Thursday, September 2, 2021

These 4 Symptoms of Silent Heart Attack can be a Sign of Danger - হৃদৰোগৰ লক্ষণ সমূহ

নীৰৱ হৃদআক্ৰমণৰ কিছুমান লক্ষণ ইমান সচৰাচৰ হয় যে মানুহে সেইবোৰ উপেক্ষা কৰে, সেয়েহে ইয়াক সাধাৰণ হৃদআক্ৰমণতকৈ অধিক বিপদজনক বুলি গণ্য কৰা হয়।


 হৃদআক্ৰমণক এক বিপদজনক ৰোগ বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো কেতিয়াবা ৰোগটোৱে ৰোগীক আৰোগ্য হোৱাৰ সুযোগও নিদিয়ে। কেতিয়াবা, যদি ৰোগীয়ে লক্ষণবোৰ দেখা দিয়াৰ পিছত সঠিক সময়ত চিকিৎসা ল'বলৈ সক্ষম নহয়, ব্যক্তিজনকেইঘণ্টা বা মিনিটৰ ভিতৰতে মৃত্যুবৰণ কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে হৃদআক্ৰমণ হৈছে এক হৃদৰোগ যাক নীৰৱ হৃদআক্ৰমণ (নীৰৱ হৃদআক্ৰমণ) বুলি কোৱা হয়। হৃদআক্ৰমণৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ লক্ষণ টো হ'ল এজন ব্যক্তিৰ বুকুত তীব্ৰ বিষ হয়। অৱশ্যে, নীৰৱ হৃদআক্ৰমণৰ অনুপস্থিতিত, গুৰুত্বসহকাৰে ল'ব পৰা কোনো লক্ষণ নাই। এই ক্ষেত্ৰত, ব্যক্তিজনে লক্ষণবোৰ উপেক্ষা কৰে আৰু হঠাতে মৃত্যু বৰণ কৰে।

শৰীৰত হৈ থকা ৰোগ ধৰা নপৰে

হৃদযন্ত্ৰৰ কোনো অংশলৈ তেজ সঠিকভাৱে প্ৰবাহিত নহ'লে হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণ হয়, যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ সেই অংশৰ পেশীবোৰ মৰি যায়। সাধাৰণতে এই পৰিস্থিতি হঠাতে হয় আৰু মাৰাত্মক হয়। হৃদআক্ৰমণৰ বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে যি আপোনাৰ গোটেই জীৱনআপোনাৰ শৰীৰত বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰে, কিন্তু আপুনি ইয়াক উপলব্ধিও নকৰে। সাধাৰণতে, যদি এজন ব্যক্তি 40-45 বছৰ বয়সৰ পৰা অসুস্থ নহয় আৰু তেওঁৰ শৰীৰে সঠিক কাম কৰি আছে, তেন্তে তেওঁ অনুভৱ কৰে যে তেওঁ স্বাস্থ্যৱান। কিন্তু কেতিয়াবা কিছুমান সৰু-সুৰা ভুল অভ্যাসৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰত এনে এক স্থিতি হয় যি 45-50 বছৰ বয়সৰ পিছত হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে।

 নীৰৱ হৃদআক্ৰমণ কিয় এক বিপদজনক পৰিস্থিতি?

নিৰৱ হৃদআক্ৰমণক চিকিৎসা বিজ্ঞানত এক অতি বিপদজনক স্থিতি বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো কেতিয়াবা এনে হৃদআক্ৰমণৰ আগতে দেখা দিয়া লক্ষণবোৰ অতি সচৰাচৰ হয়, যে ৰোগীয়ে অনুভৱ কৰে যে দৈনন্দিন সমস্যা এটা সৰু। নিৰৱ হৃদআক্ৰমণ দেখা লোকসকলে সম্পূৰ্ণ স্বাস্থ্যৱান অনুভৱ কৰিব পাৰে, সেয়েহে তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে থকা সকলেও সহায় কৰিব নোৱাৰে।
নীৰৱ হৃদআক্ৰমণৰ 4 টা লক্ষণ (4 Symptoms of Silent Heart Attack)

সাধাৰণতে নীৰৱ হৃদআক্ৰমণৰ 4 টা লক্ষণ থাকে যিবোৰ দেখা পালে সাৱধান হ'ব লাগে।

•  বুকুৰ মাজত তীব্ৰ অসুবিধা অনুভৱ কৰা, যেনে কোনোবাই বুকুখন অতি তীক্ষ্ণভাৱে হেঁচা দিয়া, তীব্ৰ বিষ হোৱা বা হাত-ভৰি মুঠিত ঘঁহি থকা। এই লক্ষণবোৰ কিছু সময়ৰ বাবে একেৰাহে থাকিব পাৰে বা কেইছেকেণ্ড আৰু মিনিটৰ ব্যৱধানত অহা-যোৱা কৰা অনুভৱ কৰিব পাৰে।

•  বুকুৰ ওপৰভাগত অস্বস্তি অনুভৱ কৰা যেনে কান্ধত এক অদ্ভুত অসুবিধা বা বিষ, দুয়োফালে, পিঠি, ডিঙি, পেট আৰু চোয়াল। ৰোগীয়ে এই অঙ্গবোৰৰ এটাত, বা একে সময়তে বহুতো অঙ্গত অস্বস্তি অনুভৱ কৰিব পাৰে।
•   বুকুৰ চাপৰ লগতে, ব্যক্তিজনে উশাহ লোৱাত অসুবিধা হয় যাতে তেওঁ সঠিকভাৱে উশাহ ল'ব নোৱাৰে।
•  গধুৰ মুৰ, মূৰ ঘূৰোৱা আৰু হঠাতে ঠাণ্ডা ঘাম ওলোৱা।

 নীৰৱ হৃদআক্ৰমণত মন কৰিব লগা অত্যাৱশ্যকীয় (Tips During Heart Attack)


• কেতিয়াবা নিৰৱ হৃদআক্ৰমণৰ এই লক্ষণবোৰ লক্ষ্য কৰাৰ পিছত ব্যক্তিজন স্বাভাৱিক হৈ পৰে। কিন্তু এইটো এটা ইংগিত যে আপুনি শীঘ্ৰেই দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় আক্ৰমণ কৰিব, যি আপোনাক পৰৱৰ্তী বাৰ পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ সুযোগ নিদিব। গতিকে যদি এই লক্ষণবোৰৰ যিকোনো এটা দেখা যায়, যিমান সম্ভৱ সোনকালে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক আৰু প্ৰয়োজনীয় পৰামৰ্শ লওক।
•  

 হৃদআক্ৰমণত বুকুৰ বিষ কেতিয়াবা ইমান মৃদু হয় যে এজন ব্যক্তিয়ে গেছ বা পেটৰ ৰোগৰ বাবে বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে। গতিকে বুকুৰ বিষৰ সৈতে আন লক্ষণবোৰ দেখা দিলে সাৱধান হ'ব।
•  কেৱল বুকুৰ বিষ হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণৰ লক্ষণ নহয়, সেয়েহে যদি কাৰোবাৰ হঠাতে বুকুৰ বিষ হয়, আতংকিত নহ'ব, কিন্তু আন লক্ষণ দেখা দিলেহে ইয়াক হৃদআক্ৰমণ বুলি বিবেচনা কৰিব।

 

নীৰৱ হৃদআক্ৰমণ কিয় আহে? (Causes of Silent Heart Attack)


সাধাৰণতে একেই বিপদাশংকা যি স্বাভাৱিক হৃদআক্ৰমণ আৰু নীৰৱ হৃদআক্ৰমণ দুয়োটা বৃদ্ধি কৰে। মেদবহুলতা, উচ্চ ৰক্তচাপ, উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ আৰু ডায়েবেটিচে এজন ব্যক্তিক এই ৰোগৰ আশংকা তৈয়াৰ কৰিব পাৰে। একমাত্ৰ পাৰ্থক্য টো হ'ল যে নীৰৱ হৃদআক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত, তেওঁ কি কৰা উচিত বুজি নাপায়।


0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate