Tuesday, October 12, 2021

Benefits of Green Tea - সেউজীয়া চাহৰ আশ্চৰ্যজনক লাভালাভবোৰ

আপুনি জানেনে যে সেউজীয়া চাহক চুপাৰফুড বুলি গণ্য কৰা হয়? এই এণ্টিঅক্সিডেণ্ট সমৃদ্ধ উপাদানটোক যথেষ্ট প্ৰচাৰ কৰা হয় । এই পোষ্টটোৱে সেউজীয়া চাহৰ লাভালাভ আৰু আপুনি ইয়াক প্ৰতিদিনে কিয় খাব লাগে তাৰেই লেখ অলপ গোটাইছো। 


বহুলোকে তেওঁলোকৰ দিনটো একাপ কফিৰে আৰম্ভ কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে একাপ সেউজীয়া চাহৰ সৈতে এক টন লাভালাভ আহে?

সেউজীয়া চাহলৈ সলনি কৰা, বা আপোনাৰ দৈনন্দিন তৰল ৰন্ধনপ্ৰণালীত সেউজীয়া চাহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে কমেও ৰুটিন সলনি কৰা, এক স্মাৰ্ট ধাৰণা। সেই চাহৰ কাপটোত এক সম্পূৰ্ণ ভাল , যাৰ ভিতৰত আছে ইয়াৰ চৰ্বি দহনকাৰী গুণাগুণ আৰু মস্তিষ্কৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰাৰ সামৰ্থ্য।


সেউজীয়া চাহ কি?


সেউজীয়া চাহ ভালদৰে বুজিবলৈ, আমি সাধাৰণতে চাহ চাব লাগিব। বেছিভাগ মানুহে ক'লা চাহ বা ইয়াৰ তাৰতম্য খায়। আন কিছুমানে ওলং চাহ খাবলৈ ভাল পায়, আৰু কিছুমান লোকে বগা প্ৰকাৰৰ চাহ পছন্দ কৰে। পাৰ্থক্যবোৰ কি, আৰু কিহে সেউজীয়া চাহক ইমান স্বাস্থ্যকৰ কৰি তোলে?

চাহ কেমেলিয়া চাইনেন্সিছ জোপোহাৰ পাতৰ পৰা আহে। উদ্ভিদটো দুটা প্ৰকাৰত আহে। এটা চীনত বৃদ্ধি হয় আৰু সেউজীয়া আৰু বগা চাহৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। দ্বিতীয় প্ৰকাৰৰ জোপোহা ভাৰতত পোৱা যায় আৰু ইয়াক ওলং আৰু ক'লা চাহ দুয়োটাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

চাৰি প্ৰকাৰৰ চাহৰ ভিতৰত, সেউজীয়া চাহত আটাইতকৈ বেছি ফ্লেভোনইড থাকে, যিহৈছে উদ্ভিদ-আধাৰিত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট ৰাসায়নিক পদাৰ্থ। সংসাধিত হ'লে সেউজীয়া চাহ আটাইতকৈ কম জাৰণ কৰা হয়, আৰু সেয়েহে ইয়াক আটাইতকৈ উপকাৰী বুলি কোৱা হয়।

আপুনি এদিনত কিমান সেউজীয়া চাহ খাব লাগে?

সৰ্বাধিক লাভালাভ লাভ কৰিবলৈ দিনত কিমান সেউজীয়া চাহ খাব লাগে তাৰ ওপৰত অধ্যয়ন বোৰ নিৰ্ণায়ক হোৱা নাই। এইটো সঁচাকৈয়ে ব্যক্তিজন আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ ব্যক্তিগত স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। প্ৰতিদিনে বিভিন্ন পৰিমাণৰ সেউজীয়া চাহে আপোনাক বিভিন্ন ধৰণে উপকৃত কৰিব।

উদাহৰণ স্বৰূপে, নিয়ন্ত্ৰিত অধ্যয়নত, যিসকলে প্ৰতিদিনে একৰ পৰা তিনি কাপ পান কৰিছিল তেওঁলোকৰ ষ্ট্ৰোক আৰু হৃদৰোগৰ আশংকা এক কাপতকৈ কম আছিল। আৰু দৈনিক ৫ কাপতকৈ অধিক সেৱন কৰা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত পাকস্থলীৰ কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম আছিল।

কিন্তু, আমি ইয়াক এনেদৰে চাব লাগিব – আপুনি কিমান সেৱন কৰে সেয়া আপুনি কিমান সহ্য কৰিব পাৰে তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। সকলোৱে ২৪ ঘণ্টাত ৫ কাপ পান কৰিব নিবিচাৰে। আপোনাৰ আহাৰত সেউজীয়া চাহ যোগ দিয়াটো উপকাৰী, কিন্তু যেতিয়ালৈকে আপুনি দিনে একাপ বা অধিক পান কৰি আছে, সেয়া ভাল!

সেউজীয়া চাহত কিমান কেফেইন আছে?

একাপ সেউজীয়া চাহত কেফেইনৰ পৰিমাণ নিৰ্ভৰ কৰিব ইয়াক কেনেদৰে খেতি কৰা হৈছিল আৰু সংসাধিত কৰা হৈছিল আৰু আপুনি ইয়াক কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিছিল তাৰ ওপৰত। কিন্তু মায়ো ক্লিনিকৰ মতে, 8 অ'জ কাপ সেউজীয়া চাহত প্ৰায় 28 মিগ্ৰা কেফেইন থাকে। একাপ ক'লা চাহত আপুনি যি বিচাৰি পাব তাৰ এইটো প্ৰায় আধা।

মই খালী পেটত সেউজীয়া চাহ খাব পাৰোনেকি?

সেউজীয়া চাহৰ লাভালাভ থকা স্বত্বেও, ইয়াক খালী পেটত নাখালে ভাল। এনে কৰিলে আপোনাৰ ওকালি অহা অনুভৱ হ'ব পাৰে। এইটো চাহৰ টেনিন যিসমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। টেনিনে পাকস্থলীৰ এচিড বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত আপুনি অসুস্থ অনুভৱ কৰিব পাৰে আৰু আনকি পেটৰ বিষো হ'ব পাৰে। আহাৰৰ মাজত সেউজীয়া চাহ খোৱাটো ভাল। আপোনাৰ আহাৰৰ সৈতে সেউজীয়া চাহ নাখাব, কিয়নো ই লো গ্ৰহণত বাধা দিব পাৰে।

সেউজীয়া চাহ খোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে নেকি?

যিসকলে যথেষ্ট সেউজীয়া চাহ খায় তেওঁলোকৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ'ব পাৰে। যদি এনে হয়, ইয়াক কাটি পেলোৱাটো এটা ভাল ধাৰণা। মনত ৰাখিব, এদিনত আপুনি কিমান পান কৰে লাহে লাহে বৃদ্ধি কৰক। প্ৰথম দিনা সকলো বোৰ বাহিৰলৈ নাযাব। সংযম সদায়ে আদৰ্শ।

যিকোনো কেফেইনৰ দৰে, অত্যাধিক পৰিমাণে আপোনাক বিচলিত কৰিব পাৰে
    অত্যাধিক কেফেইনে টোপনি প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে
    যদি আপুনি অত্যাধিক পান কৰে তেন্তে ডিহাইড্ৰেচন হ'ব পাৰে কিয়নো চাহ হৈছে মূত্ৰনাশক
    অত্যাধিক সেউজীয়া চাহৰ ফলত মুৰৰ বিষ হ'ব পাৰে
    কিছুমান মানুহে পেটৰ বিকাৰ অনুভৱ কৰিব পাৰে
    লোৰ অভাৱ থকা লোকসকলে আহাৰৰ এঘণ্টা পিছত বা আহাৰৰ মাজত সেউজীয়া চাহ খাব লাগে কিয়নো ই লো শোষণ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে

সেউজীয়া চাহ কেনেদৰে খাব লাগে

আপুনি জানেনে যে সেউজীয়া চাহ হৈছে পানীৰ পিছত দ্বিতীয় সৰ্বাধিক খোৱা পানীয়? কোনে জানিছিল? সেউজীয়া চাহ গৰম বা ঠাণ্ডা উপভোগ কৰক, কিন্তু যেতিয়া আপুনি ইয়াক প্ৰস্তুত কৰে, পাতবোৰ উতলাৰ লগে লগে উতলা পানী ঢালি নিদিব। এনে কৰিলে সকলো কাম কৰা শক্তিশালী কেটেচিনবোৰ প্ৰভাৱিত হ'ব। উতলা পানীপ্ৰায় ১০ মিনিট জিৰণি ল'বলৈ দিয়ক আৰু তাৰ পিছত ঢালি দিয়ক। আপোনাৰ সোৱাদৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি 1 ৰ পৰা 5 মিনিট থিয় কৰক।

মাচা চাহৰ বিষয়ে কি?

মাচা চাহ কেমেলিয়া চাইনেচিছ জোপোহাৰ পৰাও আহে। কিন্তু যেতিয়া কৃষকসকলে ইয়াক খেতি কৰে, তেওঁলোকে গছবোৰ শস্য চপোৱাৰ কেইসপ্তাহমান আগতে ঢাকি ৰাখে যাতে সূৰ্যৰ পোহৰে সেইবোৰক প্ৰভাৱিত নকৰে। ক্লোৰোফিল উৎপাদন বৃদ্ধি হয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে চাহত অধিক কেটেচিন (এণ্টিঅক্সিডেণ্ট) থাকে। পাতৰ ৰংগাও গাঢ়।

সেউজীয়া চাহৰ লাভালাভ

1. সেউজীয়া চাহৰ চৰ্বি দহনৰ গুণাগুণ আছে

আপোনাৰ বিপাক দ্ৰুত কৰাহৈছে সাধাৰণতে ভাল অনুভৱ কৰাৰ এক নিশ্চিত উপায়। যেতিয়া আপোনাৰ শাৰীৰিক প্ৰণালীয়ে শীৰ্ষ স্থানত কাম কৰে, ই সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ বাবে এক বোনাচ। আৰু সেউজীয়া চাহে চৰ্বি দহন বৃদ্ধি কৰাৰ অৰ্থ হৈছে যে আপোনাৰ তেজ ভালদৰে প্ৰবাহিত হৈছে, আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰই এনে হাৰত পাম্প কৰি আছে, আৰু আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰই একেলগে গুণগুণাই আছে।

2. সেউজীয়া চাহে কিছুমান কৰ্কট ৰোগৰ সৈতে যুঁজিব পাৰে

এইটো ডাঙৰ। যিকি নহওঁক, আমি সকলোৱে এনে এজন ব্যক্তিক চিনি পাওঁ যি কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হৈছে আৰু আনকি নিজেও ইয়াৰ সন্মুখীন হৈছে। সেয়েহে, সেউজীয়া চাহে কৰ্কট ৰোগৰ সৈতে যুঁজিব পাৰে বুলি জনাটো আপোনাৰ দিনটোত যোগ দিয়াৰ বাবে এক ডাঙৰ প্ৰেৰণা। প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰকাৰযথেষ্ট, লগতে মুখ, বৃক্ক, অগ্ন্যাশয়, পাকস্থলী, আৰু স্তনগ্ৰন্থি, আনবোৰৰ ভিতৰত।

3. সেউজীয়া চাহে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে

বহুতো লোক যাৰ ওজনৰ সমস্যা আছে তেওঁলোকে দেখিছে যে ই প্ৰায়ে মাজভাগত পাউণ্ড জমা হয়। সেউজীয়া চাহে আপোনাক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু তাৰ পৰিৱৰ্তে চৰ্বিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে। অধিক ওজনৰ ৰোগীৰ অধ্যয়নত, ফলাফলবোৰ আছিল যে সেউজীয়া চাহ খোৱা লোকসকলৰ ওজন আৰু কঁকালৰ পৰিধি হ্ৰাস পাইছিল।
4. সেউজীয়া চাহে কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ সৈতে যুঁজিব পাৰে

মৃত্যুৰ কাৰণৰ ক্ষেত্ৰত কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ অধিক হয়। সেউজীয়া চাহে কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে যি ষ্ট্ৰোক আৰু হৃদআক্ৰমণৰ দৰে পৰিস্থিতিত এক কাৰক হিচাপে কাম কৰে। তেজত এলডিএল (বেয়া) কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰিবলৈ সেউজীয়া চাহ খাব।

5. সেউজীয়া চাহে প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে

প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচ বৃদ্ধি হৈ আছে। এইটো আজিৰ আহাৰ আৰু আমি প্ৰায়ে আমাৰ তুলনাত কম ব্যায়াম কৰাৰ বাবে হ'ব পাৰে। সেউজীয়া চাহ খোৱাৰ বাবে ইনচুলিনৰ সংবেদনশীলতা হ্ৰাস হয়, আৰু ডায়েবেটিচৰ অপৰাধী ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰও হ্ৰাস হয়।
6. সেউজীয়া চাহৰ লাভালাভ মুখৰ স্বাস্থ্য

আপোনাৰ মুখৰ স্বাস্থ্যও গুৰুত্বপূৰ্ণ। দৰাচলতে, কিছুমান ৰোগ আৰু ৰোগৰ ফলত দাঁত আৰু মাড়িৰ যত্ন লোৱাতকৈ কম হ'ব পাৰে। সেউজীয়া চাহৰ কেটেচিনবোৰে মুখৰ বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে।

7. সেউজীয়া চাহে মগজুক সুৰক্ষা দিয়ে

সেউজীয়া চাহৰ কেটেচিনবোৰ সঁচাকৈয়ে অনুষ্ঠানটোৰ তাৰকা। এইবোৰে বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰে আৰু মগজুৰ নিউৰনবোৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবেও প্ৰমাণিত হৈছে। জ্ঞানগত বিকাৰ হ্ৰাস হয় আৰু নিউৰোডিজেনাৰেটিভ ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস হয়।
8. সেউজীয়া চাহে মস্তিষ্কৰ কাৰ্যত সহায় কৰে

সেউজীয়া চাহত থকা কেফেইনে এক উদ্দীপক হিচাপে কাম কৰে। আমি কেৱল কফি বা চাহ খোৱাৰ পিছত অধিক উদ্যমী অনুভৱ নকৰোঁ, কিন্তু সেউজীয়া চাহে মগজুৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰে বুলি জনা যায়, যাৰ ভিতৰত আছে প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সময়, মেজাজ, আৰু উৎপাদনশীলতা।

9. সেউজীয়া চাহে INFLAMMATION সৈতে যুঁজ দিয়ে


সেউজীয়া চাহৰ ফ্লেভোনইডবোৰে শৰীৰৰ প্ৰদাহৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ প্ৰমাণিত হৈছে। সেউজীয়া চাহত এপিগএলটচিন গেলেট উপাদানটোৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী প্ৰভাৱ থাকে আৰু কোষৰ ডিএনএ সুৰক্ষিত কৰে। সেউজীয়া চাহত এণ্টিভাইৰেল, এণ্টিবেক্টেৰিয়েল, আৰু এণ্টিফাংগাল গুণাগুণ ো আছে যি প্ৰদাহৰ বিৰুদ্ধেও কাম কৰে।

10. সেউজীয়া চাহে BONE LOSSৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে

অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে সেউজীয়া চাহ খোৱাটোৱে খনিজকৰণক উদ্দীপিত কৰিব পাৰে যি হাড়গঠন সৃষ্টি কৰে। হাড়ৰ ক্ষতি উন্নত হ'ব পাৰে, আৰু হাড় শক্তিশালী হোৱাৰ বাবে অষ্টিওপোৰোচিছৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষা যোগ দিয়া হ'ব পাৰে।




0 comments:

Post a Comment

Popular Posts

Blog Archive

Translate