Tuesday, July 5, 2022

সুৰাপান নকৰিলেও ৪০% ভাৰতীয় এই লিভাৰ সমস্যাৰ বলি হয়, ইয়াৰ লক্ষণ আৰু প্ৰতিৰোধৰ পদ্ধতি জানক


দেহত বিভিন্ন ৰোগ বৃদ্ধিৰ কাৰক হিচাপে মদ্যপান কৰাটো এটা কাৰক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ বেছিভাগ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া শৰীৰৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ যকৃতত দেখা যায়। অধিক মদ্যপান কৰা লোকৰ ক্ষেত্ৰত যকৃতৰ দুৰ্বলতা, যকৃতৰ প্ৰদাহ, চিৰ’ছিছ আৰু গুৰুতৰ ক্ষেত্ৰত যকৃতৰ বিকলতা দেখা যায়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে মদ নোখোৱা লোকৰ ক্ষেত্ৰতো কিছুমান যকৃতৰ ৰোগ হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ নন-এলকহলিক ফেটি লিভাৰ ডিজিজ (NAFLD) ইমানেই দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱা সমস্যা যে আনকি অ-মদ্যপান কৰা লোকসকলেও অতিশয় চিন্তিত হোৱা দেখা যায়। কেৱল এয়াই নহয়, পৰিসংখ্যাই দেখুৱাইছে যে সুৰাপান নকৰাৰ পিছতো ৪০ শতাংশ ভাৰতীয় লোক এই সমস্যাৰ বলি হয়।

যিকোনো ব্যক্তিয়েই পেটৰ বিষৰ পৰা NAFLD ৰোগত আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত পাচনৰ লগত জড়িত বিভিন্ন সমস্যাৰ আশংকা থাকিব পাৰে।

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয়, এই সমস্যাৰ লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে সকলো লোক সচেতন হ’ব লাগে যাতে সময়মতে এই অৱস্থাটো নিৰ্ণয় কৰিব পৰা যায়। আহক আমি বিতংভাৱে এই ৰোগটো বুজি পাওঁ।

নন-এলকহলিক ফেটি লিভাৰ ডিজিজৰ বিষয়ে জানি লওক

আমেৰিকান লিভাৰ ফাউণ্ডেশ্যনৰ বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, এন এ এফ এল ডি হৈছে যকৃতৰ কোষত অতিৰিক্ত চৰ্বি জমা হোৱাৰ এটা অৱস্থা, যিটো মদ্যপান কৰা বা নোখোৱা দুয়োজন লোকৰ ক্ষেত্ৰত হ’ব পাৰে। যকৃতত চৰ্বি থকাটো স্বাভাৱিক, অৱশ্যে চৰ্বিৰ পৰিমাণ যকৃতৰ ওজনৰ ৫-১০ শতাংশতকৈ বেছি হ’লে ইয়াক ফেটি লিভাৰ (steatosis) বোলা হয়। খাদ্যাভ্যাস আৰু জীৱনশৈলীৰ বহুতো কাৰকে এই সমস্যাক আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তুলিব পাৰে।

নন-এলকহলিক ফেটি লিভাৰ ডিজিজ কিয় হয়?

অ-মদ্যপানযুক্ত চৰ্বিযুক্ত যকৃতৰ ৰোগৰ মূল কাৰণসমূহ বিশেষজ্ঞৰ বাবে জনা নাযায় যদিও কিছুমান বিশেষ অৱস্থাই ইয়াৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, যাৰ প্ৰতি সকলো মানুহে অতি সাৱধান হ’ব লাগে। অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে অতিৰিক্ত ওজনৰ লোকৰ NAFLD হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাহিৰেও তেজত উচ্চ ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড বা এল ডি এল (বেয়া) কলেষ্টেৰল থকা, ডায়েবেটিছ বা উচ্চ ৰক্তচাপ থাকিলেও এন এ এফ এল ডি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

নন-এলকহলিক ফেটি লিভাৰ ডিজিজ কেনেকৈ নিৰ্ণয় কৰিব পাৰি?

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ফেটি লিভাৰৰ সমস্যাও কোনো লক্ষণ নোহোৱাকৈ হ’ব পাৰে। সাধাৰণতে নিয়মীয়া তেজৰ পৰীক্ষাৰ সহায়তহে ইয়াক নিৰ্ণয় কৰা হয়। কিন্তু কিছুমান মানুহৰ ক্ষেত্ৰত এই অৱস্থাত থকা লক্ষণৰ ভিত্তিত সমস্যাটো চিনাক্ত কৰিব পাৰি।

  •     পেটৰ বিষ অব্যাহত থাকে।
  •     ক্লান্তিৰ অনুভৱ
  •     ওজন কমাব পৰা।
  •     ছাল বা চকু হালধীয়া হোৱা।
  •     ছালত মকৰা সদৃশ ৰক্তবাহী নলী দেখা দিয়ে।
  •     পেটৰ লগত জড়িত সমস্যা বৃদ্ধি পায়।


অ-মদ্যপানযুক্ত চৰ্বিযুক্ত যকৃতৰ ৰোগৰ চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধ


সাধাৰণতে, NAFLD ৰ লক্ষণ নাথাকিলে কোনো বিশেষ চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন নহয়, যদিও জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন কৰিলে আপোনাৰ যকৃতত চৰ্বি জমা হোৱা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। প্ৰথম কথা, চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধ হিচাপে ওজন হ্ৰাস কৰা, স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্যাভ্যাস আৰু ব্যায়ামক জীৱনশৈলীৰ অংশ হিচাপে গঢ়ি তোলাত গুৰুত্ব দিয়া হয়। ইতিমধ্যে কোনো ধৰণৰ সমস্যা থাকিলে কলেষ্টেৰল বা ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড, ৰক্তচাপ আৰু ডায়েবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ঔষধ দিব পাৰি।

ৰোগীয়ে ওজন কমোৱা, নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰা, কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰু ডায়েবেটিছ আদি ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি থাকিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। এই নিয়মীয়া ব্যৱস্থাসমূহে পৰিস্থিতি উন্নত কৰাত অতি সহায়ক হ’ব পাৰে।

,
বি:দ্ৰ: চিকিৎসা প্ৰতিবেদনৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ভিত্তিত এই লেখা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive