Saturday, September 17, 2022

৭০ বছৰৰ পাছত ভাৰতলৈ ঘূৰি আহিল বিশ্বৰ আটাইতকৈ বেগী মেকুৰী - World's fastest cat returns to India after 70 years - Cheetah


নামিবিয়াৰ পৰা আঠটা চিতা কঢ়িয়াই অনা এই বিশেষ বিমানখনে শনিবাৰে গ্ৱালিয়ৰত অৱতৰণ কৰিব, তৰ্কসাপেক্ষভাৱে ভাৰতে এতিয়ালৈকে দেখা আটাইতকৈ অভিলাষী বন্যপ্ৰাণী পুনৰ প্ৰৱৰ্তন কাৰ্যসূচীৰ বাবে।

নামিবিয়াৰ পৰা পাঁচজনি মাইকী আৰু তিনিটা মতা চিতাবোৰৰ আগমনক দেশখনত এক উদযাপনৰ নোটিং শ্বট হিচাপে দেখা গৈছে।

ঐতিহাসিক ৰেঞ্জত পুনৰ প্ৰৱেশ কৰা হ’ব চিতা

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে মধ্যপ্ৰদেশৰ কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত মুকলি কৰি দিব এই চিতাবোৰ।

২০০৯ চনত ‘আফ্ৰিকান চিতা প্ৰৱৰ্তন প্ৰকল্প’ৰ কল্পনা কৰা হৈছিল।যোৱা বছৰৰ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত কেএনপিত ডাঙৰ মেকুৰীটোক প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পৰিকল্পনাত ক’ভিড-১৯ মহামাৰীৰ বাবে বিপৰ্যয়ৰ সন্মুখীন হৈছিল।


আশা কৰা হৈছে যে প্ৰায় ৭০ বছৰ আগতে ভাৰতত বিলুপ্ত হৈ যোৱা চিতাৰ ‘ঐতিহাসিক ৰেঞ্জ’বোৰত ‘পুনৰ প্ৰচলিত’ ডাঙৰ মেকুৰীবোৰে পুনৰ জনবসতি স্থাপন কৰিব।

ভাৰতত চিতাবোৰৰ অস্তিত্ব আছিল যদিও নামিবিয়াৰ পৰা অনা চিতাবোৰৰ সৈতে জিনীয়ভাৱে একে নাছিল, আৰু সেয়েহে ইহঁত এটা বিদেশী/আক্ৰমণাত্মক প্ৰজাতি।

ইৰাণত একমাত্ৰ জীৱিত এছিয়াৰ চিতাৰ জনসংখ্যা পোৱা যায়।

আফ্ৰিকাৰ বাহিৰত কেতিয়াও চিতা পুনৰ প্ৰচলন কৰা হোৱা নাই

এই কাৰিকৰী দিশটোৰ বাহিৰলৈ চালেও মন কৰিবলগীয়া যে ভাৰতে যিটো চিতা সংৰক্ষণ পুঁজিৰ সৈতে অংশীদাৰিত্ব কৰি ডাঙৰ মেকুৰীবোৰক পুনৰ প্ৰৱৰ্তন কৰিছে, সেইটোৱে আফ্ৰিকা মহাদেশৰ বাহিৰত এই ধৰণৰ একো কৰা নাই।

প্ৰজেক্ট চিটা’, হৈছে বিশ্বৰ প্ৰথমটো আন্তঃমহাদেশীয় বৃহৎ বন্য মাংসভোজী স্থানান্তৰ প্ৰকল্প।


বন্যপ্ৰাণীত চিতা v/s নাহৰফুটুকী

বহুতে সোধা আন এটা প্ৰশ্ন হ’ল আফ্ৰিকান চিতাবোৰে ভাৰতত বন্যপ্ৰাণীত জীয়াই থাকিব পাৰিবনে, নাহৰফুটুকী আৰু বাঘৰ সৈতে ভূখণ্ড আৰু চিকাৰৰ বাবে প্ৰতিযোগিতাত অৱতীৰ্ণ হ’বনে?

যোৱা মাহত ভাৰতে প্ৰথমে সাংসদলৈ স্থানান্তৰ কৰিবলৈ চিহ্নিত কৰা আঠটা চিতাৰ ভিতৰত তিনিটা চিতাৰ সলনি কৰিবলৈ কৈছিল, কাৰণ ইহঁত বন্দী হৈ প্ৰজনন কৰা আৰু বন্য চিকাৰ চিকাৰ কৰিব নোৱাৰা বুলি প্ৰকাশ পাইছিল।

ইয়াৰ পিছতে খবৰ আহিল যে বন্দীত প্ৰজনন কৰা কেইটাৰ ঠাইত বন্যপ্ৰাণী স্থাপন কৰা হ’ব আৰু বন্যপ্ৰাণী আৰু উদ্ভিদৰ বিপন্ন প্ৰজাতিৰ আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্য সন্মিলনৰ পৰা নতুন কেইটাৰ বাবে কোৱাৰেণ্টাইন আৰু ট্ৰেন্সলকেচন ক্লিয়াৰেন্সে ভাৰতলৈ অহাত বিলম্ব কৰিব পাৰে।


চিতাবোৰ ভাৰতত উপস্থিত হ’লেই ইহঁতক কোৱাৰেণ্টাইনত ৰখা হ’ব আৰু পৰ্যবেক্ষণ কৰা হ’ব, যাৰ ফলত ইহঁতক বন্যপ্ৰাণীলৈ এৰি দিয়াৰ পূৰ্বে ইহঁতক অভ্যস্ত হ’বলৈ সময় দিয়া হ’ব। আনকি বন্যপ্ৰাণীতো ৰেডিঅ’ কলাৰ ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ গতিবিধি ২৪x৭ নিৰীক্ষণ কৰা হ’ব যাতে চোৰাং চিকাৰী আৰু অন্যান্য ভাবুকিৰ পৰা ৰক্ষা পৰে।

আফ্ৰিকান চিতাবোৰে বন্যপ্ৰাণীত সন্মুখীন হোৱাৰ সম্ভাৱনা থকা আটাইতকৈ ডাঙৰ ভাবুকিটোৱেই হৈছে নাহৰফুটুকী বুলি কোৱা হৈছে। আৰু কে এন পিৰ ঘন নাহৰফুটুকীৰ সংখ্যা প্ৰতি ১০০ বৰ্গ কিলোমিটাৰত ৯ পৰ্যন্ত বুলি জনা যায়।

কিন্তু আনকি তেওঁলোকৰ অভ্যস্তকৰণৰ বাবে থকা ঘেৰাওটোত নাহৰফুটুকীৰ সমস্যা আছিল আৰু আগষ্ট মাহত ডাঙৰ মেকুৰীবোৰক খেদিবলৈ দুটা হাতী নিয়োগ কৰা হৈছিল।
মানুহ-চিতাৰ সংঘাতৰ সম্ভাৱনা নাই

কেৱল নাহৰফুটুকীবোৰেই ঘৰৰ পৰা স্থানান্তৰিত হোৱা নাই। বছৰ বছৰ ধৰি কেএনপিৰ ২৫খন গাঁও পুনৰ সংস্থাপন কৰা হ’ব।

চিতাবোৰে মানুহক আক্ৰমণ কৰাৰ সম্ভাৱনা বিৰল যদিও ঘৰচীয়া জীৱ-জন্তুৰ বিষয়েও একেই কথা ক’ব নোৱাৰি।

এই কথা মনত ৰাখি চৰকাৰে চিতাবোৰে ছাগলী, ভেড়া, পোৱালি আদি পশুধন হত্যা কৰিলে পৰ্যাপ্ত ক্ষতিপূৰণ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছে।

চিতা - নতুন পৰ্যটনস্থলী

চিতাৰ আগমনৰ ফলত সাংসদসকলৰ পৰ্যটন খণ্ডত এক উত্থান হ’ব।


“ইয়াৰ মানুহবোৰ অতি উৎসাহী। আমি প্ৰায় দুই একৰ মাটিত মোৰাৱানত এটা ৰিজৰ্ট নিৰ্মাণ কৰি আছো য’ত ১৪টা কোঠা, এটা চুইমিং পুল, এটা ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু পৰ্যটকৰ বাবে অন্যান্য সুবিধা থাকিব।’-এটা পূৰ্বৰ ৰাজপৰিয়ালৰ অন্তৰ্গত ঋষিৰাজ সিং পালপুৰে পিটিআইক জনায়।

মধ্যপ্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানে এএনআইক কয় যে, "এতিয়ালৈকে চিতাহঁত পোৱা নাই যদিও ওচৰৰ মাটিৰ মূল্য বহু বৃদ্ধি পাইছে। পৰ্যটন বৃদ্ধি পাব, ইয়াৰ পৰা গাড়ী, হোটেল, মাটিৰ মালিক আৰু স্থানীয় লোক সকলোৱে লাভৱান হ'ব।"

তেওঁ অৱশ্যে লগতে কয় যে প্ৰথম অগ্ৰাধিকাৰ হৈছে চিতাবোৰৰ সুৰক্ষা আৰু তাৰ পিছতহে কেএনপিলৈ পৰ্যটন বৃদ্ধিৰ কথা বিবেচনা কৰা হ’ব।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate