Monday, October 18, 2021

Health Benefits Of Carrot - গাজৰৰ পুষ্টিৰ তথ্য আৰু স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ

যদি আপুনি চালাড খাৱ ভাল পায়, গাজৰ হৈছে এক উৎকৃষ্ট খাবলৈ। এই পাচলিবিধ ভিটামিন এ, ভিটামিন কে, আৰু পটাছিয়ামৰ দৰে পুষ্টিৰে ভৰ্তি। যদিও গাজৰ হৈছে এক শিপা পাচলি, সেইবোৰত আন বহুতো শিপা পাচলিৰ দৰে উচ্চ কাৰ্বোহাইড্ৰেট নাথাকে। গাজৰে চালাড, চুপ, ষ্টু আৰু অন্য ব্যঞ্জনত ৰঙৰ এক পপ আৰু বিভিন্ন উপকাৰী পুষ্টি যোগ দিয়ে।


গাজৰৰ পুষ্টিৰ তথ্য

এটা মজলীয়া আকাৰৰ গাজৰে (61 গ্ৰাম) 25 কেলৰি, 0.5 গ্ৰাম প্ৰ'টিন, 6 গ্ৰাম কাৰ্বোহাইড্ৰেট আৰু 0 গ্ৰাম চৰ্বি প্ৰদান কৰে। গাজৰ হৈছে ভিটামিন কে, আঁহ আৰু ভিটামিন এ-ৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। নিম্নলিখিত পুষ্টিৰ তথ্য ইউ.এছ.ডি.এ.-ৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা হয়।

  • Calories: 25
  • Fat: 0g
  • Sodium: 42mg
  • Carbohydrates: 6g
  • Fiber: 1.5g
  • Sugars: 2.9g
  • Protein: 0.5g
  • Vitamin A: 509mcg
  • Vitamin K: 8mcg

কাৰ্ব
কটা কেঁচা গাজৰৰ এক কাপত (128 গ্ৰাম) 12.3 গ্ৰাম কাৰ্বোহাইড্ৰেট থাকে, 3.6 গ্ৰাম আঁহ আৰু 6.1 গ্ৰাম প্ৰাকৃতিক শৰ্কৰা। সিজোৱা গাজৰৰ বাবে গ্লাইচেমিক সূচক কম, 35 ৰ পৰা 43 লৈকে।

চৰ্বি
গাজৰত নিম্নতম পৰিমাণৰ চৰ্বি থাকে (এটা মজলীয়া গাজৰৰ বাবে প্ৰায় 0 গ্ৰাম আৰু একাপ কটা গাজৰৰ বাবে মাত্ৰ 0.3 গ্ৰাম), যাৰ বেছিভাগ পলিআনচেচুৰেটেড।
প্ৰ'টিন
গাজৰত বিশেষভাৱে প্ৰ'টিন বেছি নহয়। একাপ গাজৰত মাত্ৰ ১.২ গ্ৰাম প্ৰ'টিন থাকে।

ভিটামিন আৰু খনিজ
গাজৰ হৈছে ভিটামিন এ-ৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস - বিশেষকৈ বিটা কেৰোটিন, যি সেইবোৰৰ কমলা ৰঙৰ বাবে দায়বদ্ধ। গাজৰে পটাছিয়াম, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, ফছফৰাছ, ফ'লেট, ভিটামিন ই, আৰু ভিটামিন কে প্ৰদান কৰে।
কেলৰি

এটা মজলীয়া আকাৰৰ গাজৰে (61 গ্ৰাম) 25 কেলৰি প্ৰদান কৰে, 86% কাৰ্বৰ পৰা, 9% প্ৰ'টিনৰ পৰা, আৰু 5% চৰ্বিৰ পৰা আহে।

স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ

গাজৰৰ ইতিবাচক স্বাস্থ্যপ্ৰভাৱবোৰ মুখ্যতঃ তেওঁলোকৰ কেৰোটিনইড ৰ পৰিমাণৰ (ভিটামিন এ) বাবে দায়ী কৰিব পাৰি। গাজৰে এক ভাল পৰিমাণৰ আঁহ প্ৰদান কৰে যিয়ে ইয়াৰ নিজা সুবিধা প্ৰদান কৰে।
কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য সমৰ্থন কৰে

গাজৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আচৰণৰ সৈতে কেইবাটাও ফাইটোকেমিকেল থাকে যি হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। গাজৰৰ পলিফেনলবোৰে পিত্ত নিঃসৰণ বৃদ্ধি কৰা দেখা গৈছে, যি কলেষ্টেৰল আৰু ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে।

গাজৰৰ আঁহে কলেষ্টেৰল কমাই ৰখাত সহায় কৰে। তদুপৰি, গাজৰত পটাছিয়াম গ্ৰহণৰ পৰামৰ্শ দিয়া 4,700 মিগ্ৰা গ্ৰহণৰ প্ৰায় 9% থাকে। পটাছিয়ামে ৰক্তচাপৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে বুলি জনা যায়।

দৃষ্টিশক্তি সুৰক্ষিত কৰে

গাজৰ হৈছে ভিটামিন এ-ৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, যাৰ ভিতৰত আছে কেৰোটিনইড লুটিন আৰু জেক্সান্থিন। যিহেতু এই যৌগবোৰ ৰেটিনাত জমা হোৱাৰ প্ৰৱণতা থাকে, এইবোৰ বয়স-সম্পৰ্কীয় মেকুলাৰ অৱক্ষয় প্ৰতিহত কৰাত বিশেষভাৱে সহায়ক হয়, যি দৃষ্টি শক্তি হ্ৰাসহোৱাৰ এক সাধাৰণ কাৰণ।

গাজৰ আৰু অন্যান্য পাচলি নিয়মীয়াকৈ খোৱাটো হৈছে বয়স বৃদ্ধি আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক ক্ষতিৰ প্ৰভাৱৰ পৰা আপোনাৰ চকু সুৰক্ষিত কৰাৰ এক ভাল উপায়।
দাঁতৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে

জ্ঞানগত বিকাৰ থকা এজন বৃদ্ধ জাপানী লোকৰ দাঁত হেৰুওৱাৰ হাৰ মূল্যাঙ্কন কৰা এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে গাজৰ আৰু অন্যান্য পাচলি যেনে পিকল্ড সেউজীয়া শাক,কেঁচা লেটুচ/বন্ধাকবি, সেউজীয়া শাক-পাচলি, স্কোয়াছ আৰু চীনা বন্ধাকবিৰ জৰিয়তে বিটা কেৰোটিনৰ অধিক গ্ৰহণে দাঁতৰ সমস্যাৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষামূলক প্ৰভাৱ দেখুৱাইছে।

বিটা কেৰোটিনৰ সৈতে পাচলি সেৱন কৰিলে সঠিক মুখৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ সলনি হ'ব নালাগে, যেনে মিশ্ৰিত চেনী গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰা, সীমিত পৰিমাণে চেনীযুক্ত খাদ্য খোৱা, আৰু নিয়মীয়াব্ৰাছ কৰা আৰু ফ্লছিং কৰা।

জ্ঞানীয় হ্ৰাস প্ৰতিহত কৰে

দাঁত ধৰি ৰখাৰ বাবে গাজৰ আৰু অন্যান্য পাচলিৰ লাভালাভৰ কথা উল্লেখ কৰা একেটা অধ্যয়নে এই আহাৰৰ আৰ্হিক জ্ঞানীয় লাভালাভৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰিছিল। গাজৰ আৰু অন্যান্য পুষ্টিকৰ পাচলিৰ অধিক গ্ৰহণে ডিমেনচিয়াৰ আশংকা হ্ৰাস কৰা দেখা যায়।  সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যাভ্যাসৰ অংশ হিচাপে ৰন্ধা আৰু কেঁচা গাজৰ খোৱাটো বয়সৰ সৈতে তীক্ষ্ণ হৈ থকাৰ এক সক্ৰিয় উপায়।

  কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে

গাজৰত থকা ভিটামিন এ-য়ে ডিএনএক অক্সিডেটিভ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে যাৰ ফলত কৰ্কট ৰোগ হ'ব পাৰে। গাজৰ বিভিন্ন ৰঙত আহে, যাৰ ভিতৰত আছে হালধীয়া, কমলা, ৰঙা আৰু বেঙুনীয়া, প্ৰতিটোত বিভিন্ন স্তৰ আৰু প্ৰকাৰৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে।

কমলা গাজৰত বিটা কেৰোটিন, লুটিনত হালধীয়া গাজৰ, লাইকোপেনত ৰঙা গাজৰ, আৰু এন্থোচাইনিনত বেঙুনীয়া গাজৰ অধিক থাকে। বেঙুনীয়া গাজৰৰ নিষ্কাশনে অক্সিডেটিভ ডিএনএ ক্ষতিৰ পৰা মলাশয়ৰ কোষবোৰক 20%-তকৈ অধিক সুৰক্ষিত কৰা দেখা গৈছে। বিভিন্ন ৰঙৰ গাজৰৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্টে কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিবলৈ সমগ্ৰ শৰীৰত কাম কৰে।

এলাৰ্জি

গাজৰৰ খাদ্যৰ এলাৰ্জি বিৰল কিন্তু সম্ভৱ। যদি আপোনাৰ বাৰ্চ গছৰ পৰাগৰ প্ৰতি এলাৰ্জি আছে, আপুনি মৌখিক এলাৰ্জি চিণ্ড্ৰোম নামৰ গাজৰৰ দ্বাৰা আৰম্ভ হোৱা ক্ৰছ-ৰিএক্টিভিটিও অনুভৱ কৰিব পাৰে। লক্ষণবোৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ লগে লগে বা এঘণ্টাপৰ্যন্ত হ'ব পাৰে।যদি আপুনি গাজৰ বা মুখৰ এলাৰ্জি চিণ্ড্ৰোমৰ প্ৰতি এলাৰ্জি থকাবুলি সন্দেহ কৰে, আপোনাৰ উদ্বেগৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ এলাৰ্জিবিদ এজনৰ ওচৰলৈ যাওঁক।
প্ৰতিকূল প্ৰভাৱ

গাজৰে বিপদজনক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰে বুলি জনা নাযায়, কিন্তু যদি আপুনি সেইবোৰৰ বৃহৎ পৰিমাণ (বা বিটা কেৰোটিনউচ্চ খাদ্য) খায়, কেৰোটেনিমিয়া নামৰ এক ক্ষতিহীন স্থিতি বিকশিত কৰা সম্ভৱ। কেৰোটেনিমিয়া হৈছে ছাল হালধীয়া হোৱা, আৰু আপুনি আপোনাৰ বেটা কেৰোটিন ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰাৰ অলপ পিছতে ই সাধাৰণতে নিজকে সমাধান কৰে।
প্ৰকাৰ

কেইবাটাও প্ৰকাৰৰ গাজৰ আছে যিৰ ৰং, আকৃতি, আকাৰ, সোৱাদ, আৰু বৰ্ধিত পৰিস্থিতিৰ সামান্য পাৰ্থক্য থাকে। কেঁচুৱা গাজৰৰ বাবে (যিবোৰ প্ৰকৃততে কেৱল কটা গাজৰ), প্ৰকাৰবোৰৰ ভিতৰত আছে বেবী স্পাইক, লিটল ফিংগাৰ, চুটি 'এন মিঠা, আৰু মিনিকোৰ। অন্যান্য জনপ্ৰিয় গাজৰৰ প্ৰকাৰবোৰৰ ভিতৰত আছে অৰ্বিট, থুম্বেলিনা, ৰয়েল চাণ্টেনাই, ডেনভাৰ্ছ, এভেঞ্জাৰ, গোল্ড পাক, টেণ্ডাৰ চুইট, আৰু বেলজিয়াম হোৱাইট।

আপুনি গাজৰৰ প্ৰকাৰ বিলাক বগা, হালধীয়া, কমলা, ৰঙা, বেঙুনীয়া আৰু ক'লা ৰঙৰ পাব পাৰে। গাজৰ সাধাৰণতে সতেজ ক্ৰয় কৰা হয় কিন্তু হিমায়িত বা টেমাৰ ও পোৱা যাব পাৰে। কটা গাজৰ হৈছে চালাড আৰু চেণ্ডউইচত এক সহজ যোগ।

 কেতিয়া ই সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হয়

আপুনি বছৰৰ যিকোনো সময়তে গাজৰ বিচাৰি পাব পাৰে তেওঁলোকৰ দীঘলীয়া চেল্ফ জীৱনৰ বাবে। দৰাচলতে, সঠিক পৰিস্থিতিত সংৰক্ষণ কৰিলে চপোৱা গাজৰ 4 ৰ পৰা 6 মাহ চলিব পাৰে। গ্ৰোচাৰী দোকান বা আপোনাৰ স্থানীয় কৃষকৰ বজাৰত গাজৰ বিচাৰক। সতেজ গাজৰ বিচাৰক যি দৃঢ় আৰু শুকান, গুৰুত্বপূৰ্ণ দাগ বা ক্ষয়ৰ লক্ষণ অবিহনে ।
সংৰক্ষণ আৰু খাদ্য সুৰক্ষা

গাজৰৰ সঞ্চয় জীৱন বৃদ্ধি কৰিবলৈ গাজৰৰ সেউজীয়া শীৰ্ষবোৰ আঁতৰাওক। যদিও গাজৰৰ সেউজীয়া খোৱা হয়, আৰ্দ্ৰতা হ্ৰাস হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি সেইবোৰগাজৰৰ শিপাৰ পৰা পৃথক কৰা উচিত। ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত সেউজীয়া মাত্ৰ কেইদিনমান হে থাকে। আপুনি কেইবা সপ্তাহৰ বাবে ছিদ্ৰযুক্ত প্লাষ্টিকৰ মোনাত ৰেফ্ৰিজেৰেটৰ ক্ৰিস্পাৰত গাজৰ সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে।

  গাজৰ খোৱাৰ বা কাটি দিয়াৰ আগতে, ঠাণ্ডা পানীৰ তলত পাচলিৰ ব্ৰাছ ব্যৱহাৰ কৰি যিকোনো বাহিৰৰ লেতেৰা আৰু বেক্টেৰিয়া ঘঁহি পেলোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। বহুলোকে গাজৰ বাকলি উলিয়াবলৈ পছন্দ কৰে, কিন্তু বিচৰা নহ'লে এইটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। আপুনি ঘৰত চাপ কেনাৰেৰে গাজৰ সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে। আপুনি সেইবোৰ ব্লেঞ্চ আৰু ফ্ৰীজ কৰিব পাৰে।
কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগে

গাজৰ কেঁচা কৈ খাব পাৰে বা বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জনত ৰান্ধিব পাৰি। ৰন্ধা গাজৰ চুপ আৰু ষ্টুৰ এক জনপ্ৰিয় উপাদান। চালাড বা চুপত সতেজকৈ কটা গাজৰ যোগ দিয়ক, বা কেঁচুৱা গাজৰবোৰ হামুচত ডুবাই দিয়ক।

গাজৰ ভজাই সিহঁতৰ প্ৰাকৃতিক মিঠাই উলিয়াই অনাত সহায় কৰে। শক্তিশালী ব্লেণ্ডাৰেৰে, আপুনি গাজৰৰ ৰস বা স্মুদি বনাব পাৰে। গাজৰবোৰ পাতলকৈ টুকুৰা কৰা হ'ব পাৰে আৰু কাষৰ ব্যঞ্জন বা টপিং হিচাপে মেৰিনেট কৰা হ'ব পাৰে।

 

 

 

 

 

 

 

 

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate