Monday, June 6, 2022

Oily Skin Care Tips: এই ১০ টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰে গ্ৰীষ্মকালত তেলীয়া ছালৰ সমস্যাটো কোনো ক্ষতি নোহোৱাকৈ দূৰ কৰিব


গ্ৰীষ্মকালত ধূলি, মলি আৰু গুড়ি কৰাৰ বাহিৰেও তেলীয়া ছালৰ আন এটা ডাঙৰ সমস্যা আছে। তেলীয়া ছালৰ বাবে মুখখন অতি গধুৰ অনুভৱ হয় আৰু কোনো ধৰণৰ ক্ৰীম লগাবলৈ মন নাযায়। তেলীয়া ছালতো পিম্পলছ বেছিকৈ থাকে।তেলীয়া ছাল থকা সকলে অতিৰিক্ত সাৱধানতা অৱলম্বন কৰাৰ লগতে বিৰত থাকিব লাগে, যাতে তেওঁলোকৰ সমস্যা কমিব পাৰে। যদি তেলীয়া ছালৰ সমস্যাটো হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে তেন্তে ইয়াৰ কাৰণ আৰু তাৰ পিছত ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ দুয়োটা জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

প্ৰথমে জানো তেলীয়া ছালৰ কাৰণ কি?

তেলীয়া ছালৰ যত্নৰ টিপছ পোৱাৰ কাৰণ হ’ল মানসিক চাপ লোৱা, অধিক তেলীয়া বস্তু খোৱা, হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতা, অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য বা জাংক ফুড খোৱা আৰু মুখখন ভালদৰে পৰিষ্কাৰ নকৰা। কেৱল এয়াই নহয়, গৰ্ভাৱস্থা আৰু পিৰিয়ডৰ সময়তো মহিলাৰ তেলীয়া ছালৰ সমস্যা বাঢ়ি যায়। লগতে যিসকল লোকৰ ছালত বেছি চেবাম ওলাই আহে তেওঁলোকৰ ছালখনো তেলীয়া হৈ থাকে।


তেলীয়া ছাল আঁতৰাবলৈ বজাৰত দামী ক্ৰীম পোৱা যায়, যাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও থাকে। সেয়ে যদি আপুনি তেলীয়া ছাল আঁতৰাব বিচাৰে তেন্তে প্ৰসাধন সামগ্ৰীৰ সলনি ঘৰতে বনোৱা বস্তু বেছিকৈ ব্যৱহাৰ কৰক। ইয়াৰ লগে লগে তেলীয়া ছালৰ সমস্যাটো কোনো ক্ষতি নোহোৱাকৈ দূৰ হ’ব।

তেলীয়া ছালৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰুৱা উপায়
/ নেমুৰ ৰস, মৌ আৰু গাখীৰ


ভিটামিন চি সমৃদ্ধ নেমু ছাইট্ৰিক এচিডৰ প্ৰধান উৎস আৰু ই এবিধ এন্টিচেপ্টিক যিয়ে ছালখনক বহু সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। গতিকে এটা বাটিত ১ চামুচ নেমুৰ ৰস দি তাত আধা চামুচ মৌ আৰু অলপ গাখীৰ মিহলাই লব। তাৰ পিছত ২০ মিনিট মুখত থৈ দিব। শুকুৱাৰ পিছত ধুই পেলাব লাগে।

২/ দৈ


দৈত লেক্টিক এচিড থাকে, যিয়ে ছালখন পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু ছালখন টেনিং আৰু দাগ পৰা ৰক্ষা কৰে। ইয়াৰ লগতে মুখৰ তেল কমায়। সেয়ে দৈখিনি মুখত ১০ মিনিট ৰাখি থৈ তাৰ পিছত ধুব লাগে। দিনটোত দুবাৰকৈ এই কামটো কৰক।

৩/ বিলাহী


বিলাহীত ভিটামিন চিৰ লগতে এনে বহুতো উপাদান থাকে, যিবোৰে এষ্ট্ৰিঞ্জেণ্ট হিচাপে কাম কৰি তেলীয়া ছাল আঁতৰাই পেলায়। ইয়াক লগাবলৈ আধা টমেটো লৈ মুখত ঘঁহিব লাগে, যাতে বিলাহীৰ ৰস আপোনাৰ ছালৰ ভিতৰলৈ যায়, তাৰ পিছত অলপ সময় ৰখাৰ পিছত ধুব লাগে। টমেটোৰ তেল শোষণকাৰী গুণ আছে।

৪/ ব্লটিং পেপাৰ


ব্লটিং পেপাৰে ছালৰ পৰা অতিৰিক্ত তেল শোষণ কৰে, গতিকে যিসকলৰ ছাল তেলীয়া থাকে তেওঁলোকে সদায় ব্লটিং পেপাৰ ৰাখিব লাগে।

৫/ মুখখন ধুব লাগে


গ্ৰীষ্মকালত যিমান পাৰি মুখ ধুব লাগে। ই তেলীয়া ছালৰ পৰা মুক্তি পোৱাত সহায় কৰে, কিন্তু কেৱল মুখৰ লগত খাপ খোৱা ফেচ ৱাছ ব্যৱহাৰ কৰক। মুখখন ধুবলৈও ক্লিনজাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

৬/ টোনাৰ


মুখখন পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ টোনাৰ অতি প্ৰয়োজনীয়। ই মুখৰ পৰা সকলো মলি আঁতৰাই পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু ছালৰ পৰা তেলীয়াতা আঁতৰাই পেলায়।

৭/ ফেচ মাস্ক


তেলীয়া ছালৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰতে বনোৱা মুলতানি মিট্টি ফেচ মাস্ক লগাব পাৰে। এনে কৰিলে ছালখন ঠাণ্ডা হ’ব আৰু মুখখন সতেজ হৈ থাকিব। ইয়াৰ উপৰিও এলোভেৰা আৰু হলুদ ফেচ পেক, অটমিল আৰু হানি ফেচ পেক, চমু আটা আৰু দৈ ফেচ পেক প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

৮/ জোজোবা তেল


তেলীয়া ছালৰ বাবে জোজোবা তেল একেবাৰে উপযুক্ত। সেয়ে ইয়াক প্ৰয়োগ কৰিলে ব্ৰণ আৰু তেলীয়া ছালৰ সমস্যা দূৰ হৈ যায়। সপ্তাহত দুবাৰৰ পৰা তিনিবাৰকৈ লগাব লাগে। ইয়াৰ বাবে হিলিং ক্লে আৰু জোজোবা অইল মিহলাই ফেচ মাস্ক বনাই তাৰ পিছত লগাব লাগে।

৯/ কণীৰ বগা অংশ


ভিটামিন এ যুক্ত কণীৰ কুহুমে মুখৰ পৰা তেলৰ সমস্যা দূৰ কৰে। সেয়েহে কণীৰ বগা অংশত নেমুৰ ৰস লগালে ছালখন জিলিকি উঠে।

১০) স্ক্রাবিং কৰা


তেলীয়া ছালৰ বাবে ছালৰ মৃত কোষ আৰু মলি জমা হয়, যাৰ ফলত মুখমণ্ডলত ব্ৰণ আৰু পিম্পলছৰ সমস্যা আৰম্ভ হয়। সেয়েহে সপ্তাহত এবাৰ স্ক্রাব কৰি এই সকলোবোৰ সমস্যা দূৰ কৰিব পাৰি। মেন্থল আৰু ইউকেলিপ্টাছ থকা স্ক্ৰাব ব্যৱহাৰ কৰক। ইয়াৰ ফলত ছালখন ঠাণ্ডা হৈ থাকে।

প্ৰসাধন সামগ্ৰীৰ পৰিৱৰ্তে ঘৰুৱা উপায় (Oily Skin Care Tips) গ্ৰহণ কৰক।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate