Tuesday, September 14, 2021

What is Mutual Funds ? (মিউচুৱেল ফাণ্ড কি ইয়াৰ বিষয়ে জানক)

মিউচুৱেল ফাণ্ড হৈছে এজন পেছাদাৰী ফাণ্ড মেনেজাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ধনৰ পুল।
ই হৈছে এক ট্ৰাষ্ট যি কেইবাজনো বিনিয়োগকাৰীৰ পৰা ধন সংগ্ৰহ কৰে যি বিনিয়োগৰ এক উমৈহতীয়া উদ্দেশ্য ভাগ বতৰা কৰে আৰু ইকুইটি, বণ্ড, ধন বজাৰৰ সঁজুলি আৰু/বা অন্যান্য চিকিউৰিটিত একেটা বিনিয়োগ কৰে। আৰু এই সামূহিক বিনিয়োগৰ পৰা উৎপন্ন হোৱা উপাৰ্জন / লাভবোৰ প্ৰযোজ্য ব্যয় আৰু শুল্ক কৰ্তন কৰাৰ পিছত বিনিয়োগকাৰীসকলৰ মাজত সমানুপাতিকভাৱে বিতৰণ কৰা হয়, আঁচনি এখনৰ "নেট এছেট ভেল্যু" বা এন.এ.ভি. গণনা কৰি। সহজ ভাৱে ক'বলৈ গ'লে, বৃহৎ সংখ্যক বিনিয়োগকাৰীৰ দ্বাৰা একত্ৰিত কৰা ধনে মিউচুৱেল ফাণ্ড গঠন কৰে। 

মিউচুৱেল ফাণ্ড ইউনিটৰ ধাৰণাটো বুজিবলৈ ইয়াত এটা সৰল উপায় আছে।
ধৰি লওঁক যে 12 টা চকলেটৰ বাকচ আছে যাৰ মূল্য ₹40। চাৰিজন বন্ধুৱে একেটা ক্ৰয় কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়, কিন্তু তেওঁলোকৰ প্ৰত্যেকে মাত্ৰ ₹10 আৰু দোকানীয়ে কেৱল বাকচৰ দ্বাৰা হে বিক্ৰী কৰে। গতিকে বন্ধুসকলে তেতিয়া প্ৰতিটো ₹১০ ত পুল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু ১২ টা চকলেটৰ বাকচ টো কিনিবলৈ সিদ্ধান্ত লয়। এতিয়া তেওঁলোকৰ অৱদানৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, তেওঁলোকে 3 টা চকলেট বা 3 ইউনিট প্ৰাপ্ত কৰে, যদি মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ সৈতে সমান কৰা হয়।
আৰু আপুনি এটা ইউনিটৰ ব্যয় কেনেদৰে গণনা কৰিব? মুঠ পৰিমাণটো মুঠ চকলেটৰ সংখ্যাৰ সৈতে বিভক্ত কৰক: 40/12 = 3.33।
গতিকে যদি আপুনি প্ৰতি ইউনিটৰ ব্যয়ৰ (3.33) সৈতে এককৰ সংখ্যা (3) পূৰণ কৰিব লগা হয়, আপুনি ₹10-ৰ প্ৰাৰম্ভিক বিনিয়োগ প্ৰাপ্ত কৰিব।

ইয়াৰ ফলত প্ৰতিজন বন্ধু চকলেটৰ বাকচত একক ধাৰক হয় যি তেওঁলোকৰ সকলোৰে সামূহিক মালিকানাধীন, প্ৰতিজন ব্যক্তি বাকচৰ অংশ গৰাকী হয়।

ইয়াৰ পিছত, আমি বুজি পাওঁ "নেট এছেট ভেল্যু" বা এন.এ.ভি. কি। যিদৰে ইকুইটি শ্বেয়াৰৰ ব্যৱসায়কৰা মূল্য আছে, মিউচুৱেল ফাণ্ড ইউনিটএটাৰ প্ৰতি ইউনিটত নেট এছেট ভেল্যু আছে। এন.এ.ভি. হৈছে যিকোনো নিৰ্দিষ্ট দিনত পুঁজিএটাৰ দ্বাৰা ধাৰণ কৰা শ্বেয়াৰ, বণ্ড আৰু চিকিউৰিটিৰ একত্ৰিত বজাৰ মূল্য (অনুমোদিত ব্যয় আৰু মাচুলৰ দ্বাৰা হ্ৰাস কৰা অনুসৰি)। প্ৰতি ইউনিটত এন.এ.ভি.-য়ে এক নিৰ্দিষ্ট দিনত মিউচুৱেল ফাণ্ড আঁচনিত সকলো ইউনিটৰ বজাৰ মূল্য প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, সকলো ব্যয় আৰু দায়বদ্ধতাৰ মুঠ আৰু জমা হোৱা উপাৰ্জন, আঁচনিখনত বকেয়া সংখ্যক ইউনিটৰ দ্বাৰা বিভক্ত।

মিউচুৱেল ফাণ্ড বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে আদৰ্শ যিবিনিয়োগৰ বাবে বৃহৎ পৰিমাণৰ অভাৱ হয়, বা যিসকলৰ বজাৰগৱেষণাৰ প্ৰৱণতা বা সময় নাই, তথাপিও তেওঁলোকৰ সম্পদ বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে। মিউচুৱেল ফাণ্ডত সংগ্ৰহ কৰা ধন আঁচনিখনৰ উল্লিখিত উদ্দেশ্যঅনুসৰি পেছাদাৰী পুঁজি প্ৰৱন্ধকসকলে বিনিয়োগ কৰে। ইয়াৰ বিনিময়ত, ফাণ্ড হাউচে সামান্য মাচুল লয় যাক বিনিয়োগৰ পৰা কৰ্তন কৰা হয়। মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ দ্বাৰা আদায় কৰা মাচুল নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হয় আৰু ভাৰতীয় চিকিউৰিটিজ এণ্ড এক্সচেঞ্জ ব'ৰ্ডে (ছেবি) নিৰ্ধাৰিত কৰা কিছুমান সীমা সাপেক্ষে।

ভাৰতত বিশ্বব্যাপী সৰ্বাধিক সঞ্চয়ৰ হাৰ আছে। সম্পদ সৃষ্টিৰ এই আগ্ৰহে ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে পৰম্পৰাগতভাৱে অনুকূলিত বেংক এফডি আৰু সোণৰ বাহিৰত মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ দিশত চোৱাটো প্ৰয়োজনীয় কৰি তোলে। অৱশ্যে, সজাগতাৰ অভাৱৰ ফলত মিউচুৱেল ফাণ্ডবোৰ এক কম পছন্দৰ বিনিয়োগৰ পথ হৈ পৰিছে।

মিউচুৱেল ফাণ্ডে বিত্তীয় বৰ্ণালীত বিনিয়োগৰ বাবে একাধিক সামগ্ৰীৰ বিকল্প আগবঢ়ায়। যিহেতু বিনিয়োগৰ লক্ষ্য পৃথক হয় – অৱসৰৰ পিছৰ ব্যয়, শিশুৰ শিক্ষা বা বিবাহৰ বাবে ধন, ঘৰ ক্ৰয় ইত্যাদি – এই লক্ষ্যবোৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰীবোৰো পৃথক হয়। ভাৰতীয় মিউচুৱেল ফাণ্ড উদ্যোগটোৱে বহুতো আঁচনি আগবঢ়ায় আৰু সকলো ধৰণৰ বিনিয়োগকাৰীৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে।

মিউচুৱেল ফাণ্ডে খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীসকলক অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰু মূলধন বজাৰৰ আপট্ৰেণ্ডৰ পৰা লাভান্বিত হোৱাৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট পথ প্ৰদান কৰে। যদিও মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰাটো লাভজনক হ'ব পাৰে, সঠিক পুঁজি বাছনি কৰাটো প্ৰত্যাহ্বানজনক হ'ব পাৰে। সেয়েহে, বিনিয়োগকাৰীসকলে পুঁজিটোৰ সঠিক যথাযথ পৰিশ্ৰম কৰিব লাগে আৰু বিপদাশংকা-ঘূৰাই দিয়া বাণিজ্য-অফ আৰু সময় দিগন্তবিবেচনা কৰিব লাগে বা এজন পেছাদাৰী বিনিয়োগ উপদেষ্টাৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগে। লগতে, মিউচুৱেল ফাণ্ড বিনিয়োগৰ পৰা সৰ্বাধিক লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে, বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ পুঁজি যেনে ইকুইটি, ঋণ আৰু সোণত বৈচিত্ৰতা অনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদিও সকলো শ্ৰেণীৰ বিনিয়োগকাৰীয়ে নিজাববীয়াকৈ চিকিউৰিটি বজাৰত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে, এক মাত্ৰ কাৰণৰ বাবে মিউচুৱেল ফাণ্ড হৈছে এক ভাল বিকল্প যাতে সকলো লাভালাভ এটা পেকেজত আহে।
বাছনি কৰিবলগা আঁচনিৰ আধিক্য

তেওঁলোকে আগবঢ়োৱা বিভিন্ন বিনিয়োগৰ বিকল্পৰ বাবে মিউচুৱেল ফাণ্ডবিশ্বব্যাপী অনুকূলিত। প্ৰতিটো প্ৰ'ফাইল আৰু পছন্দৰ বাবে কিবা আছে।

চাৰ্ট 1: মিউচুৱেল ফাণ্ড শ্ৰেণীৰ দ্বাৰা বিপদাশংকা/ৰিটাৰ্ণ ট্ৰেড-অফ


মিউচুৱেল ফাণ্ড আঁচনিৰ প্ৰকাৰ

মিউচুৱেল ফাণ্ড আঁচনিবোৰ 'মুকলি সমাপ্ত' বা নিকট-সমাপ্ত' হ'ব পাৰে আৰু সক্ৰিয়ভাৱে পৰিচালনা বা নিষ্ক্ৰিয়ভাৱে পৰিচালনা কৰিব পাৰি।
অপেন-এণ্ডেড আৰু ক্লোজড-এণ্ড ফাণ্ড

মুক্ত পুঁজি হৈছে এক মিউচুৱেল ফাণ্ড আঁচনি যি গোটেই বছৰটোত প্ৰতিটো ব্যৱসায়ত সদস্যতা আৰু ৰিডেম্পচনৰ বাবে উপলব্ধ, (সঞ্চয় বেঙ্ক একাউণ্টৰ দৰে, য'ত এজনে প্ৰতিদিনে ধন জমা আৰু উলিয়াব পাৰে)। এটা মুক্ত সমাপ্ত আঁচনি চিৰস্থায়ী আৰু ইয়াৰ কোনো পৰিপক্কতা তাৰিখ নাই।

কেৱল প্ৰাৰম্ভিক অফাৰ ম্যাদৰ সময়ত গ্ৰাহকৰ বাবে এটা ক্লোজড-এণ্ড ফাণ্ড খোলা থাকে আৰু ইয়াৰ এক নিৰ্দিষ্ট ম্যাদ আৰু নিৰ্ধাৰিত ম্যাদপুৰ্তি তাৰিখ থাকে (এক স্থিৰ ম্যাদী জমাৰ দৰে)। ক্লোজড-এণ্ড ফাণ্ডৰ এককবোৰ কেৱল ম্যাদপুৰ্তিৰ ওপৰতহে ৰিডিম কৰিব পাৰি (অৰ্থাৎ, প্ৰাক-পৰিপক্ক ৰিডেম্পচন অনুমোদিত নহয়)। সেয়েহে, নতুন ফাণ্ড অফাৰৰ পিছত এটা ক্লোজড-এণ্ড ফাণ্ডৰ ইউনিটবোৰ বাধ্যতামূলকভাৱে ষ্টক এক্সচেঞ্জত তালিকাভুক্ত কৰা হয়, আৰু আন ষ্টকৰ দৰেই ষ্টক এক্সচেঞ্জত লেনদেন কৰা হয়, যাতে ম্যাদপুৰ্তিৰ আগতে আঁচনিখনৰ পৰা প্ৰস্থান কৰিব বিচৰা বিনিয়োগকাৰীসকলে এক্সচেঞ্জত তেওঁলোকৰ ইউনিট বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

 সক্ৰিয়ভাৱে পৰিচালিত আৰু নিষ্ক্ৰিয়ভাৱে পৰিচালিত পুঁজি

সক্ৰিয়ভাৱে পৰিচালিত পুঁজি হৈছে এক মিউচুৱেল ফাণ্ড আঁচনি য'ত ফাণ্ড মেনেজাৰে "সক্ৰিয়ভাৱে" পৰ্টফলিঅ' পৰিচালনা কৰে আৰু নিৰন্তৰভাৱে পুঁজিৰ পৰ্টফলিঅ' নিৰীক্ষণ কৰে, কোনবোৰ ষ্টক ক্ৰয়/বিক্ৰী/ধৰি ৰাখিব লাগে আৰু কেতিয়া, তেওঁৰ পেছাদাৰী বিচাৰ ব্যৱহাৰ কৰি, বিশ্লেষণাত্মক গৱেষণাৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত। এক সক্ৰিয় পুঁজিত, ফাণ্ড মেনেজাৰৰ লক্ষ্য হৈছে সৰ্বাধিক ৰিটাৰ্ণ সৃষ্টি কৰা আৰু আঁচনিখনৰ বেঞ্চ মাৰ্ক আউট-পাৰফৰ্ম কৰা।

ইয়াৰ বিপৰীতে, এক নিষ্ক্ৰিয়ভাৱে পৰিচালিত পুঁজিয়ে কেৱল বজাৰ সূচক অনুসৰণ কৰে, অৰ্থাৎ এক নিষ্ক্ৰিয় পুঁজিত, ফাণ্ড মেনেজাৰ নিষ্ক্ৰিয় বা নিষ্ক্ৰিয় হৈ থাকে, তেওঁ কোনবোৰ ষ্টক ক্ৰয়/বিক্ৰী/ধৰি ৰাখিব সেই বিষয়ে সিদ্ধান্ত ল'বলৈ তেওঁৰ বিচাৰ বা বিবেচনা ব্যৱহাৰ নকৰে, কিন্তু আঁচনিখনৰ বেঞ্চমাৰ্ক সূচকটো একে অনুপাতত প্ৰতিলিপি /ট্ৰেক কৰে। সূচী পুঁজিৰ উদাহৰণ হৈছে এক সূচক পুঁজি আৰু সকলো এক্সচেঞ্জ ট্ৰেডেড ফাণ্ড। এক নিষ্ক্ৰিয় পুঁজিত, ফাণ্ড মেনেজাৰৰ কাম হৈছে আঁচনিখনৰ বেঞ্চমাৰ্ক সূচক অৰ্থাৎ কেৱল প্ৰতিলিপি কৰা, সূচীৰ দৰে একে ৰিটাৰ্ণ সৃষ্টি কৰা, আৰু আঁচনিখনৰ বেঞ্চ মাৰ্ক আউট-প্ৰদৰ্শন নকৰা।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate