Monday, July 4, 2022

বিশ্বৰ এই ১০ টা আটাইতকৈ অদ্ভুত খেল, যাৰ বিষয়ে আপুনি জানিলে হৱ আচৰিত - World's Strangest Sports Games


বোকাত ডুব যোৱা, মহিলাৰ ওপৰেৰে দৌৰা, ডাষ্টবিনৰ দৌৰ - এই সকলোবোৰ খেলেই প্ৰমাণ যে মানুহৰ অলপ আজৰি সময় থাকিলে তেওঁলোকে কল্পনাৰে আপোনাক আচৰিত কৰিব পাৰে।
গতিকে এই ক্ৰমত জানো আহক বিশ্বৰ ১০ খন অদ্ভুত খেলৰ বিষয়ে- 

বিশ্বৰ ১০ টা অদ্ভুত খেল
1. বোকাত ফুটবল


বোকা ফুটবলৰ আৱিষ্কাৰ হৈছিল ফিনলেণ্ডত, য’ত জলাশয়ৰ অভাৱ নাই। যদি আপুনি ভাবিছে যে এই খেলখন আন কোনো দেশত  খেলা হয় নেকি? গতিকে আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে ২০০০ চনৰ পৰা ফিনলেণ্ডত এই খেলৰ বিশ্ব প্ৰতিযোগিতাও আয়োজন কৰা হৈছিল।

২/ বোকাত দৌৰ


ৱেলছৰ ছানৰাট ওৱেলছ অঞ্চলৰ এটা খাল, য’ত ১৯৮৫ চনৰ পৰা বিশ্ব শ্বাম্প স্নৰ্কেলিং প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হৈছিল। ইয়াত ৫৫ মিটাৰ দীঘল নলা আছে আৰু প্ৰতিজন সাঁতোৰবিদে সমগ্ৰ নলাটো পাৰ হৈ উভতি আহিব লাগিব। আটাইতকৈ কম সময়ৰ ভিতৰতে দৌৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ এতিয়ালৈকে অভিলেখ হৈছে ১ মিনিট ১৮ ছেকেণ্ড। বহু সাঁতোৰবিদে ইয়াক সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ বহু সময় লাগে।
৩/ চীজ ৰেচ

যদি কেতিয়াবা আপুনি হাজাৰ হাজাৰ লোকক নিজৰ জীৱন বিপন্ন কৰি পাহাৰৰ পৰা লুটিয়াই পৰা দেখিছে, তেন্তে বুজি লওক যে ব্ৰিটেইনৰ কুপাৰছ হিলত পনিৰৰ দৌৰ চলি আছে। ২০০ বছৰ ধৰি চলি অহা এই অনন্য খেলবিধত প্ৰথমে এটা বস্তুৰ বল এটা পাহাৰৰ তললৈ গুটিয়াই পেলোৱা হয় আৰু তাৰ পিছত সেই বলটো তললৈ নপৰাবলৈ মানুহে নিজেই গুলীয়াবলৈ আৰম্ভ কৰে। যিজন ব্যক্তি প্ৰথমে তলত উপনীত হয় তেওঁক বিজয়ী ঘোষণা কৰা হয়।

৪/ স্প্লেচ ডাইভিং


সাধাৰণ ডুব যোৱাৰ সময়ত পানীত লাহে লাহে জপিয়াই পৰে যাতে পানীৰ ছিটিকনি কম হয়। কিন্তু স্প্লেচ ডাইভিঙত লক্ষ্যটো ঠিক বিপৰীত। নিয়মটো মাত্ৰ এটা - এনেদৰে ডুব যাওক যে শৰীৰৰ পিঠিখনে প্ৰথমে পানী স্পৰ্শ কৰে। ২০০৬ চনৰ পৰা এই খেলবিধৰ বিশ্ব প্ৰতিযোগিতাও আয়োজন কৰা হৈছে।
৫/ জোতা নিক্ষেপ কৰা

কিছুমান খেলৰ সৌন্দৰ্য্য হ’ল ইয়াৰ সৰলতাত। ভেলী টছ নামৰ এই খেলখনত আপুনি মাত্ৰ এটা জোতা টছ কৰিব লাগিব। ৱেলিংটন বুট নামেৰে জনাজাত ৰবৰ হাই বুটবোৰ পেলাই দিব লাগিব ৷ বৰ্তমানৰ বিশ্ব অভিলেখ হৈছে ৬৮.০৩ মিটাৰ জোতা নিক্ষেপ কৰা, যিটো ফিনলেণ্ডৰ এজন লোকৰ নামত। কোৱা হয় যে ফিনলেণ্ডৰ পৰা অহা নাৱিকসকলে ১৯ শতিকাৰ পৰাই এই খেল খেলি আহিছে।

৬/ পত্নীক উঠাই দৌৰা


এই দৌৰত মহিলাগৰাকীক তুলি লৈ দৌৰি থাকোঁতে সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব। মহিলাগৰাকীৰ বয়স কমেও ১৭ বছৰ হ’ব লাগে আৰু ওজন ৪৯ কেজি হ’ব লাগে। কেৱল পত্নীক ডাঙৰ-দীঘল কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। ওচৰ-চুবুৰীয়াৰ পত্নী বা আনকি কোনো অচিনাকি মহিলাকো তুলি ল’ব পাৰিব।
৭/ নিজৰ গ’ল নিজেই স্ক’ৰ কৰক

ইংলেণ্ডৰ এছবৰ্ণ গাঁৱত ৰয়েল শ্ৰ’ভেটাইড ফুটবল নামৰ এই খেলখন দ্বাদশ শতিকাৰ পৰাই চলি আহিছে। গাঁৱৰ ঠিক মাজেৰে বৈ যোৱা এখন নৈয়ে গাঁওখনক দুভাগ কৰি পেলাইছে। খেলুৱৈসকলে গাঁৱৰ মাজৰ পৰা এটা বল তুলি নিজৰ গ’ললৈ লৈ যাব লাগে। সকলোকে লৰচৰ কৰি বলটো ৰখাবলৈ দিয়া হৈছে। মাত্ৰ কাকো মাৰিব নোৱাৰে।

৮/ ডাষ্টবিন ৰেচ


কিছুমানে ইয়াক দুখীয়াৰ ফৰ্মুলা ৱান বুলিও কয়। ইয়াত অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে এনে ডাষ্টবিনত উঠি ঢালৰ পৰা নামি দৌৰিবলগীয়া হয়। ১২০ লিটাৰৰ ডাষ্টবিনত উঠিলেই ঘণ্টাত ৬০ কিলোমিটাৰ গতিবেগ লাভ কৰিব পাৰি। ডাষ্টবিনটো পৰিষ্কাৰ, খালী আৰু দুৰ্গন্ধমুক্ত হ’ব লাগে।

৯/ দবা-বক্সিং

দবা-বক্সিং এইটো এটা আজিব খেল। ইয়াত খেলুৱৈয়ে এটা ৰাউণ্ড বক্সিং কৰে, তাৰ পিছত দবা খেলে আৰু তাৰ পিছত বক্সিং কৰে। এজন খেলুৱৈ হয় চেকমেট বা নকআউট নোহোৱালৈকে এনেদৰে চলি থাকে। ড্ৰ’ হ’লে দবাৰ দৰে টাইম পেনাল্টিৰ ভিত্তিত বা ৰিঙত পইণ্টৰ ভিত্তিত বিজয়ী নিৰ্বাচন কৰিব পাৰি।

১০) হাই হিল পিন্ধি দৌৰা


হাই হিল পিন্ধি দৌৰা আৰম্ভ কৰিছিল ডাঙৰ ডাঙৰ দোকানবোৰে প্ৰচাৰ ষ্টাণ্ট হিচাপে। কিন্তু এতিয়া এইবোৰ নিয়মিতভাৱে প্ৰাইড ইভেণ্ট বা মাৰাথনৰ বাহিৰত অনুষ্ঠিত কৰা হয়। ধন্যবাদৰ পাত্ৰ যে এইবোৰ সম্পূৰ্ণ দৌৰৰ পৰিৱৰ্তে স্প্ৰিণ্ট অৰ্থাৎ চুটি দূৰত্বৰ দৌৰ প্ৰতিযোগিতা।

এইটো পৃথিৱীৰ ১০ টা অদ্ভুত গেম, যাৰ বিষয়ে আপুনি হয়তো এতিয়াও নাজানে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate