Tuesday, May 17, 2022

ধন সিং গুৰজাৰঃ ব্ৰিটিছ শাসনক বুঢ়া আঙুলি দেখাই ৮০০ বন্দীক কাৰাগাৰৰ পৰা মুক্ত কৰা স্বাধীনতাৰ নায়ক


১৮৫৭ চনত ভাৰতত ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে প্ৰথম বিপ্লৱৰ স্ফুলিংগ উত্থাপন হয়। এই বিপ্লৱীসকলৰ ভিতৰত ৰাণী লক্ষ্মী বাই, নানা চাহেব পেশ্বা, বেগম হজৰত মহল, মংগল পাণ্ডেৰ দৰে বীৰসকলৰ শৌৰ্য্যৰ কাহিনীবোৰ ইতিহাসৰ পাতত লিপিবদ্ধ হৈ আছে আৰু আমি সেইবোৰ পঢ়ি শুনিছো। এই স্বাধীনতা যুদ্ধত এজন ব্যক্তি আছিল যিয়ে ব্ৰিটিছ শাসনৰ শাসনৰ বিৰুদ্ধে নায়ক বুলি প্ৰমাণিত হৈছিল। সেই নাম ধনসিং গুৰজাৰৰ, যিজন মীৰুটৰ এজন কোটৱাল আছিল। ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি থাকোঁতে তেওঁ আছিল একমাত্ৰ ব্যক্তি যিয়ে ৮০০ৰো অধিক বন্দীক জেলৰ পৰা মুক্ত কৰিছিল। তাৰ নামত ইংৰাজসকলে কঁপি উঠিছিল।

 গতিকে ব্ৰিটিছ শাসনৰ ছয়ৰ পৰা মুক্তি পোৱা কোতৱাল ধন সিং গুৰজাৰৰ সেই কাহিনীটোৰ বিষয়ে কওঁ আহক।

ধন সিং গুৰজাৰ কোন আছিল?




যেতিয়াই ‘১৮৫৭ চনৰ বিপ্লৱ’ৰ কথা চলে, তেতিয়াই ধনসিং গুৰজাৰক মনত পৰে। তেওঁ প্ৰথমে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ আৰম্ভ কৰিছিল। ১৮২০ চনত মীৰাটৰ পাঞ্চালী গাঁৱত ধন সিঙৰ জন্ম হৈছিল। ১৮৫৭ চনৰ ১০ মে’ তাৰিখে যেতিয়া ধনসিংহক কোতৱালি পদত নিযুক্তি দিয়া হৈছিল, তেতিয়াহে আৰম্ভ হৈছিল মীৰুটৰ পৰা প্ৰথম স্বাধীনতা যুদ্ধ।

 দৰাচলতে ৯ মে’ত কাৰ্টিজত থকা ‘গাহৰিৰ চৰ্বি’ৰ বাবে বহু জোৱানে বিদ্ৰোহ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এই কাৰণেই তেওঁলোকক জেললৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। লাহে লাহে এই খবৰটো গোটেই অঞ্চলটোত বিয়পি পৰিল আৰু সদৰ কোটোৱালি অঞ্চলত সদৰ কোটৱালী অঞ্চলত সমাগত হ’ল জোৱানসকলক জেললৈ পঠিওৱাত ক্ষুব্ধ হৈ। তেওঁৰ একমাত্ৰ দাবী আছিল জোৱানসকলক মুকলি কৰি দিব লাগে। সেই সময়ত এই অঞ্চলৰ কোটৱাল আছিল ধনসিং গুৰজাৰ। স্বাধীনতাৰ স্ফুলিংগ ইতিমধ্যে তেওঁৰ মনত জ্বলি আছিল আৰু সৈন্যক গ্ৰেপ্তাৰে তাত ইন্ধন যোগ কৰাৰ কাম কৰিছিল। ফলত গাঁৱৰ মানুহখিনিৰ লগত ধনসিংহ মিলি গ’ল৷

 কোতৱাল ধন সিং গুৰজাৰ




গাওঁবাসীৰ সহায়ত ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে অভিযান আৰম্ভ

ধনসিং গুৰজাৰে গাওঁবাসীৰ লগত এটা পৰিকল্পনা কৰিলে আৰু সন্ধিয়া ৫ৰ পৰা ৬ বজাৰ ভিতৰত বিদ্ৰোহী সৈন্য আৰু গাওঁবাসীয়ে একেলগে সকলো ঠাইতে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে ফ্ৰণ্ট খুলিলে। সেই সময়ত সকলোৰে মুখৰ পৰা মাথোঁ এটা মাত আছিল- ‘মাৰো ফিৰঙী’। যাক ৰোধ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হ’ল গণহত্যা। এই ঘটনাৰ সময়ত হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ ভিৰ গোট খাইছিল। ঘাট, নাংদা, দিলনা, নিসাদীকে ধৰি ওচৰৰ পাঞ্চালীকে ধৰি গাঁওবোৰৰ পৰা বিপুল জনসমাগম হৈছিল। (কোটৱাল ধন সিং গুৰজাৰ)

 কাৰাগাৰত জুই লগাই মুক্ত হ’ল ৮৩৯ জন কয়দী

সুযোগ দেখি ধনসিং গুৰজাৰে নিশা প্ৰায় ২ বজাত কাৰাগাৰ ভাঙি ৮৩৯ জন কয়দীক মুকলি কৰি দিয়ে আৰু কাৰাগাৰত জুই জ্বলাই জ্বলাই দিয়ে। আদালত, জেল, তহচিল আনকি ব্ৰিটিছ বিষয়াৰ কাৰ্যালয়সমূহো নিশাই জ্বলাই দিয়া হৈছিল। এই কাৰ্য্যৰ পিছত ব্ৰিটিছৰ শিৰাত প্ৰতিশোধৰ তেজ দ্ৰুতগতিত চলি আছিল। ১৮৫৭ চনৰ ৪ জুলাইত প্ৰতিশোধৰ বাবে ইংৰাজে কামানেৰে পাঞ্চালী গাঁৱত আক্ৰমণ চলায়, য’ত প্ৰায় ৪০০ লোক শ্বহীদ হয়। ইয়াৰ উপৰিও ইংৰাজে ৪০ জন লোককো ফাঁচীত ফাঁচী দিছিল। তাৰ পিছত ১৮৫৭ চনত ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে প্ৰথম ঐতিহাসিক স্বাধীনতা যুদ্ধ আৰম্ভ হয়। (কোটৱাল ধন সিং গুৰজাৰ)

 ধন সিং গুৰজাৰ আছিল সেই নায়ক, যাৰ নাম ইতিহাসৰ পাতত চিৰদিনৰ বাবে অমৰ হৈ আহিছে।

 

 

 

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate