Thursday, May 26, 2022

ভৰি ফুলাৰ পৰা আৰাম পাৱলৈ এই ১০ টা ঘৰুৱা পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰক - Home Remedies For Swollen Feet


বেছিভাগ মহিলাৰ ভৰিৰ সমস্যা থাকে। ইয়াৰ ফলত ভৰিডাঠ, ফুলা আৰু নীলা দেখায়। যেতিয়া আপুনি ভৰি ফুলি থকা ঠাইখিনি হেঁচা দিয়ে তেতিয়াও বিষ হয়। ইয়াৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে। এই ফুলাই কেতিয়াবা মহিলাসকলৰ বাবে থিয় হোৱাটো কঠিন কৰি তোলে। শৰীৰৰ যিকোনো ফুলাক এডিমা বুলি কোৱা হয়। বহুসময়ত মহিলাসকলে ভৰি ফুলাটো উপেক্ষা কৰে যে কেইদিনমানৰ ভিতৰত কাকো আৰোগ্য কৰা নহ'ব, সেয়েহে এনে কৰাটো সম্পূৰ্ণভুল।

যিকোনো ধৰণৰ শাৰীৰিক সমস্যাউপেক্ষা কৰাটো সমস্যাক আমন্ত্ৰণ কৰাৰ সমান। সেয়েহে, 2ৰ পৰা 3 দিনৰ বাবে ফুলাটো উপেক্ষা কৰক, যাৰ পিছত আপুনি চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগিব। যদি আপুনি চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব নিবিচাৰে, তেনেহ'লে এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰে প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰিব পাৰে যাতে ফুলা আৰু অস্বস্তি দুয়োটা বৃদ্ধি নহয়।


 ভৰি ফুলা কাৰণ

ভৰি ফুলি যোৱাৰ ফলত, ভৰি মোচোকা খাব পাৰে, অত্যাধিক খোজ কাঢ়িব পাৰে, হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগ হ'ব পাৰে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত উচ্চ ৰক্তচাপ হ'ব পাৰে, দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰি ওলমি থাকিব পাৰে, পলমকৈ থিয় হ'ব পাৰে, ব্যায়াম কৰিব পাৰে বা দীঘলীয়া সময় ধৰি খেলিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও, কিছুমান মহিলাৰ ঋতুস্ৰাৱ হোৱাৰ আগতেভৰি ফুলি যায়, সেয়েহে কাৰোবাৰ ওজন বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে, ভৰি ফুলি যায়।

 ভৰিফুলা আঁতৰাবলৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ


 1. নেমুৰ ৰস মিহলি কৰক


পেষ্টটো তৈয়াৰ কৰিবলৈ এচামুচ নেমুৰ ৰস, আধা চামুচ ডালচেনি গুড়ি, এচামুচ অলিভ অইল আৰু এচামুচ গাখীৰ মিহলাই পেষ্ট বনাওক। এই পেষ্টটো ফুলা ঠাইত লগাওক, তাৰ পিছত অলপ পিছত পানীৰে ধুই পেলাওক। সম্ভৱ হ’লে ৰাতি এই মিশ্ৰণটো লগাই শুই দিলেই সোনকালে সকাহ পাব। নেমু, জলপান আৰু দালচেনি গুড়ি, য’ত প্ৰদাহ নিবাৰণকাৰী উপাদান থাকে, যিয়ে প্ৰদাহ কমায়।

 2. বেকিং চডা আৰু চাউলৰ ষ্টাৰ্চ মিহলি কৰক

চাউলৰ আটা বা চাউলৰ পানী দুচামুচ আৰু বেকিং ছ’ডা ২ চামুচ মিহলাই এই মিশ্ৰণ ফুলা ভৰিত লগাব লাগে। তাৰ পিছত ২০ মিনিটৰ বাবে ৰাখিব। ইয়াৰ পিছত শুকোৱাৰ পিছত দুটা খাই কিছু ক্ৰীম লগাই দিব। বেকিং ছ’ডাৰ এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে যিয়ে তেজৰ সঞ্চালন উন্নত কৰি প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে।

 3. নিমখীয়া পানীৰে জলসিঞ্চন কৰিব লাগে


এই ঘৰুৱা ঔষধ নিশ্চয় বহুবাৰ গ্ৰহণ কৰা হৈছে, মাত্ৰ বগা নিমখৰ সলনি গৰম পানীত কলা নিমখ দি তাৰ পিছত সেই পানীত ভৰি দুখন তিয়াই থওক। এনে কৰিলে ভৰিৰ ফুলা কম হোৱাৰ লগতে বিষ কমি যাব। ৰক ছল্টত হাইড্ৰেটেড মেগনেছিয়াম ছালফেটৰ স্ফটিক থাকে, যিয়ে পেশীৰ বিষ আৰু ফুলা কমাই দিয়ে।
4. আইচপেক লগাই ৰাখক

প্ৰদাহ হোৱা ঠাইত বৰফৰ পেক এটা লগালে ফুলা আৰু বিষ দুয়োটা কমি যাব। যদি বৰফৰ পেক নাই, তেন্তে কাপোৰত ৩ৰ পৰা ৪টা বৰফৰ টুকুৰাৰে সংকোচন কৰক। ইয়াৰ ফলত ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত হ’ব আৰু ফুলা কমিব।

 5. হালধি আৰু নাৰিকল তেলৰ পেষ্ট


হালধি হৈছে এক বিষ নিৰাময়ক। গতিকে এক চামুচ নাৰিকল তেল দুই চামুচ হালধি গুৰিত মিহলি কৰি পেষ্ট এটা বনাওক আৰু এই পেষ্টটো ফুলা ঠাইত প্ৰয়োগ কৰক। তাৰ পিছত শুকান হ'লে কুহুমীয়া পানীৰে ধুই পেলাওক। ফুলাটো যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস হ'ব আৰু বিষটোও আঁতৰি যাব।

6. দৈনিক 8 ৰ পৰা 10 গিলাচ পানী খাব।


শৰীৰটো হাইড্ৰেটেড ৰাখিবলৈ গোটেই দিনটোত 8 ৰ পৰা 10 গিলাচ পানী খাব। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত তৰলৰ অভাৱ নহ'ব আৰু প্ৰদাহ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিব।

 7. আপোনাৰ ভৰি কিবা এটাৰ ওপৰত ওখ কৈ ৰাখক


ভৰিবোৰ শুই থাকোঁতে গাৰু বা ওখ কিবা এটাত ৰাখক যাতে ভৰিবোৰ পোন হয়। ই প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰিব। যদি আপুনি গৰ্ভৱতী, দিনত কেইবাবাৰো এনে কৰিব। ভৰিদুখন অলপ ওখ কৰি ৰাখিব।

 8. আহাৰত পৰিৱৰ্তন কৰক


আহাৰৰ পৰা ছডিয়ামৰ পৰিমাণ বেছি থকা বস্তুবোৰ আঁতৰাওক। ছডিয়াম গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰিলে ভৰিফুলা আঁতৰ হয়। লগতে, কমেও নিমখ খাব।

 9. ভৰি মালিচ কৰক


ভৰি ফুলিলে ভালদৰে মালিচ কৰক। ই প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু ভৰিৰ বিষো হ্ৰাস হয়, সেয়েহে ভৰিবিশ্ৰাম হয়।

10. ওজন বৃদ্ধি হ্ৰাস কৰক


ওজন বেছি হোৱাৰ ফলত ৰক্ত সঞ্চালনৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰে, যাৰ ফলত প্ৰদাহৰ সমস্যা হয় কিয়নো শৰীৰৰ ওজন বৃদ্ধিয়ে তলৰ অংশত সকলো চাপ পেলায়। সেয়েহে, ওজন হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক, ই ভৰিৰ প্ৰসাৰ হ্ৰাস কৰিব, তাৰ পিছত ফুলাও হ্ৰাস হ'ব। যদি সমস্যাটো অত্যাধিক হয়, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

এই সকলো বোৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পাছতো, যদি আপুনি বিশ্ৰাম নাপায়, তেন্তে লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate