Thursday, June 23, 2022

মহাভাৰতৰ পৰা এই চাৰিটা শিক্ষা শিকক, কেতিয়াও পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হ'ব নালাগে - Learn these four lessons from Mahabharata, never have to face defeat


ভাৰতৰ অন্যতম ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ মহাভাৰতত বহু কথা কোৱা হৈছে যিবোৰ ব্যক্তিজনৰ বাবে শিক্ষা হ’ব পাৰে। যিবোৰ মনত ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয় কাৰণ এই সৰু সৰু পাঠবোৰে আপোনাৰ গোটেই জীৱনটো সলনি কৰিব পাৰে। মহাভাৰততো আমি এটা শিক্ষা পাইছো যে বিগত সময়ত যিবোৰ ভুল হৈছে, সেইবোৰ আগন্তুক সময়ত পুনৰাবৃত্তি হ’ব নালাগে। যিসকলে ভাল কাম কৰিছে, তেওঁলোকেহে সেইখিনি শিকি পৃথিৱীত স্থান পাব পাৰে। এনে কিছুমান পাঠৰ বিষয়ে জানি লওক যিয়ে আপোনাক এজন সফল ব্যক্তি হোৱাত সহায় কৰিব।

পৰিমাণৰ ওপৰত নহয়, গুণগত মানৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া

আজিৰ ৰাণ-অফ-দ্য-মিল জীৱনত সকলোৱেই সফলতাৰ চিৰি বগাই থাকিব বিচাৰে। কিন্তু যেতিয়া তেওঁলোকে উচ্চ পদবীত উপনীত হয়, তেতিয়া তেওঁলোকে পাহৰি যায় যে তেওঁলোকে প্ৰকৃততে তেওঁলোকৰ দলত মানুহ কেনেকৈ বিচাৰে। ইয়াৰ উদাহৰণ মহাভাৰতৰ পৰা ল’ব পাৰি। যেতিয়া পাণ্ডৱ আৰু কৌৰৱৰ মাজত কোনো ধৰণৰ চুক্তি নহ’ল আৰু যুদ্ধৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হ’ল, তেতিয়া ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই দুৰ্যোধন আৰু অৰ্জুনক বিকল্প দিলে যে মোৰ সমগ্ৰ নাৰায়ণী সেনাবাহিনী এফালে আৰু মই আনফালে। দুয়োটাৰ মাজৰ পৰা এটা বাছি লওক আপুনি কোনটো বাছি ল’ব বিচাৰে। এনে অৱস্থাত এফালে গুণেৰে ভৰা শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু আনফালে বিশাল সেনাবাহিনী আছিল। এনে অৱস্থাত অৰ্জুনে নিৰস্ত্ৰ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক বাছি লৈছিল যদিও তেওঁৰ বহুতো গুণ আছিল। একে সময়তে দুৰ্যোধনে বাছি লৈছিল সেনাবাহিনী। এতিয়া শেষত কোনে জয়ী হ’ল সেয়া আপুনি নিজেই জানিব পাৰিব। গতিকে সদায় মনত ৰাখিব যে গণনাৰ দৌৰত দৌৰিব নালাগে কিন্তু গুণগত মান বিচাৰক। সেইখিনিতে আপুনি জয়ী হ’ব।

সময়ৰ লগে লগে নিজকে সলনি কৰক

মহাভাৰতৰ পৰা এইটোও শিকিব লাগে যে নিজকে সময়ত ৰাখক, নহ’লে আপুনি পিছ পৰি থাকিব। যেতিয়া পাণ্ডৱসকলে কৌৰৱসকলৰ হাতত চৌছাৰত পৰাজিত হোৱাৰ পিছত ১২ বছৰ নিৰ্বাসন আৰু এবছৰ নিৰ্বাসনৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল। এই পৰিস্থিতি আছিল অতি কঠিন। কাৰণ পাণ্ডৱসকলে লুকাই থকাৰ কোনো উপায় দেখা নাপালে। কাৰণ তেওঁক সকলোৱে চিনি পাইছিল। কিন্তু পাণ্ডৱসকলে যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা কৰি নিজকে সলনি কৰি ৰজা বিৰাতৰ ৰাজ্যত লুকাই থাকিবলৈ ছদ্মবেশ লৈছিল। য'ত অৰ্জুনে ৰজাৰ কন্যা উত্তৰাক নৃত্য শিকাইছিল। একে সময়তে যুধিষ্ঠিৰে ৰজাক চাউসৰ শিক্ষা দিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। ভীমা যি খোৱা-বোৱাত বৰ ভাল পাইছিল। সি নিজকে সলনি কৰি ৰান্ধনীৰ কাম কৰিলে। একে সময়তে দ্ৰৌপদী, যাৰ পিছফালে শ শ দাস বাস কৰিছিল। তাই নিজকে সলনি কৰি ৰাণী সুদেশনাৰ দাসী হৈ তাইৰ সেৱা কৰিলে। সেয়ে পৰিস্থিতি অনুযায়ী মানুহ সলনি কৰিব লাগিব।

সদায় নিজকে আপডেট কৰি ৰাখক

আজিৰ সময়ত যদি এজন ব্যক্তিয়ে সদায় আগুৱাই থাকিব লাগে আৰু সফল হৈ থাকিব লাগে, তেন্তে নিজকে সদায় আপডেট কৰি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। কাৰণ আধা জ্ঞান আপোনাৰ বাবে বিপদজনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। পথটো প্ৰমাণিত হ’ল অৰ্জুনৰ পুত্ৰ অভিমন্যুৰ বাবে। অভিমন্যু এজন শক্তিশালী আৰু জন্মগত যোদ্ধা আছিল। মাকৰ গৰ্ভত থকা চক্ৰব্যুহটো কেনেকৈ ভাঙিব লাগে সি শিকিলে। কিন্তু তেওঁৰ এটাই ভুল আছিল যে তেওঁ এই জ্ঞানৰ বিষয়ে অধিক জানিব পৰা নাছিল। ফলত তেওঁ কৌৰৱসকলৰ চক্ৰব্যুহ ভাঙি ভিতৰৰ পৰা ঘোচ লৈছিল, কিন্তু তাৰ পৰা কেনেকৈ জীৱন্ত ওলাই আহিব লাগে নাজানিছিল আৰু এই অসম্পূৰ্ণ তথ্যই তেওঁৰ মৃত্যুৰ কাৰণ হৈ পৰিছিল।


অস্বীকাৰ

'এই লেখাত সন্নিৱিষ্ট কোনো তথ্য/উপাদান/গণনাৰ সঠিকতা বা নিৰ্ভৰযোগ্যতা নিশ্চিত কৰা হোৱা নাই।' বিভিন্ন মাধ্যম / জ্যোতিষী / পঞ্জিকা / বক্তৃতা / বিশ্বাস / শাস্ত্ৰৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি এই তথ্য আপোনালোকৰ মাজলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। আমাৰ উদ্দেশ্য কেৱল তথ্য প্ৰদান কৰা, ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ইয়াক কেৱল তথ্য হিচাপে লোৱা উচিত। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ যিকোনো ব্যৱহাৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ নিজৰ দায়িত্ব হ’ব।'

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate