Wednesday, January 12, 2022

মাঘ বিহু উদযাপন কৰিবলৈ 7 প্ৰকাৰৰ পিঠা আৰু লাড়ু - 7 Types of Pithas and Ladoos to Celebrate Magh Bihu


মাঘ বিহু হৈছে জানুৱাৰী মাহত উদযাপন কৰা অসমৰ আটাইতকৈ প্ৰত্যাশিত উৎসৱসমূহৰ ভিতৰত এটা। এইটো এটা শস্য চপোৱা উৎসৱ যিয়ে বহুতো ভোজ আৰু উৎসৱ চিহ্নিত কৰে। সেয়েহে মাঘ বিহুক ভোগালী বিহু বুলিও কোৱা হয় যাৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হৈছে "উপভোগ কৰিবলৈ"। অসমত মাঘ বিহু উৎসৱ সাধাৰণতে কমেও এসপ্তাহ ৰৈ যায় যাৰ সৈতে ওচৰৰ আৰু প্ৰিয়জনৰ ভ্ৰমণ কৰা হয়। 

মাঘ বিহু উৰুকাৰ দিনৰ নিশা ভোজৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয়, পিছদিনা ৰাতিপুৱা মেজীৰ পোহৰ আৰু তাৰ পিছত এক বিস্তৃত আহাৰ পালন কৰা হয় য'ত পৰম্পৰাগত জোলপান আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ পিঠা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। পিঠাৰ প্ৰকাৰবোৰৰ কোনো অন্ত নাই কিন্তু মাঘ বিহুৰ সময়ত কেইটামান মৌলিক পিঠা প্ৰস্তুত কৰা হয়। এই সৰল পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰি মাঘ বিহুৰ বাবে এই পিঠা প্লেটাৰটো প্ৰস্তুত কৰোঁ আহক।
#1 তিল পিঠা (Til Pitha)


প্ৰয়োজনীয় উপাদানবোৰ হ'ল বৰা চাউল (আঠাল বৰা চাউল), গুৰ (গুড়), আৰু তিল (ক'লা তিল)। চাউলবোৰ প্ৰায় 2 ঘণ্টা তিয়াই ৰখা হয়, নিষ্কাশন কৰা হয় আৰু অলপ শুকুৱাবলৈ এৰি দিয়া হয়। মিহিকৈ গুৰি কৰা চাউলৰ আটা ঢেকী (ছবি অন্তৰ্ভুক্ত) বা খুন্দোনা (ছবিঅন্তৰ্ভুক্ত), টান কৰি, আৰু ঢাকনিৰে ঢাকি ৰাখি বৰা চাউলৰ আটা জোকাৰি তৈয়াৰ কৰা হয়। ভৰ্তিটো প্ৰথমে ক'লা তিলটো ভাজি আৰু তাৰ পিছত ডাঠ গুৰি এটা পাউডাৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ পিহি প্ৰস্তুত কৰা হয়। তাৰ পিছত গুড় যোগ দিয়ক আৰু সঠিকভাৱে মিহলি কৰক।


পৰৱৰ্তী আৰম্ভণিএটা লোৰ টাৱা গৰম কৰি (ভাল)। পেনত এক ডাঙৰ চামুচ চাউলৰ ময়দা যোগ দিয়ক আৰু ইয়াক ডিম্বাকৃতি বা ঘূৰণীয়া আকৃতিত বিয়পাই দিয়ক। পিঠাৰ কেন্দ্ৰত ক'লা তিলৰ মিশ্ৰণটো অলপ ৰাখক। এতিয়া লাহে লাহে পিঠাটো এফালৰ পৰা ঘূৰাই দিয়ক আৰু ইয়াক কিছু সময়ৰ বাবে তাৱাত ভাপ দিবলৈ দিয়ক। কাষবোৰ ওলোটাই দিয়ক আৰু ইয়াক মুচমুচে হ'বলৈ দিয়ক।

পইণ্টাৰসমূহ:

1. চাউলৰ আটা আৰ্দ্ৰ হ'বলৈ নিদিব, সেয়েহে ঢাকনিএখনেৰে সঠিকভাৱে ঢাকি দিব।

2. মুচমুচে তিল পিঠা প্ৰস্তুত কৰাত সময় হৈছে সকলো, সেয়েহে কাষবোৰ ঘূৰাবলৈ অত্যাধিক লেহেম বা অত্যাধিক দ্ৰুত নহ'ব।

#2 নাৰিকোল পিঠা (Narikol Pitha)

নাৰিকোল পিঠা তিল পিঠাৰ দৰে একে ধৰণে প্ৰস্তুত কৰা হয়, কেৱল ইয়াত ভৰ্তি হোৱাটো নাৰিকলৰ (নাৰিকোল) বাহিৰে। ভৰ্তি ৰবাবে গ্ৰেটেড নাৰিকল ভজা হয় আৰু আঠালগা মিশ্ৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অলপ চেনী যোগ দিয়া হয়।
#3 ঘিলা পিঠা (Ghila Pitha)


ঘিলা পিঠা বা তেল পিঠা কেইটামান বেলেগ ধৰণে তৈয়াৰ কৰা হয়। কিছুমানে ইয়াক কেৱল আঠাযুক্ত বৰা চাউলৰে তৈয়াৰ কৰে যি তেওঁলোকক চোবাই কৰে, কিছুমানে সাধাৰণ চাউলৰ আটা ব্যৱহাৰ কৰাটো পছন্দ কৰে আনহাতে কিছুমানে দুয়োধৰণৰ চাউলৰ আটা মিহলি কৰে। আপুনি উপলব্ধতা আৰু আপোনাৰ পছন্দ অনুসৰি বাছনি কৰিব পাৰে।

Rukoni

চাউলখিনি প্ৰায় 2 ঘণ্টা ধুই তিয়াই ৰাখক, পানী খিনি উলিয়াই দিয়ক আৰু ইয়াক আৰু এক ঘণ্টা বা তাতোধিক সময়ৰ বাবে শুকুৱাবলৈ দিয়ক। এতিয়া এটা মোটা পাউডাৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ চাউলখিনি পাউণ্ড কৰক। গুড়টো দ্ৰৱীভূত কৰিবলৈ অলপ পানী দিয়ক, আৰু এক চিমুটি বেকিং চডা দিয়ক। ইয়াক চাউলৰ ময়দাত যোগ দিয়ক আৰু এটা ময়দা বনাওক। ফ্লেভাৰৰ বাবে আপুনি কমলা জেষ্ট, গ্ৰেটেড নাৰিকল আপোনাৰ পছন্দ অনুসৰি বা আনকি ক'লা তিল যোগ দিব পাৰে যিবোৰ সকলো বৈকল্পিক। এতিয়া ময়দাৰ পৰা সৰু বল বনাওক আৰু সেইবোৰ চেপেটা কৰক। এটা গভীৰ পেনত সৰিয়হৰ তেল দিয়ক আৰু গৰম হ'বলৈ দিয়ক, এতিয়া চেপেটা চাউলৰ বলবোৰ যোগ দিয়ক আৰু উচ্চ জুইত গভীৰভাৱে ভাজক। সমানভাৱে ৰান্ধিবলৈ দুয়োফালে ওলোটাই দিয়ক।

#4 নাৰিকলৰ লাডু (Narikol Ladoo) এই

মিক্সাৰত নাৰিকল এটা গ্ৰেট কৰি আৰম্ভ কৰক। পৰম্পৰাগতভাৱে আমি ইয়াক এটা লোহাৰ ৰুকনিত গ্ৰেট কৰিছিলো যিটো আক্ষৰিক ভাৱে চৰাইৰ দৰে দেখা গৈছিল (ছবিঅন্তৰ্ভুক্ত)। সোৱাদৰ বাবে চেনী (গ্ৰেটেড নাৰিকলৰ পৰিমাণৰ প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশ) আৰু ইলাচী গুৰি যোগ দিয়ক। ইয়াক ভালদৰে মিহলি কৰক আৰু মিশ্ৰণটো একেৰাহে লৰাই থাকোঁতে মজলীয়া জুইত ভাজক। প্ৰায় 15 মিনিটৰ পিছত মিশ্ৰণটো সঠিকভাৱে বান্ধি আছে নেকি চাবলৈ পৰীক্ষা কৰক, তাৰ পিছত জুই টো বন্ধ কৰক আৰু লগে লগে লাড্ডু বনোৱা আৰম্ভ কৰক। যদি মিশ্ৰণটো ঠাণ্ডা হয় তেন্তে ই কঠিন হৈ পৰিব আৰু বাইণ্ডিং সম্ভৱ নহ'ব।
#5 তিল লাডু  (Til Ladu)


ধোৱা আৰু শুকোৱা ক'লা তিলখিনি একেৰাহে লৰাই থাকোঁতে প্ৰায় 5-6 মিনিটৰ বাবে এটা পেনত শুকুৱাই আৰম্ভ কৰক আৰু তাৰ পিছত ইয়াক এফালে ৰাখক। কেৰাহীত প্ৰায় সমান পৰিমাণৰ গুড় যোগ দিয়ক, আধা কাপ পানী যোগ দিয়ক আৰু কম জুইত ৰন্ধাৰ সময়ত ইয়াক দ্ৰৱীভূত হ'বলৈ দিয়ক। প্ৰায় ৬ মিনিটৰ পিছত পানীত কেইটোপালমান পেলাই মিশ্ৰণটো পৰীক্ষা কৰক। যদি ই দ্ৰৱীভূত নহয় তেন্তে আপোনাৰ গুড়ৰ মিশ্ৰণ সাজু। গেছটো অফ কৰক, ভজা ক'লা তিলঢালি দিয়ক আৰু সঠিকভাৱে মিহলি কৰক আৰু লগে লগে লাডাছ বনোৱা আৰম্ভ কৰক।

#6 হুটুলি পিঠা (Hutuli Pitha)

প্ৰথমে ক'লা তিলটো ধুই শুকুৱাওক। তাৰ পিছত তিলখিনি ইলাচীৰে এটা পেনত শুকুৱাওক যেতিয়ালৈকে সিহঁত েফাটি নাযায় আৰু সুগন্ধি এৰি নাযায়। মোটা গুৰি এটা পাউডাৰ পাবলৈ তিলখিনি গুৰি কৰক, গুড় যোগ দিয়ক আৰু সঠিকভাৱে মিহলি কৰক। এই মিশ্ৰণটো কাষত ৰাখিব। এইটো একেমিশ্ৰণ যেনে আমি তিল পিঠাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰোঁ।

সমান পৰিমাণৰ জোহা চাউলৰ আটা আৰু আঠাযুক্ত বৰা চাউলৰ আটা মিহলি কৰক, এক চিমুটি বেকিং পাউডাৰ যোগ দিয়ক আৰু মিহলি কৰক। এটা পেনত গুড় আৰু সামান্য পানী দিয়ক আৰু ইয়াক দ্ৰৱীভূত হ'বলৈ দিয়ক। পানীখিনি চেঁচা কৰক আৰু ইয়াক লাহে লাহে চাউলৰ মিশ্ৰণত যোগ দিয়ক যাতে এটা ময়দা মেলি বনাওক। ময়দাৰ পৰা সৰু বল বনাওক, ইয়াক চেপেটা কৰক আৰু আগতে প্ৰস্তুত কৰা গুড়তিতিৰ মিশ্ৰণৰ অলপ যোগ দিয়ক আৰু ইয়াক এটা হুটুলিৰ ৰূপত মেৰিয়াই দিয়ক (অসমৰ এটা বাদ্যযন্ত্ৰ যি অৰ্ধচন্দ্ৰৰ আকৃতিৰ দৰে)। সকলো বোৰ বল একে ধৰণে প্ৰস্তুত কৰক। এতিয়া এটা পেনত সৰিয়হৰ তেল গৰম কৰক আৰু পিঠাবোৰ মজলীয়া জুইত কাষবোৰ ওলোটাই আৰু সমানভাৱে ৰন্ধা তৰপটো গভীৰভাৱে ভাজক।
#7 টেকেলি/কেতলি পিঠা (Takeli Pitha)


মিশ্ৰণটো আৰ্দ্ৰ কৰিবলৈ চাউলৰ আটাত সামান্য পৰিমাণৰ পানী মিহলি কৰি আৰম্ভ কৰক। আপুনি পানীৰ ঠাইতো গাখীৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াক লাগি থাকিবলৈ নিদিয়াকৈ ইয়াক সঠিকভাৱে মিহলি কৰক। মিশ্ৰণটো চেলুনী বা ডাঙৰ ছিদ্ৰথকা স্ট্ৰেইনাৰত চেঁচা কৰক। এতিয়া এই চাউলৰ মিশ্ৰণটো অলপ লওক আৰু ইয়াক কেটলীএখনৰ ভিতৰৰ ঢাকনিত ৰাখক, অলপ গুড় আৰু কটা নাৰিকল যোগ দিয়ক আৰু পুনৰ চাউলৰ মিশ্ৰণটো অলপ ঢালি দিয়ক। এতিয়া মিশ্ৰণটো আৰু ঢাকনিখন পৰিষ্কাৰ পাতল কপাহৰ কাপোৰেৰে ঢাকি দিয়ক। কেটলী এখনত উতলাবলৈ প্ৰায় দুই-তৃতীয়াংশ পানী আনিব, এতিয়া পিঠাৰ সৈতে ঢাকনিটো ভিতৰৰ ফালে ৰাখক আৰু 5-6 মিনিটৰ বাবে ভাপ দিয়ক। ঢাকনিটো বাহিৰলৈ উলিয়াওক, কাপোৰখন আঁতৰাওক আৰু ভাপ তৈয়াৰ কৰা পিঠাটো ঢাকনিৰ পৰা উলিয়াই দিয়ক।

এইবোৰ হৈছে আপুনি মাঘ বিহুৰ বাবে বনাব পৰা পিঠাৰ আটাইতকৈ মৌলিক প্ৰকাৰ। অৱশ্যে যদি আপুনি অধিক সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে তেন্তে তালিকাখন চলি থাকে। আপুনি দেখিবলৈ পাইছে যে কিছুমান মৌলিক উপাদান আছে যিবোৰ আঠাযুক্ত আৰু সাধাৰণ চাউলৰ আটা/ গুৰি, গুড়, ক'লা তিল আৰু নাৰিকল। আপুনি ভাপ তৈয়াৰ কৰি বা ভাজি এই উপাদানবোৰৰ সৈতে বিভিন্নতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এইবোৰ ঘৰত প্ৰস্তুত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক আৰু সুখী খোৱা! 


#সংগ্ৰ্যহ Link Hear

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate