Friday, September 9, 2022

Tooth Cavity: দাঁত পোকে খোৱাৰ সমস্যাত ভুগিছে নেকি, ইয়াৰ লক্ষণ আৰু কাৰণৰ লগতে ইয়াৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ ৮টা উপায় জানক


যদি আপুনি দাঁতত তীব্ৰ বিষ অনুভৱ কৰে বা দাঁতৰ সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি পাইছে, তেন্তে আপোনাৰ দাঁতৰ কেভিটিৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। দাঁতত বনোৱা সৰু সৰু ফুটাবোৰে বহুত বিষ দিব পাৰে আৰু সময়মতে এইবোৰৰ যত্ন নকৰিলে গহ্বৰটো আৰু বাঢ়িব পাৰে। একে সময়তে যদি ইয়াক সঠিকভাৱে চিকিৎসা কৰা হয়, তেন্তে কেভিটিৰ সমস্যাটোৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি।

Cavities Tips : গতিকে এই ক্ৰমত জনাওঁক cavity কি? (What Is Cavities) আৰু কেভিটি থকাৰ বাবে কি হব পাৰে। লগতে দাঁতৰ গহ্বৰ কেনেকৈ আঁতৰাব পাৰি? এই সকলোবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য আমি এই লেখাটোত ক’বলৈ ওলাইছো।
কেভিটিজ কি

মুখত উপস্থিত থকা ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়াই কেৱল এচিড সৃষ্টি কৰাই নহয়, দাঁতৰ কঠিন তৰপটোও ধ্বংস কৰে। ইয়াৰ বাবেই দাঁতৰ ক্ষয় হয়। একে সময়তে এই ক্ষয়ৰ ফলত দাঁতত সৰু সৰু ফুটা আৰম্ভ হয়, যাক কেভিটি বুলি জনা যায়। সময়মতে যদি যত্ন লোৱা নহয়, তেন্তে দাঁতত বিকশিত হোৱা এই ফুটাবোৰ (গহ্বৰ) ডাঙৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।
দাঁতৰ গহ্বৰৰ লক্ষণ


হেল্থ লাইনৰ মতে, Cavities তলত উল্লেখ কৰা লক্ষণসমূহ হ’ব পাৰে –


১/ দাঁতত সংবেদনশীলতা

২/ দাঁতৰ বিষ

৩/ দাঁতত দেখা পোৱা ফুটা

৪/ দাঁত ক্ষয় হোৱা

৫) দাঁতত ক’লা বা বগা দাগ পৰা

দাঁতত Cavities হোৱাৰ কাৰণ


দাঁতত গহ্বৰ বা ক্ষয় হোৱাৰ ফলত দাঁতত ক্ষয় হয়। কওঁ, প্লেক হৈছে এটা আঠাযুক্ত পদাৰ্থ, যিটো খাদ্য খোৱাৰ পিছত দাঁতত আবদ্ধ হৈ থকা খাদ্যৰ অণুবীক্ষণিক কণাবোৰে গঠন কৰে।

চেনিৰে নিৰ্মিত খাদ্য বা পানীয় খোৱাৰ পিছত আপোনাৰ মুখত থকা বেক্টেৰিয়াই চেনিখিনি এচিডলৈ ৰূপান্তৰিত কৰে। যাৰ ফলত দাঁতত প্লেক গঠন হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু এই প্লেকে দাঁতৰ ক্ষয় আৰু গহ্বৰৰ সৃষ্টি কৰে।

যিকোনো ব্যক্তিয়ে সন্তান জন্ম দিয়াৰ বা বৃহৎ গহ্বৰৰ আশংকাত ভুগিব পাৰে। হেল্থ লাইনৰ মতে, গহ্বৰৰ বাবে বিপদজনক কাৰকসমূহৰ ভিতৰত তলত উল্লেখ কৰা কাৰকসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।


১) খাদ্য সামগ্ৰী আৰু পানীয় অত্যধিক মিঠা, চকলেট আদি খোৱা।

২) দৈনিক ব্ৰাছ বা ফ্লছ নকৰিব।

৩/ পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে ফ্ল’ৰাইড নাপায়।

কেভিটিছৰ টিপছ: মেয়’ ক্লিনিকৰ মতে, কেভিটি বেছিভাগেই পিছফালৰ দাঁতত হয়। এই দাঁতবোৰত বেছি ঠাই থাকে আৰু সৰু সৰু ফুটা থাকে য’ত খাদ্যৰ কণাবোৰ আবদ্ধ হৈ পৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও ব্ৰাছ আৰু ফ্লছিঙৰ সহায়ত পিছফালৰ দাঁতবোৰ সঠিকভাৱে পৰিষ্কাৰ নহয় যাৰ বাবে কেভিটি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

দাঁতৰ গহ্বৰ কেনেকৈ আঁতৰাব:

দাঁতত গহ্বৰ হোৱাটো এটা সাধাৰণ সমস্যা, কিন্তু তলত দিয়া ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিলে গহ্বৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম কৰিব পাৰি।


১) দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিবলৈ দিনটোত অন্ততঃ দুবাৰকৈ ব্ৰাছ কৰিব লাগে।
২) আমেৰিকান ডেণ্টেল এছ’চিয়েশ্যনৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি দৈনিক এবাৰ হ’লেও ফ্লছ কৰাটো নিশ্চিত কৰক।

৩.ফ্ল’ৰাইডযুক্ত পানী খাব লাগে। ফ্ল’ৰাইডযুক্ত পানী খালে দাঁতৰ ক্ষয় আৰু গহ্বৰ হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে।

৪) মিঠা আৰু এচিডিক খাদ্য যেনে মিঠাই, মিঠাই, জুচ, চ’ডা আৰু ৰিফাইনড কাৰ্বহাইড্ৰেট আদি সেৱন নকৰিব।

৫) খাদ্য খোৱাৰ পিছত নিশ্চিতভাৱে পানীৰে ধুই পেলাব লাগে, এনে কৰিলে দাঁতত আবদ্ধ হৈ থকা কণাবোৰ আঁতৰি যায়।

৬) কেলচিয়াম আৰু ফাইবাৰ সমৃদ্ধ ফল-মূল, শাক-পাচলি, চেনিবিহীন গ্ৰীণ টি আদি সেৱন কৰিলে দাঁতৰ ক্ষয়ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায়ক হয়।


৭) নিয়মীয়াকৈ দাঁত পৰীক্ষা কৰাব লাগে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ দাঁত সুস্থ কৰি ৰখাত বহুখিনি সহায়ক হ’ব আৰু যদি দাঁতত কিবা সমস্যাৰ সৃষ্টি হৈছে, তেন্তে সময়মতে সঠিক চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰি ইয়াক নিৰাময় কৰিব পৰা যাব।

৮) মেয়’ ক্লিনিকৰ মতে দাঁতত ডেণ্টেল চিলেণ্ট লগাই দিব পাৰে (Dental Sealant) লগাই দিয়াৰ কথা ভাবিব পাৰে। ডেণ্টেল ছিলেণ্ট হৈছে এটা সুৰক্ষামূলক প্লাষ্টিকৰ আৱৰণ যিটো পিছফালৰ দাঁতৰ পৃষ্ঠত প্ৰয়োগ কৰা হয়। ইয়াৰ ফলত দাঁতৰ খাঁজ আৰু ছিদ্ৰবোৰ বন্ধ হৈ পৰে, দাঁতত প্লেক আৰু এচিড জমা হ’ব নোৱাৰে।

বি:দ্ৰ: লেখাটোত উল্লেখ কৰা সতৰ্কবাণীসমূহ কেৱল তথ্যৰ বাবেহে। ইয়াৰ সৈতে জড়িত অধিক তথ্যৰ বাবে চিকিৎসকৰ সৈতে নিশ্চয়কৈ যোগাযোগ কৰক।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate