Tuesday, November 22, 2022

যিখন গাঁৱত ফুটবল খেলুৱৈ বা ষ্টেডিয়াম নাই, তথাপিও ফুটবলৰ বাবে কিয় আলোচনা কৰা হয় - Meerut Village Football

ভাৰতত সৰ্বাধিক ক্ৰিকেটপ্ৰেমী আছে বুলি সকলোৱে জানে। কিন্তু ইয়াত এখন গাঁওও আছে, যিখন ফুটবলৰ বাবে বিশেষভাৱে বিখ্যাত। ইয়াত আমি কৈছোঁ মেৰুটৰ ছিছাউলা নামৰ বৃদ্ধ গাঁওখনৰ কথা। আমোদজনক কথাটো হ’ল ইয়াত এখনো ফুটবল ষ্টেডিয়াম নাই৷ নতুবা এই গাঁৱৰ কোনো এজনো ডাঙৰ ফুটবল খেলুৱৈ হৈ উঠা নাই। প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে তেন্তে ফুটবলৰ বাবে বিখ্যাত হৈ পৰা এই গাঁওখনত কি আছে।


এই গাঁওখনৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানক

এই গাঁওখন কিয় ইমান বিখ্যাত?

আচলতে এই গাঁৱত প্ৰতি বছৰে মুঠ ১১ লাখ বল তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াৰ ৩০০০ পৰিয়াল উপাৰ্জনৰ বাবে ফুটবল টেইলাৰিঙৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। ইয়াৰ আৰম্ভণি কৰিছিল মেৰুটৰ এটা ক্ৰীড়া সামগ্ৰী নিৰ্মাণ ইউনিটত কৰ্মৰত যুৱক হৰি প্ৰকাশে। ঘৰলৈ কেঁচামাল কিছু আনিলে। ইয়াৰ পিছত তেওঁ মানুহক চাৰিওফালে গোট খুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু মানুহক ফুটবল নিৰ্মাণৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আৰম্ভণিতে তেওঁৰ কথা শুনি মানুহে এই কামটো চখ হিচাপে কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তাৰ পাছত লাহে লাহে মানুহে এই কামটো উপভোগ কৰিবলৈ ধৰিলে। অৰ্ডাৰ ঢালিবলৈ ধৰিলে আৰু তেতিয়াৰ পৰা এই কাম চলি আছে।

নাৰী হৈছে আচল তাৰকা


এই কামত যেনেকৈ বহু পুৰুষ সক্ৰিয়, মহিলাসকলো সক্ৰিয়। এই কামে মহিলাসকলকো কৰ্মসংস্থাপন প্ৰদান কৰিছে। ইয়াৰ পৰা উপাৰ্জন কৰা ধন পঢ়া-শুনাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিছে বহু মহিলাই। ইয়াৰ জৰিয়তে তেওঁ নিজৰ জীৱনটো ভাল কৰি তুলিছে। একে সময়তে বহু মহিলাই ইয়াৰ পৰা পোৱা উপাৰ্জনেৰে নিজৰ বিবাহৰ খৰচো নিজেই বহন কৰিছে। এতিয়া তেওঁলোক আৰ্থিক প্ৰয়োজনৰ বাবে পুৰুষৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল নহয়।

প্ৰতিদিনে ৩০০০ ফুটবল বনোৱা হয়


এই গাঁৱত প্ৰতিটো পৰিয়ালে প্ৰতিদিনে ৫-৬ টা বল চিলাই কৰে আৰু ইয়াত প্ৰতিদিনে ৩০০০ ফুটবল তৈয়াৰ কৰা হয়। স্থানীয় এজন ব্যক্তিৰ মতে ইয়াত বাৰ্ষিক ব্যৱসায় ৩ কোটি টকা। ইয়াত এবছৰত ১১ লাখ ফুটবল নিৰ্মাণ হয়। নিজৰ গাঁৱৰ পৰিৱৰ্তিত ছবিখন দেখি ইয়াৰ বাসিন্দাসকলে অতি গৌৰৱ অনুভৱ কৰে।

উত্তৰ প্ৰদেশৰ এই গাঁওখনে নিজস্ব ভাগ্যৰ সৃষ্টি কৰিছে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate