Thursday, June 16, 2022

Sugar নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে ৰাতিপুৱা খালী পেটত এই ৰস খায়। - Amla Juice


তেজত চেনিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগতে পেনক্ৰিয়াচৰ পৰা ইনচুলিন হৰম’নৰ অভাৱত ডায়েবেটিছ ৰোগ হয়। এই ৰোগত ৰোগীয়ে চেনিৰে তৈয়াৰী বস্তু খোৱাটো নিষিদ্ধ। যদি যত্ন লোৱা হয়, তেন্তে আন বহুতো ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে টাইপ ২ ডায়েবেটিছ অধিক বিপদজনক। ইয়াৰ বাবে ৰোগীয়ে নিয়মীয়াকৈ চেনি পৰীক্ষা কৰাব লাগে। যদি আপুনিও চেনিৰ সমস্যাত অসুবিধা পাইছে তেন্তে প্ৰতিদিনে পুৱা খালী পেটত এই ৰস খাওক। ইয়াৰ ফলত চেনি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত বহুত সহায় হয়। আহকচোন ইয়াৰ বিষয়ে সকলো জানো-

গৱেষণাই কি কয়

অক্টোবৰৰ পৰা ফেব্ৰুৱাৰী মাহত আমলা ফল পোৱা যায়। আমলাৰ এন্টিঅক্সিডেন্ট, এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে, যিবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। গুজবেৰী সেৱনে হৃদযন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখে, ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে আৰু যকৃতৰ লগত জড়িত সকলো সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন-চি থাকে, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাক শক্তিশালী কৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও আমলা সেৱন কৰিলে মুখৰ সৌন্দৰ্য অক্ষত থাকে। বহু গৱেষণাত প্ৰকাশ পাইছে যে অমলা স্বাস্থ্যৰ বাবে এক আশীৰ্বাদতকৈ কম নহয়।

ৰিচাৰ্চ গেটত প্ৰকাশিত এক গৱেষণাত দাবী কৰা হৈছে যে গুজবেৰী সেৱন কৰিলে টাইপ ২ৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পায়। আমলাত ডায়েটেৰী ফাইবাৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। লগতে গ্লাইচেমিক সূচকাংক কম। গ্লাইচেমিক ইনডেক্স হৈছে এটা কাৰ্বহাইড্ৰেট গ্লুক’জ গঠন হ’বলৈ কিমান সময় লাগে তাৰ পৰিমাপ। সেয়েহে ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে দৈনিক খালী পেটত গুজবেৰীৰ ৰস খাব লাগে। অৱশ্যে দৈনিক মাত্ৰ ১০ মিলিগ্ৰাম আমলাৰ ৰস খাব লাগে। যদি আপুনি অধিক পৰিমাণৰ সেৱন কৰিব বিচাৰে তেন্তে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। ইচ্ছা কৰিলে গুজবেৰী চাটনি আৰু মিঠাইও সেৱন কৰিব পাৰে।

অস্বীকাৰ: গল্পৰ টিপছ আৰু পৰামৰ্শসমূহ সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে। চিকিৎসক বা চিকিৎসা পেছাদাৰীৰ পৰামৰ্শ হিচাপে এইবোৰ গ্ৰহণ নকৰিব। ৰোগ বা সংক্ৰমণৰ লক্ষণ দেখা দিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate