Thursday, September 1, 2022

আপুনি জানেনে যে এটিএম কাৰ্ডতো দুৰ্ঘটনা বীমা পোৱা যায়? যদি নাজানে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে নিয়ম আৰু দাবী কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো জানি লওক - ATM Card Insurance


আজিৰ সময়ত বেছিভাগ মানুহেই ATM কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে। ATM ৰ বাবে আমি লগত বহুত টকা কঢ়িয়াই নিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ সহায়ত প্ৰয়োজন সাপেক্ষে যিকোনো সময়তে আৰু যিকোনো ঠাইতে ধন উলিয়াব পাৰি। কিন্তু কেৱল ধন উলিওৱাৰ বাবেই ATM কাৰ্ডে কাম নকৰে। এটিএম কাৰ্ডৰ সৈতে আন বহুতো সুবিধাও আছে, যাৰ বিষয়ে আমাক অৱগত নহয়। ইয়াৰে এটা সুবিধা হ’ল আপোনাৰ আকস্মিক বীমা।


হয়, এটিএম কাৰ্ড সেয়া ব্যক্তিগত বেংকৰেই হওক বা চৰকাৰী হওক, প্ৰতিখন কাৰ্ডৰ সৈতে বিনামূলীয়া বীমা কভাৰো উপলব্ধ। এই আকস্মিক কভাৰ ২৫ হাজাৰৰ পৰা ২০ লাখ টকালৈকে হ’ব পাৰে। এটিএম কাৰ্ডৰ শ্ৰেণী অনুসৰি বীমাৰ পৰিমাণ নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। এটিএম কাৰ্ডধাৰীৰ মৃত্যু বা দুৰ্ঘটনা হ’লেও এই বীমা নিৰ্ভৰশীলসকলৰ সমৰ্থন বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। তাৰ বিষয়ে জানো আহক।
 এছ বি আইৰ পৰা দুই ধৰণৰ বীমা কভাৰ দিয়া হয়

ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু) নন এয়াৰ: এছবিআইৰ ৱেবছাইটত উপলব্ধ তথ্য অনুসৰি এই বীমা কভাৰে ডেবিট কাৰ্ডধাৰীক বিমান যাত্ৰাৰ উপৰিও আকস্মিক মৃত্যুৰ বিৰুদ্ধে বীমা প্ৰদান কৰে। যদিহে দুৰ্ঘটনাৰ তাৰিখৰ পৰা যোৱা ৯০ দিনৰ ভিতৰত ATM কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, তেন্তে এই বীমা কভাৰ দাবী কৰিব পাৰিব।

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): এই বীমাই কেৱল বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ বাবে ডেবিট কাৰ্ডধাৰীক সামৰি লয়। যদিহে এই কাৰ্ডৰ জৰিয়তে দুৰ্ঘটনাৰ তাৰিখৰ ৯০ দিন আগতে বিত্তীয় লেনদেন কৰা হৈছে তেন্তে বীমা দাবী কৰিব পাৰি আৰু লগতে দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হোৱা বিমান যাত্ৰাৰ টিকট ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি ক্ৰয় কৰা হয়।
কাৰ্ডৰ শ্ৰেণী অনুসৰি বীমাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়


SBI Gold (মাষ্টাৰকাৰ্ড/ভিছা)

ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু) নন এয়াৰ : ২,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ৪,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা


SBI প্লেটিনাম (মাষ্টাৰকাৰ্ড/ভিছা)

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ৫,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ১০,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা


এছ বি আই প্ৰাইড (ব্যৱসায়িক ডেবিট) (মাষ্টাৰকাৰ্ড/ভিছা)

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ২,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ৪,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা


SBI প্ৰিমিয়াম (ব্যৱসায়িক ডেবিট) (মাষ্টাৰকাৰ্ড/ভিছা)

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ৫,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ১০,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা


SBI ভিছা স্বাক্ষৰ/মাষ্টাৰকাৰ্ড ডেবিট কাৰ্ড

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ১০,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা

ব্যক্তিগত বায়ু দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা (মৃত্যু): ২০,০০,০০০ পৰ্যন্ত বীমা

কেনেকৈ দাবী কৰিব লাগে

যদি কোনো এটিএম কাৰ্ডধাৰীৰ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হয় তেন্তে কাৰ্ডধাৰীৰ মনোনীত ব্যক্তিজনে একাউণ্ট খোলা বেংকৰ শাখালৈ যাব লাগিব। তালৈ গৈ ক্ষতিপূৰণৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব। বেংকত প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ জমা দিব লাগিব। কিছুদিনৰ পাছত মনোনীত ব্যক্তিয়ে বীমাৰ দাবী লাভ কৰে, কিন্তু মনত ৰাখিব যে বেংকৰ এটিএম কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰাৰ ৪৫ দিনৰ ভিতৰত মৃত্যু বা দুৰ্ঘটনা হ’লে সংশ্লিষ্ট ব্যক্তিজনৰ আশ্ৰয়দাতাসকলে বীমা পলিচীৰ অধীনত ক্ষতিপূৰণ দাবী কৰিব পাৰে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate