Thursday, September 1, 2022

মদ খোৱা আগতে গিলাচটো চিয়াৰছ অন কিয় কৰে? পাৰ্টিলৈ যোৱাৰ আগতে কাৰণটো জানি লওক - Why Cheers on Before Drink


আপুনি চাগে মানুহে মদ খাইছে, হয় সন্মুখতেই হওক বা চিনেমাৰ ক’ৰবাত দেখিবলৈ পাইছে, মদৰ বটল এটা খুলি, গিলাচত জাম লগাই ইজনে সিজনৰ গিলাচত খুন্দা মাৰিছে। ইয়াৰ পিছত এইসকল লোকে গিলাচত খুন্দা মাৰি উল্লাস কৰি সুৰাপান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে উল্লাসৰ বাবে আন শব্দ কিয় নাই? গতিকে জানো আহক মানুহে কিয় এনে কৰে আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাহিনী কি... এই শব্দটো কিয় কোৱা হয়...

চিয়াৰছৰ কাহিনী কি?


প্ৰথমে এই শব্দটোৰ বিষয়ে কওঁ, এই শব্দটো পুৰণি ফৰাচী শব্দ (Old French word) chiere ৰ পৰা আহিছে, যাৰ অৰ্থ মূৰ বা মূৰ। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে ১৮ শতিকাত এই শব্দটো সুখ প্ৰকাশ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। সময়ৰ লগে লগে এই শব্দটো উত্তেজনা দেখুৱাবলৈ ব্যৱহাৰ হ’বলৈ ধৰিলে। সেইবাবেই মানুহে উত্তেজনাৰ বাবে চিয়াৰ ব্যৱহাৰ কৰে।

গিলাচটো চিয়াৰছ অন কিয় কৰে


বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, আমাৰ শৰীৰৰ পাঁচটা ইন্দ্ৰিয়ৰ ভিতৰত চাৰিটা ইন্দ্ৰিয়ই সুৰাপান কৰি থাকোঁতে কাম কৰে। চকুৰে চোৱা, হাতেৰে স্পৰ্শ কৰা, জিভাৰে পান কৰা আদি। কিন্তু, ইয়াত কাণ ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। এনে অৱস্থাত মদ খোৱাৰ মজা আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিবলৈ কাণখনকো সামৰিবলৈ চশমাও বাম্প কৰা হয় যাতে কাণখনো এই প্ৰক্ৰিয়াত জড়িত হৈ থাকে। এই অভ্যাসেই গিলাচত খুন্দা মৰাৰ আঁৰৰ কাৰণ বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে।

কিছুমান ৰিপৰ্টত বেলেগ কাহিনী কোৱা হৈছে

কিন্তু কিছুমান ৰিপৰ্টত বিভিন্ন কথাও কোৱা হৈছে, কোৱা হৈছে যে জাৰ্মান ৰীতি-নীতিত যদি গিলাচত খুন্দা মাৰে, তেন্তে এনভিল বা গোষ্টে মদৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখে, গতিকে মানুহে মদ খোৱাৰ আগতে এন্ভিল আঁতৰাই ৰাখিবলৈ চিয়াৰ শব্দটো ব্যৱহাৰ কৰে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate