Friday, September 2, 2022

আপোনাৰ আইডিত কিমান চিম চলি আছে এইদৰে জানক, লগে লগে বন্ধ কৰক নহলে হৱ বিপদ - Check SIM Card


আপোনাৰ আধাৰ, পেন বা ভোটাৰ আইডিত বৰ্তমান কিমান মোবাইল চিম সক্ৰিয় হৈ আছে। এতিয়া ইয়াক সহজে ধৰা পেলাব পৰা যাব।

শেহতীয়াকৈ টেলিকমিউনিকেচন বিভাগে এটা পৰ্টেল মুকলি কৰিছে, যাৰ জৰিয়তে আপুনি জানিব পাৰিব যে আপোনাৰ আইডিত কিমান মোবাইল নম্বৰ ৰেজিষ্টাৰ কৰা হৈছে। যিবোৰ প্ৰয়োজনীয় নহয় সেইবোৰ বন্ধ কৰিব লাগে। এই প্ৰৱঞ্চনাৰ পৰা মানুহক বচাবলৈ চৰকাৰে এনে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।


টেলিকমিউনিকেচন বিভাগৰ (DoT) এই পৰ্টেলটোৰ নাম হৈছে টেলিকম এনালাইটিক্স ফৰ ফ্ৰড মেনেজমেণ্ট এণ্ড কনজিউমাৰ প্ৰটেকচন (TAFCOP)। কিছুমান ৰাজ্যত ইয়াক পৰীক্ষামূলকভাৱে চলোৱা হৈছে।

TAFCOP এ নিজৰ ৱেবচাইটত লিখিছে, এই ৱেবচাইটটো মানুহৰ সহায়ৰ বাবে। ইয়াৰ জৰিয়তে মানুহে তেওঁলোকৰ আইডিত কিমান মোবাইল সংযোগ চলি আছে সেই কথা জানিব পাৰিব। আৰু তেতিয়া সেই অনুযায়ী ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পাৰিব।

 প্ৰথমে TAFCOP পৰ্টেল https://tafcop.dgtelecom.gov.in/ লৈ যাওক। এনে এটা পেজ আপোনাৰ সন্মুখত খোল খাব, ক'ত, আপুনি আপোনাৰ মোবাইল নম্বৰটো দিব লাগিব।


ইয়াৰ পিছত আপুনি Request OTP বুটামত টেপ কৰক বা ক্লিক কৰক। ইয়াৰ পিছত আপোনাৰ নম্বৰত এটা OTP আহিব। OTP ত প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ ID ৰ পৰা চলি থকা সকলো মোবাইল নম্বৰ দেখা যাব।

আপুনি ব্যৱহাৰ নকৰা এটা নম্বৰৰ বাবে চেক বাকচত ক্লিক কৰক বা টেপ কৰক, আৰু টেপ কৰক এইটো মোৰ নহয়। যদি নম্বৰটোৰ প্ৰয়োজন নাই তেন্তে Not required ত ক্লিক কৰক। যদি আপোনাৰ লগত সকলো নম্বৰ আছে তেন্তে আপুনি একো কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

 

 

 

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate