Saturday, June 4, 2022

Tsering Angmo: কাৰ্গিল যুদ্ধৰ সময়ত অকলেই AIR ষ্টেচন চম্ভালিছিল সাহসী মহিলাগৰাকীয়ে

নিখিল ভাৰত ৰেডিঅ’ কাৰ্গিল ষ্টেচনৰ সমীপত অহৰহ গোলাবৰ্ষণ চলি আছিল। গুলীচালনা হ’লে আমি ১৫ কিলোমিটাৰ দূৰৈৰ এখন গাঁৱলৈ পলাই গৈছিলোঁ৷


আজি ২৩ বছৰ পূৰ্বে লাডাখৰ কাৰ্গিল পাহাৰত ভাৰতে পাকিস্তানৰ সৈতে ঐতিহাসিক যুদ্ধ কৰিছিল। এই যুদ্ধ আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া পাক সৈন্যই কাৰ্গিল পাহাৰত অনুপ্ৰৱেশ কৰি নিজৰ ঘাটি বনাইছিল। তেতিয়া কি আছিল, যেতিয়া ভাৰতীয় সেনাই এই বিষয়ে গম পালে, তাৰ পিছত পাকিস্তানী সৈন্যক তাৰ পৰা খেদি পঠিয়াই ভাৰতীয় ত্ৰিৰংগাটো উত্তোলন কৰিলে।

কিন্তু এই যুদ্ধ ইমান সহজ নাছিল, এই যুদ্ধত আমি আমাৰ ৫০০ৰো অধিক সৈন্যক হেৰুৱালোঁ। এই যুদ্ধত প্ৰায় ১৫০০ ভাৰতীয় সৈনিক আহত হৈছিল।

ইয়াত কাৰ্গিল যুদ্ধৰ চমু তথ্য, এতিয়া আমি আপোনালোকক ক’বলৈ ওলাইছো কাৰ্গিল যুদ্ধৰ সময়ত অবিৰত গুলীচালনাৰ মাজতে কাৰ্গিলৰ সৰ্বভাৰতীয় ৰেডিঅ’ ষ্টেচনটো দখল কৰা লাডাখী মহিলাগৰাকীৰ বিষয়ে। তেওঁলোকৰ অৱদানকো তুচ্ছজ্ঞান কৰিব নোৱাৰি, কাৰণ কাৰ্গিল যুদ্ধৰ সময়ত পাকিস্তানী ৰেডিঅ’ই ভুৱা বাতৰি প্ৰচাৰ কৰি আছিল আৰু ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ ভাৰতীয় সৈন্য আৰু হেলিকপ্টাৰক গুলীয়াই পেলোৱাৰ উৰাবাতৰি প্ৰচাৰ কৰিছিল আৰু এই উৰাবাতৰিবোৰ বন্ধ কৰাত সৰ্বভাৰতীয় ৰেডিঅ’ই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।
আহকচোন এতিয়া এই লেখাটো বিতংভাৱে পঢ়ক ।

জোৱানক সহায় কৰিবলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোষণা 

আমি যিগৰাকী মহিলাৰ কথা কৈছো তেশৰিং আংমো শুনু। ট্চেৰিং আছিল অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ কাৰ্গিলৰ ষ্টেচন ডাইৰেক্টৰ। তেওঁ কেৱল যুদ্ধৰ সময়ত ৰেডিঅ’ ষ্টেচনটোৰ সম্প্ৰচাৰ অব্যাহত ৰখাই নহয়, জোৱানসকলক সহায় কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ঘোষণাও কৰিছিল। দৰাচলতে কৰ্ণেল বিনয় দত্তই ট্চেৰিংক কৈছিল যে যুদ্ধত যুঁজ দিয়া সৈনিক সকলৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণৰ বাবে এই নিযুক্তিৰ কাম কৰা হৈছে, কাৰণ, পাহাৰত কোনো পথ নাই আৰু ভাৰতীয় সৈন্যৰ হাতত গোলাবাৰুদ, খাদ্য আৰু অন্যান্য প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী আছিল বস্তু কঢ়িয়াবলৈ কোনো পোৰ্টাৰ বা খচ্চৰ নাই।

সেয়ে কৰ্ণেলে এই কামৰ বাবে লাডাখী ল’ৰাবোৰক আগুৱাই আহিবলৈ অনুৰোধ কৰিব লাগে বুলি ক’লে। শ্বেৰিঙে নিজৰ নিৰ্ধাৰিত সম্প্ৰচাৰৰ মাজতে প্ৰতিদিনে গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোষণা কৰি থাকিল যে ভাৰতীয় সেনাই আমাৰ বাবে যুঁজ দিছে আৰু আমি তেওঁলোকক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিব লাগিব।

পুত্ৰই সৈনিকসকলক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়াই পঠালে

ট্চেৰিং আংমো ছুনুৱে কেৱল ৰেডিঅ’ ষ্টেচনটোৰ দায়িত্ব লোৱাই নহয়, তেওঁৰ ১৮ বছৰীয়া পুত্ৰক ভাৰতীয় সৈনিকসকলক সহায় কৰিবলৈ স্বেচ্ছাসেৱক হিচাপে গঢ়ি তুলিলে। তেওঁৰ পুত্ৰসকলে এই কামৰ বাবে ভয় খাইছিল যদিও শ্বেৰিঙে তেওঁলোকক পতিয়ন নিয়ালে। চাৰিদিনৰ ভিতৰতে ট্চেৰিঙৰ পুত্ৰসহ ২০০ লাডাখী স্বেচ্ছাসেৱক সাজু হ’ল। ইয়াৰ ভিতৰত আছিল ১০ৰ পৰা ৩৫ বছৰ বয়সৰ যুৱক।

সেনাক সহায় কৰিবলৈ এই স্বেচ্ছাসেৱকসকলক সেনাবাহিনীৰ ট্ৰাকেৰে দুটা প্লাটুনত দাহা আৰু হানুৰ মাজৰ বিয়ামা নামৰ এখন সৰু গাঁওলৈ লৈ যোৱা হৈছিল। ইয়াত এই স্বেচ্ছাসেৱকসকলক শিবিৰত ৰখা হৈছিল। একে সময়তে অতি সোনকালেই এনে স্বেচ্ছাসেৱকৰ সংখ্যা ৮০০ লৈ বৃদ্ধি পাইছিল।

সৈনিকসকলক সহায় কৰা


এই স্বেচ্ছাসেৱকসকলে একেৰাহে দুমাহ ধৰি ভাৰতীয় সৈনিকসকলক সহায় কৰিছিল। তেওঁ খোজকাঢ়ি ভাৰতীয় সৈন্যলৈ প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী কঢ়িয়াই নিয়েই থাকিল। এই স্বেচ্ছাসেৱকসকলে বটালিক-য়ালডোৰ-চোৰবাট লা ছেক্টৰৰ দৰে স্পৰ্শকাতৰ অঞ্চলত মোতায়েন কৰা ভাৰতীয় সেনাকো সহায় কৰিছিল। যদিও, তেওঁলোককো তেওঁলোকৰ কামৰ বাবে দৰমহা দিয়া হৈছিল, কিন্তু এই স্বেচ্ছাসেৱকসকলে দেশপ্ৰেমৰ বাবে কাম কৰি আছিল। এই স্বেচ্ছাসেৱক সকলেও দেশৰ বাবে শ্বহীদ জোৱান আৰু আহত জোৱান সকলক উচ্ছেদ কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰিছিল।

প্ৰচণ্ড গোলাবৰ্ষণৰ মাজতে সম্প্ৰচাৰ অব্যাহত আছিল

বেটাৰ ইণ্ডিয়াৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত ট্শ্বৰিং আংমো ছুনুৱে কয়, “অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ কাৰ্গিল ষ্টেচনৰ ওচৰত অহৰহ গোলাবৰ্ষণ চলি আছিল। গুলীচালনা হ’লে আমি ১৫ কিলোমিটাৰ দূৰৈৰ এখন গাঁৱলৈ পলাই গৈছিলোঁ৷ আমি তাত এটা কোঠা ভাড়া কৰি লৈছিলোঁ আৰু আমি সকলোৱে মজিয়াত শুইছিলোঁ। একে সময়তে গোলাবৰ্ষণ কমি আহিলে আমি পুনৰ সম্প্ৰচাৰ কৰিবলৈ ষ্টেচনলৈ উভতি যাম।

ট্চেৰিঙে আৰু কয়, “সেই সময়ত পাকিস্তানৰ ফালৰ পৰা দৈনিক প্ৰায় ৩০০ টা খোলা কাৰ্গিলৰ ওপৰত পৰিছিল। কিন্তু, আমি এদিনো সম্প্ৰচাৰ বন্ধ কৰা নাছিলো। আমাক সেনাই নিৰ্দেশ দিছিল যে ৰাতি লাইট বন্ধ কৰি ৰাখিব লাগে যাতে অট্টালিকাটো অক্ষত থাকে।"

প্ৰাণ ৰক্ষা কৰি বহু শ্ৰমিক পলায়ন কৰে

শ্বেৰিঙে আৰু কয় যে ষ্টেচন চৌহদত পাকিস্তানৰ গোলাও পৰি গৈছে। একে সময়তে মোৰ বহু সতীৰ্থ জীৱন ৰক্ষা কৰি পলাই গ’ল, কিন্তু সম্প্ৰচাৰ বন্ধ হ’বলৈ নিদিলোঁ৷ একে সময়তে কেতিয়াবা ৰেডিঅ’ ষ্টেচনৰ কাৰিকৰী দলটোৱে কাম কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল, গতিকে বহু সময়ত সেনাৰ টেকনিচিয়ানৰ সহায় ল’বলগীয়া হৈছিল।

ট্চেৰিঙে আৰু কয় যে মোকো দিল্লীৰ পৰা পলাই যাবলৈ কোৱা হৈছিল, কিন্তু মই তাতেই থিয় হৈ আছিলো। যিকোনো মূল্যৰ বিনিময়ত ৰেডিঅ' ষ্টেচনটো চলাই থাকিব লাগিছিল আৰু মই সেইটোৱেই কৰিলোঁ।"

বন্ধুসকল, কাৰ্গিৰ যুদ্ধত ভাৰতীয় সৈন্যৰ অৱদানৰ সমান্তৰালভাৱে ট্চেৰিঙৰ দৰে বহু লাডাখী মানুহৰ অৱদান পাহৰিব নোৱাৰি। তেওঁলোকৰ বাবেও হৃদয়ৰ পৰা প্ৰণাম কৰা হয়। জয় হিন্দ।


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate