Thursday, June 2, 2022

কিয় বাঢ়িছে ‘হাৰ্ট এটেক’ৰ ৰোগী? সতৰ্কবাণী চিন যিবোৰ প্ৰায়ে আওকাণ কৰা হয় - Why Heart Attack Cases Are Increasing - What Are The Warning Signs

হাৰ্ট এটেক কি?

হাৰ্ট এটেক হৈছে এনে এক চিকিৎসাজনিত জৰুৰীকালীন অৱস্থা, য’ত হঠাতে তেজ জমা হৈ হৃদযন্ত্ৰলৈ তেজ যোগান ধৰা বন্ধ হৈ পৰে। চিকিৎসা ভাষাত ইয়াক মায়োকাৰ্ডিয়াল ইনফাৰ্কচন বোলা হয়।

হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণসমূহ কি কি?

কান্ধ, হাত, পিঠি, ডিঙি, চোলা আৰু দাঁতত অস্থিৰতা বা বিষ, বুকুত হেঁচা আৰু টান অনুভৱ কৰা, ঠাণ্ডা ঘাম ওলোৱা, ভাগৰুৱা হোৱা, বদহজম, মূৰ ঘূৰোৱা, বমি আৰু উশাহ লোৱাত কষ্ট হোৱা আদি হাৰ্ট এটেকৰ সতৰ্কবাণী ৷

হাৰ্ট এটেকৰ গোচৰ ক্ৰমান্বয়ে সাধাৰণ হৈ পৰিছে?

শেহতীয়াকৈ হাৰ্ট এটেকৰ ৰোগীৰ সংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱা যেন লাগে, যাৰ আঁৰত জীৱনশৈলীৰ বহু কাৰকক দায়ী বুলি কোৱা হৈছে। বিশেষকৈ যুৱক-যুৱতীসকলৰ ক্ষেত্ৰত হাৰ্ট এটেকৰ ক্ষেত্ৰতো দেখা গৈছে। উচ্চ ৰক্তচাপ, টোপনি বেয়া, খাদ্যাভ্যাস বেয়া আৰু শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপৰ অভাৱ আদিয়ে হাৰ্ট এটেকৰ সূচনা কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ covid মহামাৰীও নেকি?

গৱেষকসকলে কয় যে মহামাৰীৰ সময়ত হাৰ্ট এটেকৰ ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে। আনকি Kovidৰ মৃদু সংক্ৰমণেও ৰোগীৰ হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে কোভিডৰ পৰা সুস্থ হৈ উঠা লোকসকলৰ হাৰ্ট এটেক বা ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ সম্ভাৱনা কোভিড নোহোৱা লোকৰ তুলনাত বৃদ্ধি পাইছে। চলিত বৰ্ষৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি কোভিডৰ সময়ত হাৰ্ট ফেইলাৰ ৰোগীৰ সংখ্যা ৭২% বৃদ্ধি পাইছে।

তাপেও হাৰ্ট এটেকৰ কাৰণ

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে চৰম গৰমৰ ফলত হাৰ্ট এটেক হ’ব পাৰে। উচ্চ তাপে ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা কমাই দিব পাৰে, যাৰ ফলত হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি পায় আৰু লগতে হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনাও থাকে। গৰমৰ বাবে শৰীৰৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিক কৰি ৰাখিবলৈ অধিক তেজ পাম্প কৰিবলৈ হৃদযন্ত্ৰৰ ওপৰত হেঁচা পৰে।

হাৰ্ট এটেকৰ পৰা কেনেকৈ হাত সাৰিব পাৰি?

চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়ে যে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে আমি জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন কৰিব লাগিব। দৈনিক ব্যায়াম কৰা, ৰক্তচাপ আৰু কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণত ৰখা, খাদ্যাভ্যাস সলনি কৰা আৰু স্বাস্থ্যসন্মত ওজন বজাই ৰখা আদি কিছুমান কথাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও নিয়মীয়াকৈ হাৰ্ট চেকআপ কৰাটোও জৰুৰী।

অস্বীকাৰ: প্ৰবন্ধটোত উল্লেখ কৰা পৰামৰ্শ আৰু পৰামৰ্শসমূহ কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে আৰু ইয়াক পেছাদাৰী চিকিৎসা পৰামৰ্শ হিচাপে লোৱা উচিত নহয়। কিবা প্ৰশ্ন বা উদ্বেগ থাকিলে সদায় চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate