Wednesday, November 22, 2023

যদি UPI ID PhonePe, Google Pay ৰ দৰে তৃতীয় পক্ষৰ এপত থাকে, তেন্তে লেনদেন বন্ধ হ’ব পাৰে, সময় ৩১ ডিচেম্বৰলৈকে - NPCI Guidelines for Banks


যদি আপোনাৰ বেংক একাউণ্ট আছে আৰু আপুনি ডিজিটেল লেনদেনৰ বাবে ইউপিআই আইডি ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে আপোনাৰ বাবে বহুত উপযোগী খবৰ আছে। শীঘ্ৰেই বেংকসমূহে ইউ পি আই আই ডি সন্দৰ্ভত এটা ডাঙৰ সিদ্ধান্ত ল’বলৈ ওলাইছে। দৰাচলতে ভাৰতীয় নেশ্যনেল পেমেণ্টছ কৰ্প’ৰেশ্যনে (এন পি চি আই) বেংক আৰু গুগল পে, ফোন পে আৰু অন্যান্য প্ৰদানকাৰীৰ দৰে তৃতীয় পক্ষৰ এপ্লিকেচন প্ৰদানকাৰীক যোৱা এবছৰত ইউ পি আই আই ডি ব্যৱহাৰ নকৰা গ্ৰাহকক চিনাক্ত কৰিবলৈ কয়। ইয়াৰ লগতে এন পি চি আইয়ে এনে ইউ পি আই আই ডি নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে।

ভাৰতীয় নেশ্যনেল পেমেণ্টছ কৰ্প’ৰেশ্যনৰ তথ্য অনুসৰি, যোৱা এবছৰত যিসকল গ্ৰাহকৰ সৈতে কোনো ধৰণৰ বিত্তীয় লেনদেন (ক্ৰেডিট বা ডেবিট) হোৱা নাই, তেওঁলোকৰ ইউপিআই আইডি আৰু সংশ্লিষ্ট মোবাইল নম্বৰ চিনাক্ত কৰিব সকলো টিপিএপি আৰু পিএছপি বেংকে। নতুন বছৰৰ পিছত ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এনে ইউপিআইত লেনদেন কৰিব নোৱাৰিব।
৩১ ডিচেম্বৰৰ পিছত লেনদেন সম্ভৱ নহ’ব

এন পি চি আইয়ে বেংক আৰু তৃতীয় পক্ষৰ সেৱা প্ৰদানকাৰীক এনে ইউ পি আই আই ডি চিনাক্ত কৰিবলৈ ৩১ ডিচেম্বৰলৈ সময় দিছে। এন পি চি আইৰ এই নিৰ্দেশনাৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য হৈছে যে ধন কোনো ধৰণে ভুল ব্যক্তিলৈ হস্তান্তৰ কৰা উচিত নহয় আৰু অপব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়।

আচলতে বহু সময়ত এনেকুৱা হয় যে মানুহে মোবাইল নম্বৰ সলনি কৰিলে তাৰ লগত জড়িত ইউপিআই আইডিটো পৃথক কৰিবলৈ পাহৰি যায়। কেইবাদিনো নম্বৰটো বন্ধ হৈ থকাৰ বাবে যেতিয়া নম্বৰটো আন কাৰোবাক আবণ্টন দিয়া হয়, তেতিয়া ইতিমধ্যে সেই নম্বৰৰ লগত ইউপিআই আইডি লিংক হৈ থাকে। এনে পৰিস্থিতিত ভুল লেনদেনৰ সম্ভাৱনা বহুগুণে বৃদ্ধি পায়। ইউপিআই আইডি নিষ্ক্ৰিয় কৰাৰ পূৰ্বে ইমেইল বা মেছেজৰ জৰিয়তেও বেংকে ব্যৱহাৰকাৰীসকললৈ জাননী প্ৰেৰণ কৰিব।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive