Wednesday, May 25, 2022

মাঙ্কিপক্সৰ লক্ষণ আৰু ই কেনেদৰে বিয়পে - Signs and symptoms of Monkeypox


আফ্ৰিকাত বন্য জন্তুৰ দ্বাৰা বিয়পি পৰা এক বিৰল ক্ৰান্তীয় ৰোগ মাঙ্কিপক্স এই মাহত অপ্ৰত্যাশিতভাৱে বিদেশলৈ বিয়পি পৰিছে, যি য়ে প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে যে ই কি সঠিকভাৱে আৰু ই কিমান বিপদজনক হ'ব পাৰে।

 তুলনামূলকভাৱে মৃদু ভাইৰেল সংক্ৰমণ, ৰোগটোৰ ছয়ৰ পৰা 16 দিনৰ ইনকিউবেচন ম্যাদ থাকে আৰু ৰোগীসকলে প্ৰথমে জ্বৰ, মুৰৰ বিষ, ফুলা, পিঠিৰ বিষ, পেশী বিষোৱা আৰু ইয়াৰ আৰম্ভণি পৰ্যায়ত সাধাৰণ তালিকাবিহীনতা ত ভোগা দেখা যায়।

এবাৰ পাৰ হৈ যোৱাৰ পিছত আৰু জ্বৰ ভাঙি যোৱাৰ পিছত, ভুক্তভোগীয়ে ছালৰ বিস্ফোৰণ অনুভৱ কৰিব, য'ত মুখমণ্ডলত চোকোৰা বিয়পি পৰে, তাৰ পিছত শৰীৰৰ বাকী অংশ, সাধাৰণতে হাতৰ তলুৱা আৰু ভৰিৰ তলুৱা।

 দাগবোৰ ঘাঁৰ পৰা ক্ৰাষ্টেড ফোঁহালৈ বিকশিত হয়, যাৰ পিছত আৰোগ্য আৰু নাইকিয়া হ'বলৈ তিনি সপ্তাহ লাগিব পাৰে।

 আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰৰ মতে: "গুটিবক্স আৰু মাঙ্কিপক্সৰ লক্ষণবোৰৰ মাজৰ মুখ্য পাৰ্থক্য হৈছে যে মাঙ্কিপক্সৰ ফলত লিম্ফ নোড ফুলি যায় (লিম্ফেডেনোপেথী) আনহাতে স্মলপক্স নহয়।"


 পৰীক্ষাগাৰৰ বিশ্লেষণৰ সহায় অবিহনে ভাইৰাছটো নিৰ্ণয় কৰা কঠিন হ'ব পাৰে কিয়নো ইয়াৰ উপৰুৱা সাদৃশ্য আন দুখৰ সৈতে হয় যাৰ ফলত চোকোৰা হয়, যেনে চিকেনপক্স, সৰু আই, খজুৱতি আৰু চিফিলিছ।

 বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই মধ্য আৰু পশ্চিম আফ্ৰিকাৰ ক্ৰান্তীয় বৰ্ষাৰণ্যবোৰত ৰোগটো বিচাৰি উলিয়াইছে আৰু ইয়াক ভাইৰেল জুনোটিক ৰোগ হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰিছে – অৰ্থাৎ ইয়াক জীৱ-জন্তুৰ পৰা মানুহলৈ সংক্ৰমিত কৰিব পাৰি – প্ৰথম ঘটনাটো 1970 চনত কঙ্গো গণতান্ত্ৰিক গণৰাজ্যত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল।

 যদিও ইয়াক প্ৰথমতে দূষিত প্ৰাইমেটৰ তেজ বা শাৰীৰিক তৰলৰ সংস্পৰ্শলৈ, বা মধ্যস্থতাকাৰী নিগনি যেনে গছৰ কাঠবিলাক আৰু গাম্বিয়ান নিগনিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি মানুহলৈ সংক্ৰমিত কৰা হ'লহেঁতেন, ই সহ-মানুহৰ পৰা ধৰা পৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

 বৰ্তমান কোনো ভেকছিন বা নিৰ্দিষ্ট চিকিৎসা উপলব্ধ নাই কিন্তু আগৰে পৰা থকা স্মলপক্সৰোগটোৰ সৈতে যুঁজিবলৈ 85 শতাংশ কাৰ্যকৰী বুলি প্ৰমাণিত হৈছে।


ইউকে স্বাস্থ্য সুৰক্ষা সংস্থাই (ইউকেএইচএছএ) বৰ্তমান সংক্ৰমিত ৰোগীসকলৰ মাজত সম্ভাৱ্য সম্পৰ্কৰ অনুসন্ধান কৰি আছে আৰু উল্লেখ কৰিছে যে সোমবাৰে 16 মে'ত একেলগে ধৰা পৰা চাৰিজন সমকামী বা উভকামী পুৰুষ আছিল, যি সতৰ্ক কৰি দিছিল যে ই সূচিত কৰিব পাৰে যে ভাইৰাছটো সেই সম্প্ৰদায়ৰ মাজত যৌন সংক্ৰমিত হৈছে।

 সংস্থাটোৰ অনুসন্ধানৰ নেতৃত্ব দি থকা ইউকেএইচএছএ-ৰ সংক্ৰামক ৰোগ এপিডেমিঅ'লজিষ্ট মাটেও প্ৰচাজকাই কৈছিল যে ভাগ বতৰা কৰা পৰিস্থিতি "যৌন নেটৱৰ্কত বিয়পাৰ অত্যন্ত ইঙ্গিতপূৰ্ণ"।

 ইউ.কে.এইচ.এছ.এ.-ৰ মুখ্য চিকিৎসা উপদেষ্টা ডাঃ চুজান হপকিন্সে এই সপ্তাহত এক বিবৃতিত কৈছিল: "আমি বিশেষকৈ সমকামী আৰু উভকামী পুৰুষসকলক যিকোনো অস্বাভাৱিক দাগ বা ঘাঁৰ বিষয়ে অৱগত হ'বলৈ আৰু পলম নকৰাকৈ যৌন স্বাস্থ্য সেৱাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছো।"

ইফালে স্পেনিছ বাতৰি কাকত এল পাইছে মাদ্ৰিদ অঞ্চলৰ জনস্বাস্থ্য বিভাগৰ মুৰব্বী এলিনা আন্দ্ৰাদাছৰ উদ্ধৃতি দি কয়, "শেহতীয়া সপ্তাহবোৰত ২৩ টা সন্দেহজনক ঘটনাৰ ভিতৰত ২২ জনে আন পুৰুষৰ সৈতে যৌন সম্ভোগ কৰাৰ খবৰ পাইছে"।

 অৱশ্যে, কিছুমান বিজ্ঞানীয়ে এই তত্ত্বৰ ওপৰত সন্দেহ প্ৰকাশ কৰিছে যে মাঙ্কিপক্সে যৌন সংক্ৰমণ কৰাৰ ক্ষমতা বিকশিত কৰিব পাৰে।

নটিংহাম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এপিডেমিঅ'লজিষ্ট অধ্যাপক কিথ নীলে কয়, "যৌন সম্ভোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্কৰ সলনি যৌন সম্ভোগৰ দ্বাৰা এইটো প্ৰকৃততে সংক্ৰমিত নহ'ব পাৰে।"

"বীৰ্যত ভাইৰাছটো পোৱা যায় নে নাই তাক লক্ষ্য কৰি অধিক কাম কৰাটো সঁচাকৈয়ে যৌন সংক্ৰমিত বুলি ক'ব লাগিব।"

 ইউচিএল জেনেটিক্স ইনষ্টিটিউটৰ সঞ্চালক অধ্যাপক ফ্ৰাঙ্কোইচ বালুক্সে এইদৰে কৈছিল: "মাঙ্কিপক্স যৌন সংক্ৰমণলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে বুলি সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে মই এই পৰ্যায়ত কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিম।

"মাঙ্কিপক্স বিশেষভাৱে ট্ৰেন্সমিচিবল নহয় আৰু আজিলৈকে সংক্ৰমণৰ পথ জনা জাত ঘটনাৰ সংখ্যা তুলনামূলকভাৱে কম হৈ আছে।"

 ইউ.কে.এইচ.এছ.এ.-ৰ মতে, ইউ.কে.-ত নতুনকৈ সংক্ৰমিত হোৱা ব্যক্তিসকলৰ মাজৰ এজনেহে এনে এখন দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিছিল য'ত মাঙ্কিপক্স স্থানীয়, নাইজেৰিয়া।

এই সপ্তাহত মেচাচুচেটছত অসুস্থ হোৱা ব্যক্তিজনে অলপতে সেই একেখন দেশতে সময় অতিবাহিত কৰিছিল, যোৱা বছৰ টেক্সাছ আৰু মেৰিলেণ্ডত ধৰা পৰা দুজন লোক আৰু 2018 চনত প্ৰথম ঘটনাটো ইউকেলৈ অনা যাত্ৰীসকলৰ দৰে।

 অৱশ্যে, এতিয়ালৈকে দেখা পোৱা আটাইতকৈ বেয়া আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ, যাৰ ফলত 2003 চনত ছয়খন ৰাজ্যত 47 টা ঘটনা ঘটিছিল, ঘানাৰ পৰা অহা সংক্ৰমিত জন্তুৰ চালানৰ ফলত।

জনসাধাৰণ কিমান চিন্তিত হ'ব লাগে সেই সন্দৰ্ভত চাউদাম্পটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গোলকীয় স্বাস্থ্যৰ জ্যেষ্ঠ গৱেষণা ফেলো ডাঃ মাইকেল হেডে স্বীকাৰ কৰে যে "বৰ্তমান আমাৰ জ্ঞানত ব্যৱধান আছে"।

 কিন্তু তেওঁ লগতে কয় যে "যিকোনো প্ৰাদুৰ্ভাৱত মুষ্টিমেয় ঘটনাতকৈ অধিক কিবা দেখা টো অতি অস্বাভাৱিক হ'ব" আৰু জোৰ দি কয় যে "আমি কোভিড-ষ্টাইলৰ সংক্ৰমণৰ স্তৰ দেখা নাপাম"।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ৰোগটোৰ মৃত্যুৰ হাৰ দহজনৰ ভিতৰত মাত্ৰ এটা ৰাখে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate