Saturday, June 11, 2022

কিলাকুটি আৰু আঁঠুৰ ক’লা আঁতৰাবলৈ এই সহজ টিপছবোৰ মানি চলক - Follow these easy tips to remove the blackness of elbows and knees


আজিকালি সকলোৱে ধুনীয়া দেখাব বিচাৰে। কিন্তু হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতা, প্ৰবল সূৰ্যৰ পোহৰ, ঘৰ্ষণ, ছালৰ ৰোগ, মৃত ছালৰ বাবে কিলাকুটি আৰু আঁঠু আৰু বাহুৰ তলৰ অংশত ক’লা হৈ পৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, শৰীৰত ভিটামিনৰ অভাৱৰ বাবেও এই সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ইয়াৰ বাবে সদায় সুষম খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগে। একে সময়তে গাঁঠিবোৰৰ ঘৰ্ষণ কমোৱাৰ বাবেও প্ৰচেষ্টা চলাব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা কিলাকুটি, বাহুৰ তলৰ আৰু আঁঠুৰ ক’লাতা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়। ইয়াৰ বাহিৰেও আপুনি এই ঘৰুৱা উপায়সমূহ মানি চলি কিলাকুটি আৰু আঁঠুৰ ক’লাতা আঁতৰাব লাগিব-

হালধি

অতীজৰে পৰা সৌন্দৰ্য বৃদ্ধিৰ বাবেও হালধি ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। হালধিৰ পেষ্ট লগালে মুখমণ্ডলত জিলিকি উঠে। একে সময়তে হালধি আঁঠু আৰু কিলাকুটিৰ ক’লাতা দূৰ কৰাত সহায়ক হয়। ইয়াৰ বাবে এচামুচ গাখীৰত এচিকুট হালধি মিহলাই আঁঠু আৰু কিলাকুটিত লগাব লাগে। তাৰ পিছত লঘু হাতেৰে মালিচ কৰক। তাৰ পিছত গৰম পানীৰে ধুই পেলাব লাগে।

নাৰিকল তেল

নাৰিকল তেল স্বাস্থ্যৰ বাবে এক আশীৰ্বাদ বুলি প্ৰমাণিত হয়। ইয়াৰ উপৰিও কিলাকুটি আৰু আঁঠুৰ ক’লাতা দূৰ কৰে। ইয়াৰ বাবে দৈনিক গা ধোৱাৰ পিছত নাৰিকল তেল লগাব লাগে। তাৰ পিছত কিছু সময় মালিচ কৰক। ই কিলাকুটি আৰু আঁঠুৰ ক’লাতা দূৰ কৰে।

চালকুঁৱৰী

এলোভেৰা ছালৰ বাবে এবিধ ঔষধ। ইয়াৰ ব্যৱহাৰে ছালত অতিৰিক্ত জিলিকনি দিয়ে। ইয়াৰ এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-ফাংগেল গুণ আছে, যিয়ে পিম্পল আৰু ক’লা ৰং আঁতৰোৱাত সহায়ক। ইয়াৰ বাবে প্ৰতি নিশা শোৱাৰ আগতে ছালত এলোভেৰা আৰু গাখীৰ লগাব লাগে। পিছদিনা ৰাতিপুৱা স্বাভাৱিক পানীৰে ধুই পেলাব লাগে। ই আঁঠু আৰু কিলাকুটিৰ ক’লাতা দূৰ কৰে।

আলু

কিলাকুটি আৰু আঁঠুৰ ক’লাতা আলুৰ ৰসেৰে আঁতৰাব পাৰি। ইয়াৰ বাবে আলুখিনি কুটি তাৰ ৰস চেপি উলিয়াব লাগে। এতিয়া কিলাকুটি আৰু আঁঠুত ৰস লগাওক। কিছু সময়ৰ পিছত ধুই পেলাওক। ইয়াৰ পিছত কিলাকুটি আৰু আঁঠু বা বাহুৰ তলত মইশ্ব’ৰাইজাৰ লগাব লাগে।

অস্বীকাৰ: গল্পৰ টিপছ আৰু পৰামৰ্শসমূহ সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে। চিকিৎসক বা চিকিৎসা পেছাদাৰীৰ পৰামৰ্শ হিচাপে এইবোৰ গ্ৰহণ নকৰিব। ৰোগ বা সংক্ৰমণৰ লক্ষণ দেখা দিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate