেবছাইট বা এপ্লিকেচনলৈ যাব লাগিব।
  2.     তাৰ পিছত আপোনাৰ কাৰ্ড নিৰ্বাচন কৰক, চেক-আউটৰ সময়ত আপোনাৰ পূৰ্বে সংৰক্ষণ কৰা ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডসমূহ আপোনাৰ পেমেণ্ট পদ্ধতি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰক।
  3.     RBI নিৰ্দেশনা অনুসৰি আপোনাৰ কাৰ্ড সুৰক্ষিত কৰক বা RBI নিৰ্দেশনা অনুসৰি আপোনাৰ কাৰ্ড টোকেনাইজ কৰক, যিকোনো এটা বিকল্প বাছক।
  4.     এতিয়া টোকেনটো সৃষ্টি কৰিবলৈ সন্মত হওক, কাৰণ এই OTP বেংকৰ পৰা আপোনাৰ মোবাইল ফোন বা ইমেইললৈ পঠোৱা হ’ব, ইয়াক প্ৰৱেশ কৰক আৰু আগবাঢ়ি যাওক।
  5.     আপোনাৰ টোকেন সৃষ্টি কৰা হ'ব আৰু আপুনি প্ৰদান কৰা তথ্য সংৰক্ষণ কৰা হৈছে।
  6.     ইয়াৰ পিছত যেতিয়া আপুনি পুনৰ একেটা ৱেবচাইট বা এপ্লিকেচনটো চাব তেতিয়া আপুনি দিয়া সকলো কাৰ্ডৰ বিৱৰণ সংৰক্ষণ কৰা হ’ব। তাত কাৰ্ডখনৰ শেষৰ চাৰিটা আখৰহে দেখিব।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate