Monday, June 20, 2022

Home Remedies for Body Odor - এই ৭ টা ঘৰুৱা উপায়ে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ দূৰ কৰাত সহায় কৰিব

শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰাবলৈ ডিঅ’ড্ৰেণ্ট আৰু সুগন্ধিৰে বজাৰ ভৰি আছে যদিও এই সামগ্ৰীৰ প্ৰভাৱ বেছি দিনলৈ নাথাকে। সমান্তৰালভাৱে দেখা যায় যে বহু লোকে সেই কুৎসিত গোন্ধৰ প্ৰকৃত কাৰণটোৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে ইয়াক আওকাণ কৰে। ইয়াৰ বাবেই বহু সময়ত তেওঁলোকে লাজৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। আপোনালোকক কওঁ যে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ প্ৰধান কাৰণ হ’ল বেক্টেৰিয়া। আচলতে শৰীৰৰ পৰা ওলোৱা ঘামবোৰ গন্ধহীন। কিন্তু যেতিয়া ই শৰীৰত উপস্থিত থকা বেক্টেৰিয়াৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে, তেতিয়া ই এক দুৰ্গন্ধ উৎপন্ন কৰে।


এই লেখাটোত আমি শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰোৱাৰ উপায় দিছো, যিবোৰ গ্ৰহণ কৰি আপুনি শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে। আহক, শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰাবলৈ ঘৰুৱা উপায় জানি লওক ।
শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ বাবে ঘৰুৱা উপায়

তলত আমি শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰোৱাৰ উপায়সমূহ কৈছো, যিটো আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আহক, এতিয়া আমাক ক্ৰমাগতভাৱে জনাওক
১/ নিম পেষ্ট আৰু টমেটো

নিম ঔষধি গুণেৰে ভৰা এবিধ আয়ুৰ্বেদিক বনৌষধি। নিমৰ পাতত এন্টি-মাইক্ৰ’বিয়াল, এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-চেপ্টিক গুণ থাকে, যিয়ে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়া আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থ নিৰ্মূল কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে ১০-১৫ খন ধোৱা নিম পাত লৈ পৰিষ্কাৰ পানীত তিয়াই থব লাগে। তাৰ পিছত মিক্সাৰ-গ্ৰাইণ্ডাৰত পিহি মিহি পেষ্ট বনাই লওক। এই পেষ্টটো বগলীত ১০ মিনিটৰ বাবে লগাব লাগে, তাৰ পিছত গা ধুব লাগে।

নিমৰ বিকল্প হিচাপেও টমেটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰাবলৈ টমেটোৰ টুকুৰা বা ৰস কিছু সময় বগলীত লগাব লাগে, তাৰ পিছত পৰিষ্কাৰ পানীৰে ছালখন ধুব লাগে। টমেটোত থকা এন্টি-বেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-চেপ্টিক গুণে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়াক নিৰ্মূল কৰাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।
২/ আলুৱে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধক পৰাস্ত কৰিব পাৰে

আলুৰ ব্যৱহাৰেও শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ দূৰ কৰাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আলুৰ টুকুৰাবোৰ বাহুৰ তলৰ অংশত প্ৰায় ৫ৰ পৰা ৭ মিনিটমান ঘঁহিব লাগে। ইয়াৰ পিছত বাহুৰ তলৰ অংশ পৰিষ্কাৰ পানীৰে ধুব লাগে। আলুৰ টুকুৰাৰ সলনি আলুৰ পেষ্ট ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কিন্তু ই কিমান ফলপ্ৰসূ হ’ব সেই সম্পৰ্কে বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণৰ অভাৱ।
৩/ এলোভেৰা ব্যৱহাৰ কৰক

এলোভেৰাত এন্টি-মাইক্ৰ’বিয়াল গুণ আছে, যিবোৰ ছালৰ বাবে অতি উপকাৰী। শৰীৰৰ গোন্ধ আঁতৰাবলৈ কপাহৰ সৈতে এলোভেৰা জেল বগলীত বা অত্যধিক ঘাম ওলোৱা ঠাইত যেনে ভৰি বা উৰুত লগাব লাগে। ইয়াৰ পিছত ১৫-২০ মিনিটৰ পিছত ছালখন পৰিষ্কাৰ পানীৰে ধুব লাগে। গা ধোৱাৰ আগতেও এই ঔষধ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ ফলত দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়াবোৰক হত্যা কৰাত সহায় কৰিব পাৰি আৰু ফলত শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ হ’ব পাৰে।
৪/ গ্ৰীণ টি ব্যৱহাৰ কৰক

এন্টি অক্সিডেন্ট আৰু ডিটক্সিফাইং গুণেৰে সজ্জিত গ্ৰীণ টিয়ে ঘামৰ ফলত হোৱা দুৰ্গন্ধ আঁতৰোৱাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণ কৰিব পাৰে । ইয়াৰ বাবে চাহ টোপোলাটো একাপ পানীত কেইমিনিটমান ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ পিছত চাহ টোপোলাটো বগলীত ৩ৰ পৰা ৫ মিনিট ধৰি ৰাখি তাৰ পিছত ছালখন ধুই পেলাব লাগে।
৫) গোলাপ পানীৰে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰাব লাগে

গোলাপৰ পানীও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এন্টি-বেক্টেৰিয়েল গোলাপ পানীত পোৱা যায়, যিয়ে দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়াৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে । সেয়ে বগলীৰ দৰে শৰীৰৰ বেয়া দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা অংশবোৰত কপাহীৰে গোলাপ পানী লগাব পাৰে। ইয়াৰ লগতে গা ধোৱা পানীত অলপমান গোলাপ পানী মিহলাইও গা ধুব পাৰে।
৬) শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰোৱাতো নেমু ফলপ্ৰসূ

নেমুৰ এচিডিটিয়ে ছালৰ পি এইচ লেভেল হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, ইয়াৰ ফলত শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়াবোৰক হত্যা কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লগতে নেমুৰ ৰসত থকা এষ্ট্ৰিংজেণ্ট গুণে ছিদ্ৰবোৰ টান কৰি ঘাম নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে গা ধোৱাৰ আগতে নেমুটো আধা কাটি লঘু হাতেৰে বাহুৰ তলৰ অংশত ঘঁহি তাৰ পিছত ১০ মিনিটৰ পিছত গা ধুব লাগে।
৭) শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ বাবে বেকিং ছ’ডা

বেকিং ছ’ডা ব্যৱহাৰ কৰিও শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ দূৰ কৰিব পাৰি। বেকিং ছ’ডাৰ এন্টি-বেক্টেৰিয়েল গুণ আছে, যিয়ে শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি কৰা বেক্টেৰিয়াক নিৰ্মূল কৰাত ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে এচামুচ বেকিং ছ’ডাৰ লগত এচামুচ নেমুৰ ৰস মিহলাই গা ধোৱাৰ আগতে বগলীত লগাব লাগে। ৫ৰ পৰা ৭ মিনিটৰ পিছত গা ধুব লাগে।
শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ টিপচ্

শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ আঁতৰাবলৈ ওপৰত উল্লেখ কৰা ঘৰুৱা উপায়সমূহৰ বাহিৰেও তলত দিয়া টিপছসমূহ মানি চলক:

১/ হাইড্ৰেটেড হৈ থাকক


প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খাব লাগে, যাতে শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পানী থাকে। পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানীয়ে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ উলিয়াই অনাত সহায় কৰে। শৰীৰক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰখাতো সহায় কৰে।
২/ মচলাযুক্ত খাদ্য পৰিহাৰ কৰা

মচলাযুক্ত খাদ্যৰ অত্যধিক সেৱনৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। এনে খাদ্যৰ ফলত অত্যধিক ঘাম ওলায়, যাৰ ফলত শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ হ’ব পাৰে।
৩/ প্ৰতিদিনে গা ধুব লাগে

নিয়মিতভাৱে গা ধুব লাগে আৰু গৰমৰ দিনত দুবাৰকৈ গা ধুব পাৰে। শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ নিজকে পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

ওপৰত উল্লেখ কৰা কোনো উপাদানৰ প্ৰতি এলাৰ্জি হ’লে ব্যৱহাৰ নকৰিব। একে সময়তে Tips and Home Remedies for Body Odor ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছতো শৰীৰৰ দুৰ্গন্ধ নাযায়, তাৰ পিছত সংশ্লিষ্ট চিকিৎসকৰ লগত এবাৰ কথা পাতিব লাগে।


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate