Wednesday, October 20, 2021

Health Benefits Of Elephant Apple - ঔ টেঙাৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ

 


ভাৰত, নেপাল, শ্ৰীলংকা আৰু থাইলেণ্ডৰ দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ অৰণ্যত ব্যাপকভাৱে বৃদ্ধি হোৱা চিৰসেউজ জোপোহা ঔ টেঙা স্বাস্থ্যৰ বাবে বহুতো উৎকৃষ্ট লাভালাভ প্ৰদান কৰে যেনে বৃক্কৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা, বয়স হ্ৰাস কৰা আৰু ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰা। ইয়াৰ হিন্দী নাম চলতা, ইয়াক সাধাৰণতে এলিফেণ্ট এপল বুলি কোৱা হয়, কিয়নো সুস্বাদু ঔ টেঙা ফল স্থানীয় বনৰীয়া হাতীৰ মাজত যথেষ্ট জনপ্ৰিয়, যিবোৰ তেওঁলোকে বহুলভাৱে সেৱন কৰে। ইয়াৰ বৈজ্ঞানিক নাম হৈছে Dillenia indica।

ভাৰতত, ঔ টেঙা উদ্ভিদবোৰ হিমালয়ৰ জলাভূমি, উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অসম আৰু মেঘালয়ৰ জলাভূমিত, লগতে সমগ্ৰ দেশৰ উডলেণ্ডত বিকশিত হয়। ডাঙৰ, আয়তাকাৰ আৰু সেউজীয়া-হালধীয়া ৰঙৰ ফল, অক্টোবৰ আৰু ফেব্ৰুৱাৰীৰ মাজত শৰৎ আৰু শীতকালত বিকশিত হয়। পকা আৰু কেঁচা দুয়োটা ফল পৰম্পৰাগত উত্তৰ-পূব ৰন্ধনপ্ৰণালীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, তৰকাৰী, আচাৰ, জাম, জেলি আৰু ৰস প্ৰস্তুত কৰিবলৈ, সেইবোৰৰ পৃথক মিঠা আৰু টেঙা সোৱাদৰ বাবে, লগতে সেইবোৰৰ সতেজ গোন্ধৰ বাবে।

 ঔ টেঙা হৈছে এক চিৰকালৰ সেউজীয়া জোপোহা, গছবোৰ প্ৰায়ে 15 মিটাৰ উচ্চতালৈকে ডাঙৰ হয়। ৰঙা-মুগা বাকলিবোৰে বহল চেৰেটেড পাতৰ সৈতে শক্তিশালী ডাল ধৰি ৰাখে। ফুলবোৰ গ্ৰীষ্মকালত ফুলে, বহুতো পাহিৰ সৈতে উজ্জ্বল বগা হয় আৰু ঠাণ্ডা বতৰত টেঙা ঔ টেঙা ফলত গজায়।

 ঔ টেঙা ফলবোৰত উপযোগী উদ্ভিদৰ এক বিস্তৃত উপাদান থাকে, যাৰ ফলত সেইবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিৰ এক বিশিষ্ট উৎস হৈ পৰে। এইবোৰত সহজাতভাৱে ভিটামিন চি, ভিটামিন বি কমপ্লেক্স, ভিটামিন ই, পটাছিয়াম, স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি, এমিনো এচিড আৰু প্ৰ'টিন থাকে, লগতে কলেষ্টেৰল কম হয়। তদুপৰি, টেনিন, চেপোনিন, ফ্লেভোনইড, ট্ৰাইটাৰপেনইড আৰু ফেনোলিক নামৰ উপকাৰী ফাইটোকেমিকেলত চল্টা যথেষ্ট পৰিমাণে থাকে, যি শক্তিশালী কৰ্কট ৰোধী, এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট বৈশিষ্ট যোগান ধৰে।

 কেৱল ঠাণ্ডা বতৰত ইয়াৰ ঋতুগত উপলব্ধতা আৰু বিশেষকৈ বনাঞ্চলৰ পাহাৰীয়া অঞ্চলত খেতি কৰাৰ বাবে, ঔ টেঙা ফলবোৰে আগবঢ়োৱা অজস্ৰ সুস্থতাৰ প্ৰেৰণা কম জনা যায় আৰু আজিলৈকে, ই পুষ্টিহীনতা আৰু আন বহুতো ৰোগৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে এক কম ব্যৱহৃত উদ্ভিদ হৈ আছে।

ঔ টেঙা স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ:

পৰ্যাপ্ত পটাছিয়াম থকাৰ উপৰিও কলেষ্টেৰল প্ৰাকৃতিকভাৱে কম হোৱা ঔ টেঙা হৈছে উচ্চ ৰক্তচাপ থকা লোকসকলৰ বাবে এক আদৰ্শ প্ৰতিকাৰ। আহাৰৰ সৈতে ঔ টেঙা ফলৰ এটা সৰু অংশ খোৱাৰ ফলত উচ্চ ৰক্তচাপ যথেষ্ট হ্ৰাস হয়, হৃদস্পন্দন নিয়ন্ত্ৰণ হয়, যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি হয় আৰু এক শক্তিশালী কাৰ্ডিঅ'-টনিক হিচাপে সেৱা আগবঢ়ায়।

 বৃদ্ধ ছালক পুনৰুজ্জীৱিত কৰে

তিনিটা এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ ভাণ্ডাৰ - ভিটামিন চি, ভিটামিন ই, ফ্লেভোনইড, ঔ টেঙা ফলবোৰে ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা বজাই ৰাখিবলৈ কোলাজেন সংশ্লেষণৰ সুবিধা দিয়ে। এগিলাচ সতেজ ঔ টেঙা ফলৰ ৰস খালে ছালৰ গাঁথনি যথেষ্ট সমৃদ্ধ হয়, কোঁচ হ্ৰাস হয়, সূক্ষ্ম ৰেখা আৰু বয়স বৃদ্ধিৰ অন্যান্য লক্ষণবোৰে যৌৱনৰ ৰূপ প্ৰদান কৰে।

 জীৱনীশক্তি আৰু শক্তি বৃদ্ধি কৰে

কেলৰি, বি-জটিল ভিটামিন, প্ৰ'টিন আৰু স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিৰে ভৰপূৰ, ঔ টেঙা ভাল বিপাক, উন্নত মস্তিষ্কৰ অস্ত্ৰোপচাৰ, লগতে শাৰীৰিক আৰু যৌন কাৰ্যকলাপৰ বাবে বৰ্ধিত মনোবল বজাই ৰাখিবলৈ উচ্চ শক্তিৰ স্তৰ নিশ্চিত কৰে। আহাৰত কিছু আকৰ্ষণীয় ঔ টেঙাৰ জাম বা আচাৰ যোগ কৰিলে শক্তিৰ স্তৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি হ'ব।

 বৃক্কৰ বিকাৰৰ প্ৰতিকাৰ

ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ সৈতে পকা ঔ টেঙা ফলৰ ৰসৰ মাত্ৰ কেইটামান টুকুৰা হৈছে শৰীৰক ভিতৰৰ পৰা পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে এক চমৎকাৰ ডিটক্স পানীয় আৰু প্ৰণালীটোত জমা হোৱা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ উলিয়াই দিয়াৰ এক উৎকৃষ্ট উপায়, ইয়াৰ শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ বাবে। ই বৃক্কৰ মসৃণ কাৰ্যকলাপ সক্ষম কৰে, ক্ষতিকাৰক মুক্ত ৰেডিকেলৰ পৰা পৰিত্ৰাণ লাভ কৰি আৰু বৃক্কৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি।

 উদ্বেগ আৰু হতাশা হ্ৰাস কৰে

ষ্টেৰল, চেপোনিন আৰু টেনিনকে ধৰি ঔ টেঙা ফলৰ ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্টৰ হোষ্টত বিশিষ্ট নিউৰোট্ৰেন্সমিটাৰ-মডুলেটিং গুণাগুণ থাকে, যি মস্তিষ্কত নিউৰোনেল চিগনেলিং মিলায় আৰু কেন্দ্ৰীয় স্নায়ুতন্ত্ৰৰ কাৰ্য স্বাভাৱিক কৰে। ই স্মৃতিশক্তি যথেষ্ট উন্নত কৰে, মনোভাৱ উন্নত কৰে আৰু উদ্বিগ্ন আৰু হতাশাগ্ৰস্ত আচৰণক দক্ষতাৰে শান্ত কৰে।

 দৃষ্টিশক্তি বৃদ্ধি কৰে

পকা ঔ টেঙা ফল যি এক সুকীয়া টাৰ্ট সোৱাদ প্ৰদৰ্শন কৰে ভিটামিন এ-ৰ লগতে কেৰোটিনইড এণ্টিঅক্সিডেণ্ট – লুটিন আৰু জেক্সান্থিনত যথেষ্ট পৰিমাণে থাকে। এই গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিবোৰে স্পষ্ট তীক্ষ্ণ দৃষ্টিশক্তিৰ বাবে লেন্স আৰু ৰেটিনা শক্তিশালী কৰে, লগতে অপ্টিক কলাৰ স্বাস্থ্যকৰ বিকাশ তৈয়াৰ কৰে। তদুপৰি, ঔ টেঙা থকা প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী যৌগৰ বিশাল বিন্যাসে বৃদ্ধ বয়সত ছানি, গ্লুকোমা, বয়স-সম্পৰ্কীয় মেকুলাৰ ডিজেনাৰেচন (এএমডি)ৰ দৃশ্যমান বিকাৰ প্ৰতিহত কৰাত আৰু চকুৰ স্বাস্থ্য সংৰক্ষণ কৰাত সহায় কৰে।

প্ৰতিকাৰ ডায়েৰিয়া

ঔ টেঙাৰ বাকলিৰ নিষ্কাশন আৰু ফলবোৰে এক সান্দ্র অমৃত প্ৰস্তুত কৰে অৰ্থাৎ ৰেজিন উপাদান য'ত যথেষ্ট পৰিমাণৰ টেনিন থাকে – এক শক্তিশালী ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্ট। টেনিক এচিড ডেৰিভেটিভবোৰত চমৎকাৰ এণ্টিডায়েৰিয়াল গুণ াংশ থাকে, যি অন্ত্ৰৰ পেৰিষ্টালচিছ হ্ৰাস কৰাত বা বৃক্কৰ জৰিয়তে অন্ত্ৰৰ পৰা মূত্ৰাশয়লৈ কঠিন, তৰলৰ চলাচল হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, যি ডায়েৰিয়াত সঘনাই হয় যাৰ ফলত ঢিলা শৌচ হয়। ইয়াৰ ফলত প্ৰণালীটোত পানী, ইলেক্ট্ৰলাইট পুনৰ শোষণ বৃদ্ধি হয় আৰু ডায়েৰিয়া সমাধান হয়।

 ডিঙিৰ বিষ শান্ত কৰে

উদাৰ পৰিমাণৰ এণ্টিমাইক্ৰোবাইল আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট উপাদানেৰে সঞ্চাৰিত, ঔ টেঙা ফলবোৰে কাহ, চৰ্দি আৰু ডিঙিৰ বিষৰ সাধাৰণ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ অভিযোগ দূৰ কৰাত আশ্চৰ্যকৰ কাম কৰে। লগতে, ডিকনজেষ্টেণ্ট বৈশিষ্ট্যথকা জৈৱসক্ৰিয় উপাদানৰ আধিক্যই নাক, ডিঙি, হাঁওফাঁওৰ পথত আৱদ্ধ কফ কাৰ্যকৰীভাৱে নাইকিয়া কৰে, এনেদৰে অৱৰুদ্ধ নাক আৰু বন্ধ চাইনাচ পৰিষ্কাৰ কৰে। গৰম পানীত অলপ চেনী দি এগিলাচ চলটা ৰস খোৱাটো ফেৰিংজাইটিছ, ফুলা টনচিল আৰু ডিঙি ৰ বাবে এক আৰোগ্যকাৰী টনিক।

উপসংহাৰ:
উচ্চ ৰক্তচাপ, বৃক্কৰ ৰোগ আৰু উদ্বেগৰ দৰে বহুতো ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ উপৰিও, শাৰীৰিক আৰু মানসিক সুস্থতা বৃদ্ধি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ঔ টেঙাৰ ফলৰ সৰ্বোচ্চ সম্ভাৱনা থকা বুলি গণ্য কৰা হয়। এই টাৰ্ট ফ্লেভাৰযুক্ত ফলবোৰ আপোনাৰ আহাৰত নিয়ন্ত্ৰিত অংশত যোগ দিয়ক, তেওঁলোকে আগবঢ়োৱা অতুলনীয় স্বাস্থ্য লাভালাভপ্ৰাপ্ত কৰিবলৈ।

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate