Monday, October 11, 2021

What to Eat in Winter to Keep Warm - শৰীৰ গৰম ৰাখিবলৈ শীতকালত কি খাব লাগে

গৰম ৰাখিবলৈ শীতকালত কি খাব লাগে
যেতিয়া তাপমাত্ৰা দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, সকলোৱে সেইবোৰ গৰম ৰখাৰ এটা উপায় বিচাৰে। অৱশ্যে, আমাৰ চাৰিওফালে থকা বহুতো স্বাস্থ্যকৰ শীতকালীন খাদ্যই শৰীৰগৰম ৰখাত সহায় কৰে আনকি বাহিৰত ঠাণ্ডা থাকিলেও আৰু লগতে শীতকালত স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাত সহায় কৰে। ইয়াত শীৰ্ষ 10 টা ভাৰতীয় শীতকালীন খাদ্য আছে, যাক আমি আমাৰ পাকঘৰত সহজে পাব পাৰো।

ভাৰতীয় শীতকালীন স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যতালিকা:

মৌ
    চৰ্দি আৰু ফ্লুৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত মৌ অতি উপযোগী; আনকি চিকিৎসকসকলেও ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।
তুলসী আৰু আদা
    আপুনি কেতিয়াবা আদা আৰু তুলসীৰ সৈতে একাপ চাহ চেষ্টা কৰিছে নেকি? যদি আপুনি নাই, তেন্তে আপুনি ইয়াক চেষ্টা কৰিবই লাগিব।
ঘিউ
    আপুনি নিশ্চয় ভাবিছে যে ঘিউৱে কেলৰি যোগ দিব, কিন্তু ই কম পৰিমাণত খোৱাৰ সময়ত বেয়া চৰ্বি হ্ৰাস কৰে আৰু লগতে আপোনাৰ শৰীৰ গৰম ৰখাত সহায় কৰে।
শুকান ফল
    শুকান ফল শীতকালত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ খাদ্য। এপ্ৰিকট, শুকান ডুমুর আৰু তাৰিখবোৰে আপোনাক প্ৰাকৃতিক উষ্ণতা প্ৰদান কৰিব।
গুড়
স্থানীয়ভাৱে "গুৰ/গুড" বুলি জনা জাত গুড়ে কেৱল আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰউন্নত নকৰে কিন্তু লগতে আপোনাক গৰম কৰি ৰাখে।
ডালচেনি
ডালচেনিয়ে শৰীৰৰ বিপাক বৃদ্ধি কৰে, ঠাণ্ডা বতৰত তাপ সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰে আৰু আপোনাৰ শীতকালৰ স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য তালিকাৰ অংশ হোৱা প্ৰয়োজন।
কেশৰ
যদি আপুনি বিচাৰে, আপোনাৰ শৰীৰ গৰম হৈ থাকিব আৰু আপুনি কেৱল গাখীৰত কেশৰ উতলাব পাৰে আৰু ইয়াত কিচমিচ যোগ দিব পাৰে।
তিল
তিলে বিভিন্ন শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ বিকাৰ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। সংক্ৰান্তিৰ সময়ত তিলৰ সুস্বাদু খাদ্য যেনে "ভাদি" বা "লাড্ডু" উপভোগ কৰক।
গৰম চুপ
শীতৰ ঠাণ্ডা সন্ধিয়াত এবাটি গৰম চুপ খাবলৈ কোনে ভাল নাপায়? তাৎক্ষণিক উষ্ণতা লাভ কৰাৰ এইটো এটা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়।

 

 

 

 

 

 

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate