Thursday, May 26, 2022

হোটেল এখনে কেনেকৈ ষ্টাৰ ৰেটিং পায় আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত নিয়মবোৰ কি জানি লওক - Hotel Star Rating Classification


হোটেলৰ ষ্টাৰ ৰেটিং শ্ৰেণীবিভাজন:
যদি আপুনি ছুটীত যাব বিচাৰে, তেন্তে প্ৰথমে  সেই ঠাইত হোটেল  বুকিং কৰাটো মনত ৰাখিব । হোটেলৰ আৰামৰ পৰাই পেডেড বিচনাবোৰত বিয়পি পৰি শুই ছুটী উপভোগ কৰাটো এক বেলেগ মজা। বিলাসী ৩ তাৰকা বা ৫ তাৰকা হোটেলত থাকিব নিবিচাৰিব কোনে ? বেছিভাগ মানুহেই ৰেটিংৰ ভিত্তিত নিজৰ হোটেল বুকিং কৰে। বহুতে হোটেলৰ ৱেবচাইটত গৈ তেওঁলোকে প্ৰদান কৰা সুবিধাসমূহ আন হোটেলৰ সৈতে তুলনা কৰে আৰু তাৰ পিছত তেওঁলোকৰ বাবে সুবিধাজনক সেইটো বাছি লয়। একে সময়তে কিছুমানে আন গ্ৰাহকৰ ৰেটিং আৰু ৰিভিউৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি হোটেল বুকিং কৰে।

কিন্তু আপুনি জানেনে এই ধুনীয়া হোটেলবোৰক কি ভিত্তিত ৰেটিং দিয়া হয় (Hotel Star Rating Classification) বা কোনে ৰেটিং দিয়ে? ইয়াৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ তথ্য দিওঁ।
হোটেল ষ্টাৰ ৰেটিং শ্ৰেণীবিভাজন

ভাৰতৰ হোটেলক কোনে ৰেটিং দিয়ে?


ভাৰতৰ পৰ্যটন মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনৰ HRACC (হোটেল আৰু ৰেষ্টুৰেণ্ট স্বীকৃতি সমিতি)য়ে হোটেলসমূহক কিছুমান নিৰ্দিষ্ট পৰিমাপৰ ভিত্তিত ৰেংকিং কৰে। এইটো এটা চৰকাৰী প্ৰক্ৰিয়া যদিও হোটেলৰ মালিকসকলে প্ৰায়ে তাৰকা স্বীকৃতি লাভৰ স্বেচ্ছামূলক প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে নিজৰ ষ্টাৰ ৰেটিং ঘোষণা কৰে।

উচ্চ ৰেটিং হোটেলৰ নিয়ম

হোটেলক ষ্টাৰ নম্বৰ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ ভূমিকা হ’ল ইয়াৰ অৱস্থান। কাৰণ পৰ্যটকে সাধাৰণতে পৰিষ্কাৰ ঠাইত আৰু ঘাইপথ আৰু এক্সপ্ৰেছৱেৰ পৰা আঁতৰত থকা হোটেল পছন্দ কৰে। ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু অন্যান্য পৰ্যটনস্থলীসমূহেও এই ৰেটিংত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ইয়াৰ লগতে প্ৰতিখন দেশতে হোটেলৰ ৰেটিংৰ বাবে বেলেগ বেলেগ নিয়ম আছে। যিখন যিকোনো দেশৰ ৫ তাৰকা হোটেল, ই আন এখন দেশৰ থ্ৰী তাৰকা হোটেলৰ শ্ৰেণীতো আহিব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে আমি যদি ভাৰতৰ কথা কওঁ, হোটেলখনৰ ষ্টাৰ ভেলেট নিৰ্ভৰ কৰে পাৰ্কিং আৰু ইয়াৰ বেড শ্বীটৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত। দেশৰ হোটেলসমূহে উচ্চ ৰেটিং লাভ কৰিবলৈ হ’লে থাকিব লাগিব আন আন অনন্য বৈশিষ্ট্যসমূহ হ’ল শৌচাগাৰৰ কাষত ফোন আৰু বাথৰুমত অন্ততঃ তিনিটা হুক। (হোটেলৰ ষ্টাৰ ৰেটিং শ্ৰেণীবিভাজন)

ইয়াৰ বাহিৰেও বহুতো কঠোৰ নিয়ম আছে, যিবোৰ হোটেলসমূহে ভাল ৰেটিং পাবলৈ মানি চলিব লাগিব। ইয়াৰে এটা হ’ল বেৰত থকা LED ঘড়ীটোত থকা নম্বৰবোৰ তিনি ইঞ্চি দূৰত থাকিব লাগে। চাৰি আৰু পাঁচ তাৰকা হোটেলৰ সকলোবোৰতে গোটেই প্ৰপ’ৰ্টীটোত এয়াৰ কণ্ডিচনাৰ থাকিব লাগে। ৪ তাৰকা হোটেলৰ বাথৰুমৰ আকাৰ ৩.৩ বৰ্গমিটাৰতকৈ কম হ’ব নালাগে। একে সময়তে ৫ তাৰকা হোটেলৰ বাথৰুমৰ আকাৰ ৪.১ বৰ্গমিটাৰতকৈ কম হ’ব নালাগে। ইটালী, স্পেইন আৰু গ্ৰীচে আঞ্চলিক চৰকাৰসমূহক হোটেলসমূহক ষ্টাৰ ৰেটিং দিয়াৰ অনুমতি দিয়ে। ৰাজহুৱা পৰিদৰ্শকে প্ৰতিটো সম্পত্তি পৰিদৰ্শন কৰে, নিশ্চিত কৰে যে হোটেলসমূহে নিয়মসমূহ সঠিকভাৱে পালন কৰিছে।

হোটেল এখনৰ ষ্টাৰ ৰেটিংৰ অৰ্থ কি?

ৱান ষ্টাৰ হোটেল 


এক তাৰকা হোটেলত অতি মৌলিক সুবিধাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। ইয়াত এখন বিচনাৰ ওচৰত এখন টেবুল আৰু এখন বিচনা আছে। ইয়াৰ লগতে বাথৰুমটো আন কোঠাৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিব লাগিব। এই হোটেলবোৰত ৰুম চাৰ্ভিচৰ ধাৰণাটো খুব কমেইহে দেখা যায় আৰু হোটেলৰ বাহিৰৰ পৰা জলপান ল’ব লাগে।

টু ষ্টাৰ হোটেল


টু ষ্টাৰ হোটেল এখন ৱান ষ্টাৰ প্ৰপ’ৰ্টীতকৈ অলপ বেছি। তাত আপুনি এটা সাধাৰণ কাপোৰৰ ৰেক বা ৱাৰ্ডৰব আশা কৰিব পাৰে। তাত আপুনি টিভি আৰু ২৪ ঘণ্টীয়া কাম কৰা ৰিচেপচন ডেস্কো পাব ৷ এই হোটেলৰ কোঠাবোৰত ব্যক্তিগত বাথৰুমও আছে। কেতিয়াবা কিছুমান প্ৰপাৰ্টিত খাদ্যও বিচাৰি পাব পাৰি। (হোটেলৰ ষ্টাৰ ৰেটিং শ্ৰেণীবিভাজন)

থ্ৰী ষ্টাৰ হোটেল


বিলাসী হোটেল আৰু প্ৰপাৰ্টিৰ মাজত থ্ৰী তাৰকা হোটেল হৈছে নিখুঁত মিড-পইণ্ট। এই হোটেলবোৰো পকেটৰ বাবে উপযোগী আৰু আমাক কিছুমান বিলাসী সুবিধা প্ৰদান কৰে। ৱান আৰু টু ষ্টাৰ হোটেলৰ ৰুমতকৈ তেওঁলোকৰ ৰুমত বেছি ঠাই আছে। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অন চাইট ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু বাৰৰ সৈতে অতিথিসকলক অতি আৰামদায়কভাৱে থকাৰ ব্যৱস্থা কৰে।

চাৰি তাৰকা হোটেল


3 তাৰকা সম্পত্তিৰ তুলনাত এই হোটেলসমূহ এক বৃহৎ উন্নীতকৰণ ই আপোনাক আদৰণি জনোৱা সজ্জা, কোঠাত টেলিফোন, বৃহৎ ঠাই থকা কোঠা, ডাঙৰ বিচনা, ৰুম সেৱা, মিনিবাৰ, ব্ৰেকফাষ্ট আৰু বুফে বিকল্প, কনফাৰেন্স ৰুম, ফিটনেছ চেণ্টাৰ আৰু ৱৰ্ক ষ্টেচনকে ধৰি বহুতো সুবিধা প্ৰদান কৰে। এই সকলোবোৰ সুবিধা অতিথিসকলক অধিক আৰামদায়ক কৰি তুলিবলৈ দিয়া হৈছে।

পাঁচ তাৰকা হোটেল 


এজন ভ্ৰমণকাৰীয়ে বিচৰা সকলো বস্তু আৰু তাতকৈ অধিক তেওঁলোকৰ এই উচ্চমানৰ হোটেলসমূহত থকাৰ অংশ। বিলাসী স্পা, ৰেষ্টুৰেণ্ট, এটা চুইমিং পুল, বাটলাৰ সেৱা, আদৰণি উপহাৰ, বাথটাবৰ সৈতে বাথৰুম, ব্ৰেকফাষ্ট বুফেৰ বিভিন্নতা, বিশ্বৰ পৰা বহুতো খাদ্য আৰু বিলাসী ৱাশ্বৰুম এটা পাঁচ তাৰকা সম্পত্তিত আগবঢ়োৱা বহুতো সুবিধাৰ ভিতৰত মাত্ৰ কেইটামান

সাত তাৰকা হোটেল 


৭ তাৰকা হোটেল আটাইতকৈ বিলাসী। তেওঁলোকৰ সকলো সুবিধাই যাত্ৰীসকলক আদৰ-সাদৰ কৰাৰ কাম কৰে। ইয়াত মন কৰিবলগীয়া এটা কথা হ'ল ইটালীৰ মিলানত মাত্ৰ এটা অফিচিয়েল চেভেন ষ্টাৰ ৰেটিং হোটেল আছে - হোটেল চেভেন ষ্টাৰ গেলেৰিয়াঅন্যান্য বিলাসী সম্পত্তিসমূহে ইয়াক তেওঁলোকৰ ব্যতিক্ৰমী সুবিধা, পৰিৱেশ, স্থান আৰু বহুতোৰ বাবে এটা মানদণ্ড হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে।

হোটেলবোৰে ভাল ৰেটিং পাবলৈ বহুত কষ্ট কৰিব লাগিব ছাৰ।


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate