Thursday, October 7, 2021

Traffic Signs and Road Safety - যানবাহনৰ চিহ্নবোৰ - ৰাস্তাৰ চিহ্নসমূহ

যান-বাহনৰ চিহ্ন আৰু পথ সুৰক্ষা ব্যৱস্থা শিকি নিজকে বচাওক

যানবাহনৰ চিহ্নবোৰ হৈছে ৰাস্তাৰ নীৰৱ বক্তা। চকাৰ পিছফালৰ ব্যক্তি হওঁক বা পথচাৰী হওঁক, ৰাস্তাত খুন্দা মৰাৰ আগতে পথ সুৰক্ষাৰ বিষয়ে সঠিক জ্ঞান থকাটো সকলোৰে বাবে প্ৰয়োজনীয়।

যান-বাহনৰ চিহ্নবোৰে আগন্তুক পথৰ পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে, মুখ্য চাৰিআলি বা জংচনবোৰত অনুসৰণ কৰিব লগা নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰে, চালকসকলক সতৰ্ক বা নিৰ্দেশনা দিয়ে, আৰু পথ যান-বাহনৰ সঠিক কাৰ্যকৰীতা নিশ্চিত কৰে। ৰাস্তাৰ চিহ্নৰ বিষয়ে অজ্ঞাত থকাটো বতাহৰ প্ৰতি সাৱধানতা নিক্ষেপ কৰাৰ দৰে। ইয়াৰ ফলত জীৱন আৰু সম্পত্তিৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে। এজন ব্যক্তিয়ে ভাৰতত ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ প্ৰাপ্ত কৰাৰ আগতে ট্ৰেফিক চিহ্ন আৰু চিহ্নৰ সৈতে পৰিচিত হ'ব লাগে (লিখিত বা মৌখিক পৰীক্ষাৰ মাজেৰে পাৰ হ'ব)।

পথ সুৰক্ষা চিহ্নবোৰ মুখ্যতঃ তিনি প্ৰকাৰৰ:

1. বাধ্যতামূলক চিহ্নসমূহ:

এই ট্ৰেফিক চিহ্নবোৰ যান-বাহনৰ মুক্ত চলাচল নিশ্চিত কৰিবলৈ আৰু পথ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক নিৰ্দিষ্ট আইন আৰু নিয়মাৱলী, সীমাবদ্ধতা আৰু নিষেধাজ্ঞাৰ বিষয়ে অৱগত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আইন অনুসৰি, এই পথ সুৰক্ষা চিহ্নবোৰ উলংঘন কৰাটো এক অপৰাধ।

2. সতৰ্কতামূলক লক্ষণ:

এই যান-বাহনৰ চিহ্নবোৰে পথ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক আগতীয়াকৈ ৰাস্তাৰ বিপদজনক পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে সচেতন কৰি তোলে। সেই অনুসৰি, চালকসকলে পৰিস্থিতিটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লয়।

3. চিহ্ন নিৰ্দেশনা:

এই ট্ৰেফিক চিহ্নবোৰে পথ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক গন্তব্যস্থান, দূৰত্ব, বৈকল্পিক পথ, আৰু খাদ্য গাঁঠি, ৰাজহুৱা শৌচালয়, ওচৰৰ চিকিৎসালয় আদিৰ দৰে বিশিষ্ট স্থানৰ বিষয়ে নিৰ্দেশনা দিয়ে।

পথ সুৰক্ষা শিক্ষা


পথ সুৰক্ষাৰ বিষয়ে শিক্ষা প্ৰায়ে বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, কৰ্মস্থান, ক্লাব আৰু ৰাজহুৱা স্থানত প্ৰদান কৰা হয়। অৱশ্যে, গণ সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ আন উপায় থাকিব পাৰে:

1. বিদ্যালয়ত পুস্তিকা আৰু পত্ৰিকা বিতৰণ কৰক।

2. শ্ৰেণীকোঠাত পথ সুৰক্ষা, যান-বাহনৰ চিহ্ন আৰু পথ দুৰ্ঘটনাৰ নেতিবাচক দিশবোৰৰ ওপৰত উপস্থাপন প্ৰদৰ্শন কৰক।

3. সহকৰ্মীসকলৰ সৈতে অনলাইন সমল ভাগ বতৰা কৰক।

4. শিশুসকলক বাস্তৱ-সময়ত প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা শিকাত সহায় কৰিবলৈ অভিভাৱকসকলক উদগনি দিয়ক।

5. শিক্ষকসকলক ৰাস্তাৰ মৌলিক আইন আৰু নিয়মাৱলীৰ সৈতে শিক্ষিত কৰক।

পথ সুৰক্ষা উদযাপন কৰা

প্ৰতি বছৰে, ভাৰতৰ বিশিষ্ট মেট্ৰ' চহৰবোৰে পথ সুৰক্ষা ব্যৱস্থাৰ প্ৰচাৰ আৰু বিভিন্ন যান-বাহনচিহ্নৰ বিষয়ে লোকসকলক সজাগ কৰাৰ বাবে পথ সুৰক্ষা সপ্তাহ উদযাপন কৰে। গোটেই সপ্তাহটোত, একাধিক ৰাজ্যৰ পৰিবহন বিভাগে বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, কাৰ্যালয় আৰু ৰাস্তাত সামূহিক নিৰ্মাণ প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে সজাগতা সৃষ্টি কৰে। তেওঁলোকে সুৰাপান কৰি গাড়ী চলোৱা, দ্ৰুত গতিত গাড়ী চলোৱা, বাইক আৰোহীসকলৰ বাবে হেলমেট পিন্ধাৰ গুৰুত্ব আৰু চাৰিচকীয়া বাহন চালকৰ বাবে চিট বেল্ট পিন্ধাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়েও লোকসকলক সংবেদনশীল কৰে। তেওঁলোকে ট্ৰেফিক আৰু ড্ৰাইভিং চিগনেলৰ বিষয়েও শিক্ষিত কৰে। কেতিয়াবা, তেওঁলোকে জনসাধাৰণৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ থীম বাছনি কৰে।

1 comment:

  1. This is very Good information.
    visit my career side new:- www.mpnrcnews.in

    ReplyDelete

Popular Posts

Blog Archive

Translate