Sunday, January 2, 2022

এটিএমৰ পৰা টকা উলিওৱাৰ আগতে সাৱধান হ'ব! এই 3 টা নিয়ম 1 জানুৱাৰীৰ পৰা সলনি হৈছে - ATM Withdrawal new Rules


সকলো উত্থান-পতনৰ সৈতে, 2021 বৰ্ষ টো পাৰ হ'বলৈ ওলাইছে আৰু নতুন বছৰ 2022 আঘাত প্ৰাপ্ত হ'বলৈ ওলাইছে। নতুন বছৰ 2022 অকলে অহা নাই, ই ইয়াৰ সৈতে 3 টা নিয়মৰ পৰিৱৰ্তন আনিছে। এই নিয়মবোৰ এটিএম (এটিএম প্ৰত্যাহাৰ), বেঙ্ক লকাৰ (বেঙ্ক লকাৰ) আৰু ইপিএফ অৱদান (ইপিএফ অৱদান)ৰ পৰা ধন উলিওৱাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। যদি আপুনি তিনিওটাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, এই নিয়মটো জনাটো আপোনাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এটিএম প্ৰত্যাহাৰ মাচুল (ATM Withdrawal Charges)

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ 10 জুন, 2021 ৰ অধিসূচনা অনুসৰি, 1 জানুৱাৰী, 2022-ৰ পৰা মাহিলী বিনামূলীয়া এটিএম উলিওৱাৰ সীমাৰ পিছত বেঙ্কবোৰক প্ৰতিটো লেনদেনত 20 টকাৰ পৰিৱৰ্তে 21 টকা লোৱাৰ অনুমতি দিয়া হ'ব। অৰ্থাৎ, বেঙ্কবোৰে 1 জানুৱাৰীৰ পৰা ইয়াৰ বাবে তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকলক 21 টকা মাচুল ল'ব। অৱশ্যে, গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ নিজা বেঙ্কৰ এটিএমৰ পৰা 5 টা বিনামূলীয়া এটিএম উলিওৱাৰ সীমা আৰু আন বেঙ্কৰ এটিএমৰ পৰা 3 টা বিনামূলীয়া এটিএম উলিওৱাৰ সীমা প্ৰাপ্ত কৰা অব্যাহত ৰাখিব।

বেঙ্ক লকাৰনিয়মৰ পৰিৱৰ্তন (Change In Bank Locker Rules)

18 আগষ্ট, 2021 তাৰিখৰ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ জাননী অনুসৰি, 1 জানুৱাৰী, 2022 তাৰিখৰ পৰা, বেঙ্কবোৰে তেওঁলোকৰ কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা চুৰি বা জালিয়াতিৰ ফলত লকাৰত ৰখা সামগ্ৰীৰ ক্ষতিৰ দায়বদ্ধতাৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিব নোৱাৰে। ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় বেংকে এনে লোকচানৰ বাবে বেংকৰ দায়বদ্ধতা বৰ্তমানৰ বাৰ্ষিক বেংক লকাৰ ভাড়াৰ ১০০ গুণ ত ৰাখিছে। আৰবিআইয়ে বেংকসমূহক বেংক লকাৰ গ্ৰাহকসকলক সঠিকভাৱে সতৰ্ক কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে যে লকাৰৰ সামগ্ৰী বীমা কৰাৰ বাবে বেংক দায়বদ্ধ নহয়।


ইপিএফ অৱদান (EPF Contribution)

কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাৰ (ইপিএফঅ') নতুন নিৰ্দেশনা অনুসৰি, কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (ইপিএফ) একাউণ্ট ধাৰকসকলে 31 ডিচেম্বৰ, 2021-ৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ আধাৰ নম্বৰ আৰু ইপিএফ একাউণ্ট সংযোগ কৰিব লাগিব। এনে নহ'লে, পিএফ একাউণ্টলৈ কোম্পানীৰ অৱদান বন্ধ কৰা হ'ব। ভৱিষ্যত নিধি নিয়ন্ত্ৰকে নিয়োগকৰ্তাসকলক সকলো ইপিএফ একাউণ্ট ধাৰকৰ ইউএএন (ইউনিভাৰ্চেল একাউণ্ট নম্বৰ)ৰ সৈতে আধাৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল।

1 comment:

  1. Bahut important artile likhise apuni thank you. aru agoloi helpful article pohibo pam bul axa korilu

    assam sakori

    ReplyDelete

Popular Posts

Blog Archive

Translate