Friday, May 27, 2022

বিহাৰৰ এই মন্দিৰত এক অদ্ভুত বিশ্বাস আছে, মানুহে ভগৱানক প্ৰসাদ অৰ্পণ কৰাৰ সলনি বিড়ি আগবঢ়ায়


মুছাৰহাৱা বাবা মন্দিৰঃ
আমাৰ দেশত বিভিন্ন ধৰ্মৰ লোক বাস কৰে আৰু সকলো ধৰ্মৰে নিজস্ব পৰম্পৰা আছে। ইয়াত এনে বহুতো মন্দিৰো আছে, যাৰ বিষয়ে বিভিন্ন বিশ্বাস আছে। সেই বিশ্বাসৰ বাবেই এই মন্দিৰবোৰ চাবলৈ দূৰ-দূৰণিৰ মানুহ আহে। ইয়াত মানুহে ভগৱানক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ ফুলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি চাদৰ আৰু গাখীৰলৈকে বহুতো বস্তু আগবঢ়ায়। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা এনেকুৱা এটা মন্দিৰৰ কথা শুনিছেনে য’ত মানুহে ঈশ্বৰক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ বিদি আগবঢ়ায়? এতিয়া আপুনি নিশ্চয় ভাবিছে যে আমি আপোনাৰ পৰা স্পিন লৈছো। কিন্তু এই কথাটো ১০১ শতাংশ সঁচা। 

আজি আমি আপোনালোকক একেটা মন্দিৰ ( মুছাৰহাৱা বাবা মন্দিৰ)  ৰ বিষয়ে কওঁ , য'ত মানুহে ভগৱানক ফুল বা পাত নিদি বিদিহে আগবঢ়ায়। 


মুছাৰহাৱা বাবা মন্দিৰ

এই মন্দিৰটো বিহাৰত অৱস্থিত 

বিহাৰৰ  কৈমুৰ জিলাৰ ভগৱানপুৰ ব্লকৰ ১৪০০ ফুট ওখ পাহাৰত অৱস্থিত এই মন্দিৰ ৷ মানুহে জানে মুশ্বৰৱা বাবা মন্দিৰ নামেৰে ৷ ইয়াত মানুহে প্ৰথমে ভগৱানক বিদি আগবঢ়াই নিজৰ যাত্ৰা কাৰ্যক্ষম কৰি তুলিলে আৰু তাৰ পিছত গন্তব্যস্থানলৈ যায়। ভক্তসকল  ইয়ালৈ বেছিভাগেই ইউ পি, মধ্যপ্ৰদেশ আৰু ছত্তীশগড়ৰ পৰা আহে ৷



কিয় এই মন্দিৰত বিদি আগবঢ়োৱাৰ প্ৰথা আছে?

আচলতে পূৰ্বতে এই অঞ্চলত নক্সালীয়ে বাস কৰিছিল। আগতে ইয়াত আধাউৰা পাহাৰত নক্সালীয়াই শাসন কৰিছিল। তেতিয়াহে এই মন্দিৰত বিদি আগবঢ়োৱাৰ বিশ্বাস আছে। এই মন্দিৰত স্থাপন কৰা হৈছে মুছাহাৰৱা বাবাৰ প্ৰতিমা। ইয়াত পাহাৰৰ উপত্যকা বগাই যোৱাৰ আগতে এই মূৰ্তিটোৰ ওপৰত বিড়ি আগবঢ়োৱাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ যাত্ৰাত কোনো ধৰণৰ বাধাৰ সৃষ্টি নহয় বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। যদি কোনোবাই বিদি আগবঢ়াব নালাগে, তেন্তে সেই ভক্তই বিদি আগবঢ়োৱাৰ বাবে দান বাকচত ইমান টকা ৰাখে। 

এই মন্দিৰৰ পুৰোহিতে কয় যে তেওঁ ২২ বছৰ ধৰি এই মন্দিৰত পূজা কৰি আহিছে ৷ আগতে দেউতাকে তাত পূজা কৰিছিল, এতিয়া নিজেই কৰে। ১৪০০ ফুট ওখ পাহাৰীয়া উপত্যকা বগাই আধাউৰা পোৱাৰ মূল পথত এই মন্দিৰটো পৰে। যিয়েই উপত্যকা বগাই ইয়াৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়, তেওঁ নিশ্চিতভাৱে এই মন্দিৰত বিদি আগবঢ়ায়। যিসকলৰ বিদি নাই, তেওঁলোকে বাকচৰ বাবে যিকোনো টকা চেৰিটিত ৰাখে। যিসকলে এনে নকৰে, তেওঁলোকৰ দুৰ্ভাগ্য হয়। 

কিয় এই মন্দিৰত বিদি আগবঢ়োৱাৰ প্ৰথা আছে?

আচলতে পূৰ্বতে এই অঞ্চলত নক্সালীয়ে বাস কৰিছিল। আগতে ইয়াত আধাউৰা পাহাৰত নক্সালীয়াই শাসন কৰিছিল। তেতিয়াহে এই মন্দিৰত বিদি আগবঢ়োৱাৰ বিশ্বাস আছে। এই মন্দিৰত স্থাপন কৰা হৈছে মুছাহাৰৱা বাবাৰ প্ৰতিমা। ইয়াত পাহাৰৰ উপত্যকা বগাই যোৱাৰ আগতে এই মূৰ্তিটোৰ ওপৰত বিড়ি আগবঢ়োৱাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ যাত্ৰাত কোনো ধৰণৰ বাধাৰ সৃষ্টি নহয় বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। যদি কোনোবাই বিদি আগবঢ়াব নালাগে, তেন্তে সেই ভক্তই বিদি আগবঢ়োৱাৰ বাবে দান বাকচত ইমান টকা ৰাখে। 

এই মন্দিৰৰ পুৰোহিতে কয় যে তেওঁ ২২ বছৰ ধৰি এই মন্দিৰত পূজা কৰি আহিছে ৷ আগতে দেউতাকে তাত পূজা কৰিছিল, এতিয়া নিজেই কৰে। ১৪০০ ফুট ওখ পাহাৰীয়া উপত্যকা বগাই আধাউৰা পোৱাৰ মূল পথত এই মন্দিৰটো পৰে। যিয়েই উপত্যকা বগাই ইয়াৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়, তেওঁ নিশ্চিতভাৱে এই মন্দিৰত বিদি আগবঢ়ায়। যিসকলৰ বিদি নাই, তেওঁলোকে বাকচৰ বাবে যিকোনো টকা চেৰিটিত ৰাখে। যিসকলে এনে নকৰে, তেওঁলোকৰ দুৰ্ভাগ্য হয়। 


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate