Wednesday, September 22, 2021

Assamese Typing Keyboard for Android - অসমীয়া লিখিবপৰা ম'বাইল কীৱৰ্ড

আপুনি গোটেই দিনটো বা প্ৰতিদিনে কীবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, সেয়েহে নিশ্চিত কৰক যে আপুনি সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অসমীয়া এণ্ড্ৰইড কীবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি আছে।

আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড ডিভাইচৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অসমীয়া কীবৰ্ড এপ্প টো সন্ধান কৰে । ঠিক আছে, আপোনাৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ এই পোষ্টত থাকিব, শেষলৈকে পঢ়ক। ইয়াত এই পোষ্টটোত, আমি 2021 চনত এণ্ড্ৰইডৰ বাবে 7 টা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অসমস্ক্ৰিপ্ট সমৰ্থন কীবৰ্ড এপ্প তালিকাভুক্ত কৰিছো। অৱশ্যে, আপুনি বহুভাষিক কীবৰ্ড এপ্প ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা এটা বিকল্পও আছে যি প্ৰায় প্ৰতিটো ইণ্ডিক স্ক্ৰিপ্ট (ভাৰতীয় ভাষা) সমৰ্থন কৰে। আপোনাৰ ছ'চিয়েল মিডিয়া একাউণ্টবোৰ অসমীয়া আপডেট কৰে, নিজৰ মাতৃ ভাষাত মেচেজ কৰে, সেইবোৰ এতিয়া সহজতে কৰিৱ পাৰিৱ ।

1. Rodali Assamese Keyboard

ৰোডালি অসমকীবৰ্ড হৈছে এক এপ্লিকেচন যাৰ জৰিয়তে আপুনি সহজে বাৰ্তা লিখিব পাৰে, সামাজিক নেটৱৰ্কিং ছাইটত আপডেট কৰিব পাৰে বা আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড ফোন বা টেবলেটত অসমত ইমেইল ৰচনা কৰিব পাৰে। ইয়াত মুখ্যতঃ দুটা টাইপিং পদ্ধতি থাকে(লেআউট)। এটা হৈছে "সৰল", য'ত কীবৰ্ডত অসমীআখৰবোৰ প্ৰদৰ্শিত হয় আৰু আপুনি লিখিবলৈ কেৱল আখৰবোৰ টেপ কৰিব লাগিব। প্ৰতিটো আখৰৰ সৈতে বৈধ কনজাংক্ট বৰ্ণৰ (জুকটাক্সাৰ) বাবে স্বয়ংক্ৰিয় পৰামৰ্শ থাকিব। আন এটা পদ্ধতি হৈছে "ধ্বনিগত" য'ত আপুনি ইংৰাজী বৰ্ণ ব্যৱহাৰ কৰি অসমশব্দ টাইপ কৰিব পাৰে আৰু ই পাঠটো মাখিৰ ওপৰত অসমলৈ ৰূপান্তৰকৰে । প্ৰতিটো পদ্ধতিত, আপুনি "এছ" মোডটো "এন" লৈ সলনি কৰি ইংৰাজীটাইপ কৰিব পাৰে। ধ্বনিগত বিন্যাসত, এপ্পটোৱে টাইপ কৰোঁতে কিছুমান সচৰাচৰ ভুল বানান থকা অসমশব্দৰ বাবে স্বয়ং-পৰামৰ্শপ্ৰদান কৰে। আপুনি স্বয়ং-পৰামৰ্শৰ বাবে আপোনাৰ নিজৰ শব্দ যোগ দিব পাৰে বা পৰামৰ্শ তালিকাৰ পৰা যিকোনো অবাঞ্ছিত শব্দ বিলোপ কৰিব পাৰে। আপুনি অভিধানত যোগ দিয়া শব্দবোৰৰ বেকআপ ল'ব পাৰে আৰু এপ্পটো পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ সময়ত সেইবোৰ পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰে।

Download Link (Google Play Store) 

2. Lipikaar Assamese Keyboard

এতিয়া আপুনি লিপিকাৰ অসমকীবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি ইমেইল প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে, ফেচবুক আপডেট পোষ্ট কৰিব পাৰে আৰু অসমীয়াত হোৱাটছএপত বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে।
লিপিকাৰৰ সৈতে কেনেদৰে টাইপ কৰিব লাগে(অসমীয়া):
নিয়ম 1:
আপুনি সঠিক অসমলিপি চৰিত্ৰ টো নোচোৱালৈকে বাৰে বাৰে নিকটতম শব্দ কী টাইপ কৰক।
ক = স স্ছ = শ স্ছ = ষ ক্ৰ = ক্ৰ ক্ৰৰ = কৃ
নিয়ম 2:
দুটা বৰ্ণৰ মাজত এক্স টাইপ কৰি যোগ দান কৰক।
ৰক্সি = ৰ্য স্ক্সক = স্ক এনএক্সটি = ন্ত
নিয়ম 3:
স্ক্ৰিপ্টৰ এক বিশেষ চিহ্ন যোগ কৰিবলৈ জেড টাইপ কৰক।
জ = ং জেজ = ঃ জেজ = ঁ জেজ = ।
অধিক বিৱৰণৰ বাবে: http://bit.ly/1TEHmrE
বৈশিষ্টসমূহ:
- কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থিতি মনত ৰখা নাই। নিয়মীয়া ইংৰাজী (কিউডব্লিউইআৰটিৱাই) কীবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি অসমত সৰল আৰু স্বজ্ঞাত টাইপিং।
- ইংৰাজীত কোনো সৰলতাৰ প্ৰয়োজন নাই। লিপিকাৰে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ ভাষাত চিন্তা কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে।

Download Link (Google Play Store)

3. Jahnabi keyboard

জাহ্নাবী এণ্ড্ৰইড সংস্কৰণ হৈছে টাই আদিম ভাষাৰ সমৰ্থনৰ সৈতে প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ এণ্ড্ৰইড কীবৰ্ড। ই দুটা অসমী বিন্যাস আৰু কিউডব্লিউইআৰটিৱাই ইংৰাজী বিন্যাসকো সমৰ্থন কৰে। জাহ্নাবীৰ কিছুমান জনপ্ৰিয় বাক্যাংশৰ বাবে শব্দ পৰামৰ্শ আৰু চৰ্টকাট সুবিধা আছে। বৰ্তমানে, স্কাইলাৰ্ক নামৰ এটা অতিৰিক্ত এপৰ জৰিয়তে টাই আদিম সমৰ্থন সম্ভৱ যি হৈছে এক তাৎক্ষণিক মেচেজিং এপ (টেলিগ্ৰামৰ ফৰ্ক)। আপুনি জাহ্নবী ৰ ঘৰুৱা কীবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি স্কাইলাৰ্কত হোম লিখিব লাগিব

1) For Android version above Lollipop please run JAHNABI settings first and accept permission request to avoid app crashes

কেনেকৈ কৰিব:
১) প্ৰথম জাহ্নৱীৰ আইকনটোত ক্লিক কৰি জাহ্নৱীৰ ছেটিংছলৈ গৈ প্ৰয়োজনীয় permission request accept কৰি লওক

২) মবাইলৰ ছেটিংছলৈ গৈ language and input option ত গৈ জাহ্নৱী সক্ৰিয় কৰি লওক

৩) পুনৰ জাহ্নৱীৰ ছেটিংছলৈ গৈ language লৈ যাওক আৰু use system language option টো বন্ধ কৰি অসমীয়া কী বোৰ্ড সক্ৰিয় কৰি লওক

Download Link (Google Play Store)

 4. Google Indic Keyboard

 গুগল ইণ্ডিক কীবৰ্ডে আপোনাক বাৰ্তা টাইপ কৰিবলৈ, সামাজিক নেটৱৰ্কত আপডেট কৰিবলৈ বা আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড ফোনত আপোনাৰ নিজৰ মাতৃভাষাত ইমেইল ৰচনা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। বৰ্তমানে ইয়াত নিম্নলিখিত কীবোৰ্ডসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত আছে:

- ইংৰাজী কীবোৰ্ড
- অসমী কীবোৰ্ড (অসমীয়া)
- বঙালী কীবোৰ্ড (বাংলা)
- গুজৰাটী কীবোৰ্ড (ગુજરાતી)
- হিন্দী কীবোৰ্ড (हिंदी)
- কানাড়া কীবোৰ্ড (ಕನ್ನಡ)
- মালায়ালম কীবোৰ্ড (മലയാളം)
- মাৰাঠী কীবৰ্ড (मराठी)
- ওড়িয়া কীবোৰ্ড (ଓଡ଼ିଆ)
- পাঞ্জাৱী কীবোৰ্ড (ਪੰਜਾਬੀ)
- তামিল কীবোৰ্ড (தமிழ்)
- তেলেগু কীবোৰ্ড (తెలుగు)

আপোনাৰ ফোনত, যদি আপুনি ওপৰৰ ইয়াৰ স্থানীয় স্ক্ৰিপ্টত আপোনাৰ ভাষা পঢ়িব পাৰে, আপুনি আপোনাৰ ভাষা ইনপুট কৰিবলৈ গুগল ইণ্ডিক কীবৰ্ড ইনষ্টল আৰু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে; অন্যথা আপোনাৰ ফোনে আপোনাৰ ভাষা সমৰ্থন নকৰিবপাৰে।

 Download Link (Google Play Store)

 5. Gboard - the Google Keyboard

গুগল কীবোৰ্ডৰ বিষয়ে আপুনি ভাল পোৱা সকলোবোৰ জিবোৰ্ডআছে - গতি আৰু নিৰ্ভৰযোগ্যতা, গ্লাইড টাইপিং, ভইচ টাইপিং, হস্তাক্ষৰ, আৰু অধিক

গ্লাইড টাইপিং – আপোনাৰ আঙুলি আখৰৰ পৰা আখৰলৈ পিছলাই দ্ৰুতগতিত টাইপ কৰক

ভইচ টাইপিং - যাওঁতে সহজে পাঠ নিৰ্দেশ কৰক

হস্তাক্ষৰ* – কাৰ্চিভ আৰু মুদ্ৰিত আখৰত লিখক

ইমোজি সন্ধান* – সেই ইমোজিটো বিচাৰক, দ্ৰুত

জি.আই.এফ.* – সঠিক প্ৰতিক্ৰিয়াৰ বাবে জি.আই.এফ. সন্ধান কৰক আৰু ভাগ বতৰা কৰক।

বহুভাষিক টাইপিং - ভাষাবোৰৰ মাজত আৰু মেনুৱেলি সলনি নকৰিব। জিবোৰ্ডে আপোনাৰ যিকোনো সক্ষম ভাষাৰ পৰা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সংশোধন আৰু পৰামৰ্শ দিব।

গুগল ট্ৰান্সলেট – আপুনি কীবৰ্ডটাইপ কৰাৰ দৰে অনুবাদ কৰক
 

6. Assamese Keyboard: Assamese Language

 

এণ্ড্ৰইডৰ বাবে অসম ভাষাৰ কীবৰ্ড এপ্পৰ জৰিয়তে অসমভাষাৰ লিখনি উপলব্ধ। আশ্চৰ্যজনক ৰঙীন পৃষ্ঠভূমিৰ সৈতে বহুভাষিক ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে অসমভাষাৰ কীবোৰ্ড আৰু ইংৰাজী ভাষা এটা পাক খোৱা কীপেড। যদি আপোনাৰ ওচৰত নোট 8-ৰ বাবে অসমী ইংৰাজী কীবৰ্ড থাকে তেন্তে অসমভাষাৰ নথিপত্ৰ, ই-মেইল, বাৰ্তা আৰু এপ্লিকেচন নিৰ্মাণ সহজে সম্ভৱ। আপোনাৰ চেল ফোনৰ বাবে অসমভাষাৰ ধ্বনিগত কীবৰ্ড প্লাগিন হৈছে শব্দভাণ্ডাৰ গঢ়ি তোলাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়, যি আপোনাক তিনিটা ভাষাৰ টাইপিংত দক্ষতা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। ক্লাছিক অসমভাষাৰ কীবৰ্ড হৈছে আপোনাৰ স্মাৰ্ট প্ৰকাৰৰ লেখক আৰু মসৃণ শব্দৰ বাবে এণ্ড্ৰইড ফোনৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিপূৰ্ণ ইংৰাজী অসমভাষাৰ কীবৰ্ড।
 

How to Change the Default Keyboard App

যদি আপুনি আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড ডিভাইচ ডিফল্ট কীবৰ্ড এপ্পটো নতুন এটাৰে সলনি কৰিব বিচাৰে, হয় ই সৰল। কেতিয়াবা ডিফল্ট কীবৰ্ড এপ্পটোত কম সুবিধাৰ বিকল্প থাকে। গতিকে আমি আমাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ অন্যান্য বৈশিষ্ট্যযুক্ত কীবৰ্ড এপ্প ইনষ্টল কৰিব লাগিব। ইয়াৰ তলত এণ্ড্ৰইড ডিভাইচত ডিফল্ট কীবৰ্ড এপ্প সলনি কৰাৰ পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰক।

1. আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড ডিভাইচ "Settings" লৈ যাওক

2. তাৰ পিছত আপুনি "Keyboard and Input methods" হিচাপে এটা বিকল্প দেখিব

3. এই বিকল্পৰ অধীনত "Current Keyboard" বিকল্পত ক্লিক কৰক আৰু আপুনি আপোনাৰ ডিভাইচৰ ডিফল্ট কীবৰ্ড হিচাপে ছেট কৰিব বিচৰা নতুন কীবৰ্ড এপ্পটো বাছনি কৰক।

মই আশা কৰোঁ আপুনি এই পোষ্টটো ভাল পাব যদি সঁচাকৈয়ে এইটো সামাজিক প্লেটফৰ্মত শ্বেয়াৰ কৰক - ফেচবুক, টুইটাৰ, হোৱাটছএপ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে, আৰু লগতে এই বিষয়টোৰ সৈতে সম্পৰ্কিত যিকোনো প্ৰশ্ন বা পৰামৰ্শৰ বাবে তলত এটা মন্তব্য দিবলৈ নাপাহৰিব। 

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate