Thursday, June 9, 2022

ট্ৰেইন ডবাত বগা, হালধীয়া ৰেখাৰ আঁৰৰ আকৰ্ষণীয় তথ্য! - Interesting Facts Behind The White, Yellow Stripes on Train Coaches

ভাৰতীয় ৰে’লৱে বিশ্বৰ অন্যতম বৃহৎ ৰে’ল নেটৱৰ্ক । ইয়াৰ উপৰিও দেশৰ কিছুমান আকৰ্ষণীয় দৃশ্য আৰু দুঃসাহসিক পথৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰাৰ বাবে ই অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ আৰু তুলনামূলকভাৱে কম খৰচী উপায়।

১৮৫৩ চনৰ ১৬ এপ্ৰিলত প্ৰথমখন যাত্ৰীবাহী ৰেল বড়ি বুণ্ডাৰ (বম্বে) আৰু থানেৰ মাজত ৩৪ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত চলিছিল। চাহাব, চুলতান আৰু সিন্ধ নামেৰে তিনিখন ইঞ্জিন চলাইছিল আৰু ইয়াত তেৰখন গাড়ী আছিল। অৰ্থনীতি আৰু পৰিবহণৰ ক্ষেত্ৰত বজাৰসমূহক একত্ৰিত কৰা আৰু বাণিজ্য বৃদ্ধি কৰাত ৰেলৱেই মুখ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল।

যদিও আমি সঘনাই ৰে’ল ব্যৱহাৰ কৰো, তথাপিও ইয়াত থকা ক্ষুদ্ৰ বিৱৰণ আৰু ইয়াত দিয়া বাৰ্তাবোৰ আমি বাদ দিব পাৰিলোঁহেঁতেন। তেনে এটা হ’ল বিভিন্ন ৰঙৰ ৰেখা যিবোৰ .
ডবা ওপৰত থকা বিভিন্ন ৰঙৰ ৰেখাই কি সূচায়?

ভাৰতীয় ৰে’লৱেই সদায় নিজৰ যাত্ৰীসকলৰ বাবে সহজ আৰু সুখদায়ক যাত্ৰা কৰিব বিচাৰে, সেইবাবেই তেওঁ ৰে’লৰ ডবাত বিভিন্ন ৰঙৰ ৰেখা প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। গতিকে যাত্ৰীসকলে ইয়াক সহজেই চিনাক্ত কৰে, কিন্তু আমাৰ বহুতেই ৰেলৰ ডবাত থকা এই হালধীয়া বা ৰঙা ৰেখাবোৰৰ প্ৰকৃত অৰ্থ কেতিয়াও নাপায়।
নীলা আৰু ৰঙা কোচৰ ওপৰত হালধীয়া ৰঙৰ ৰেখা

ভাৰতীয় ৰেলৱেৰ ৰঙৰ কোড

ৰে’ল এখনৰ নীলা আৰু ৰঙা ৰঙৰ ডবাত বহল হালধীয়া ৰঙৰ ৰেখাৰে আঁকি দিয়া হয় যাতে শাৰীৰিকভাৱে অসুবিধাজনক যাত্ৰীৰ বাবে ডবাবোৰ সাজু হৈ আছে বুলি সূচায়। ইয়াৰ উপৰিও যিসকল যাত্ৰীয়ে অসুস্থ আৰু অসুস্থ অনুভৱ কৰে তেওঁলোকৰ বাবেও ইয়াৰ উদ্দেশ্য।
নীলা ৰঙৰ কোচৰ ওপৰত বগা ৰেখা

ৰেলৰ প্ৰশিক্ষক ৰ ওপৰত বগা ৰেখা

নীলা ৰঙৰ ৰেলৱেৰ ডবাবোৰত বগা ৰেখা আঁকি দিয়া হয় যাতে কোনো বিশেষ ৰে’লৰ অসংৰক্ষিত দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ ডবাবোৰ সূচায়। এই ষ্ট্ৰাইপবোৰৰ সহায়ত যাত্ৰীসকলে সহজেই সাধাৰণ ডবাবোৰ চিনাক্ত কৰিব পাৰিব।
সেউজীয়া ৰেখাৰে ধূসৰ ৰঙৰ প্ৰশিক্ষক

সেউজীয়া ৰেখাৰে ধূসৰ প্ৰশিক্ষক বৈজ্ঞানিক ধাৰণা আৰু জীৱন

সেউজীয়া ৰেখাযুক্ত ধূসৰ ৰঙৰ প্ৰশিক্ষকে ইংগিত দিয়ে যে সেইবোৰ মহিলাৰ বাবে সংৰক্ষিত।
ধূসৰ ৰঙৰ কোচৰ ওপৰত ৰঙা ৰেখা

ৰেলৰ প্ৰশিক্ষক পিটিআইৰ ওপৰত ৰঙা ৰেখা

ইফালে ধূসৰ ৰঙৰ ডবাবোৰত ৰঙা ৰঙৰ ৰেখাই ইংগিত দিয়ে যে ইএমইউ/এমইএমইউ ৰে’লত সেইবোৰ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ কম্পাৰ্টমেণ্ট।
বিভিন্ন ধৰণৰ ভাৰতীয় ৰেলৱেৰ ৰঙৰ ডবা

ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছঃ নতুন দিল্লীক বিভিন্ন ৰাজ্যৰ ৰাজধানীৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় ৰে’লৱেই চলাই আছে ৰাজধানী ছিৰিজৰ এক্সপ্ৰেছ ৰে’ল। সম্পূৰ্ণ শীততাপ নিয়ন্ত্ৰিত ৰেল আৰু এল এইচ বি স্লিপাৰ কোচ ডিফল্টভাৱে ৰঙা ৰঙৰ, ৰাজধানী লিভাৰীড নামেৰে জনাজাত। আগতে কেৱল ৰাজধানী এক্সপ্ৰেছ ৰে’লতহে ৰঙা ৰং ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, এতিয়া আন এক্সপ্ৰেছ ৰে’লতো এই ডবা ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

বন্দে ভাৰত এক্সপ্ৰেছ: ট্ৰেইন ১৮ নামেৰেও পৰিচিত বন্দে ভাৰত এক্সপ্ৰেছ হৈছে ভাৰতীয় অৰ্ধ-হাই স্পীড, ইন্টাৰচিটি, ই এম ইউ ৰেল। বন্দে ভাৰত এক্সপ্ৰেছৰ প্ৰশিক্ষকজন বগা ৰঙৰ আৰু প্ৰশিক্ষকৰ মাজত নীলা ৰঙৰ ৰেখা।


শতাব্দী এক্সপ্ৰেছ: এল এইচ বি শতাব্দী প্ৰশিক্ষকসকলে ওপৰত আৰু তলত ধূসৰ ৰঙৰ সৈতে পাতল নীলা ৰঙৰ ছাঁ ব্যৱহাৰ কৰে।

ডুৰণ্টো: প্ৰশিক্ষকৰ কাষত একাধিক ৰং এল এইচ বি ডুৰণ্টোৰ বৈশিষ্ট্য। ই ৰং কৰা কাম হ’বলৈ অতি জটিল আৰু সেয়েহে ই এটা ভিনাইল ৰেপ।

হুমছাফাৰ এক্সপ্ৰেছ: এই ৰে’লবোৰ সাধাৰণৰ বাহিৰত দেখা যায় আৰু ই এক বিৰল আৱিষ্কাৰ। কোচবোৰৰ তলত কমলা আৰু সেউজীয়া ৰঙৰ এটা অনন্য নীলা ভিনাইল আছে।

তেজসঃ ভাৰতীয় ৰে’লৱেৰ অন্যতম আধুনিক ডবা হৈছে তেজস। কোচসমূহৰ দুৱাৰসমূহ স্বয়ংক্ৰিয় আৰু কোচসমূহত এক আকৰ্ষণীয় আৰ্হিৰ সৈতে অনন্য হালধীয়া আৰু কমলা ৰঙৰ ভিনাইলৰ বৈশিষ্ট্য আছে।

LHB Double-Decker: এইখন ভাৰতৰ অন্যতম অনন্য ৰে’ল আৰু বৰ্তমান মাত্ৰ কেইটামান নিৰ্বাচিত পথতহে চলি আছে। ই এটা ডাবল ডেকাৰ য’ত শ্লিপাৰৰ পৰিৱৰ্তে আসন আছে যাৰ ফলত তুলনামূলকভাৱে চুটি যাত্ৰাৰ ইংগিত পোৱা যায়। ইয়াক হালধীয়া আৰু কমলা ৰঙৰ ৰঙেৰে সজাই তোলা হৈছে।

এই ৰঙীন ক’ড আৰু চিম্বলসমূহ ভাৰতীয় ৰে’লৱেই ব্যৱহাৰ কৰি যাত্ৰীসকলক ৰে’ল সম্পৰ্কীয় তথ্য সহজে বুজিবলৈ সহায় কৰে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate